Cene žitarica na istorijskim maksimumima

Cene osnovnih žitarica, kukuruza i pšenice na berzama zbog rusko-ukrajinskog oružanog sukoba dostižu istorijske maksimume, rekao je direktor Produktne berze u Novom Sadu Miloš Janjić.
Cene žitarica na istorijskim maksimumima
Foto: Pixabay

On je rekao da je cena kilograma kukuruza na Produktnoj berzi 35,20 dinara po kilogramu, sa porezom na dodatu vrednost (PDV), na rekordnom nivou, a kilogram pšenice je 36,30 dinara.

Soja je 85,80 dinara po kilogramu sa PDV-om, ali se njome, kako je objasnio Janjić, ne trguje mnogo jer je skuplja od pšenice i kukuruza, pa je trgovcima potrebno više novca zbog čega su se fokusirali na pšenicu i kukuruz.
 
Na Produktnoj berzi ponovo raste i cena mineralnog đubriva, kilogram uree je u januaru koštao 107 dinara, pre dva dana 93, a danas je skoro 96 dinara.
Kukuruz i pšenica, kako je rekao Janjić, poskupljuju i na svetskim berzama u dvocifrenim iznosima.
 
Na Čikaškoj berzi pšenica je od prošlog ponedeljka poskupela skoro 26 odsto, kukuruz 13 odsto, a na Pariskoj berzi pšenica je poskupela 29 odsto, a kukuruz skoro 34 odsto.
 
Pšenica je na Pariskoj berzi prešla psihološku granicu od 300 evra po toni i košta 351 evro za terminske ugovore, kukuruz je 340 evra, a pšenica je na Čikaškoj berzi 368 evra po toni. 
 
Janjić je rekao da posebno zabrinjava nemogućnost izvoza pšenice i kukuruza iz Rusije kojoj je luka Novorosijsk pod sankcijama, ali i iz Ukrajine zbog oružanih sukoba.
 
Dodao je da na "pregrejano" tržište može da utiče i neizvesnost oko setve kukuruza i suncokreta u Ukrajini koja je veliki proizvođač tih poljoprivrednih proizvoda.
 
"Na robnim tržištima vlada osećaj katastrofe, oživele su i špekulacije i svi pre svega posmatraju političku situaciju i prognoziraju kada će se završiti ratni sukob, a manje razmišljaju u problemima sa setvom", rekao je Janjić.
 
Dodao je da je, ako se rat brzo zaustavi, moguće da se tržište poljoprivrednih proizvoda brzo smiri, a ako se produži nije isključeno da se u trgovinu uključe i finansijski fondovi jer je kupovina robe manji rizik, a veća zarada od nekih drugih investicija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • paornjak

    03.03.2022 23:47
    Laž
    Džabe su cene na berzi visoke kada kod nas pojedine firme/zadruge neće da isplaćuju berzansku cenu, a još i pdv zadržavaju za sebe. U utorak je cena kukuruza na našoj berzi bila 31,50 din + pdv, a firma kod koje smo predali kukuruz ( i sa kojom imamo potpisan ugovor jer nemamo svoje silose) je rekla da isplaćuje po 27 din ( a pdv zadržava za sebe)...Čisto ucenjivanje! Ipak direktor mora da skupi dovoljno love za novi vozni park...
  • ns

    03.03.2022 12:00
    Znači da će profitirati i naši ratari što su posejali jesenas pre krize.
  • samo kazem

    03.03.2022 08:01
    Logicno
    To se desava kad neko kreira (nekad se govorilo nastampa) trilione dolara bez pokrica, a onda blokira najveceg svetskog izvoznika zitarica (koji je do 2014 bio uvoznik).
    Obamin savetnik je rekao da je ruska ekonomija "beznacajna, ako se ne racunaju nafta i gas". Sad cemo videti da li je u pravu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Nemačka povećava potrošnju za odbranu

Ministar finansija Nemačke Lars Klingbajl, predstavljajući vladine planove potrošnje, obećao je da će zemlja povećati potrošnju za odbranu na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2029.

Superbogati Nemci sada još bogatiji

Oko 3.900 superbogatih u Nemačkoj, svaki sa najmanje 100 miliona dolara neto, sada poseduje više od četvrtine ukupnog finansijskog bogatstva u zemlji, navela je danas Boston konsalting grupa (BCG).