
NIS izuzet iz sankcija: JANAF nastavlja redovne isporuke nafte
Kompanija Jadranski naftovod (JANAF) saopštila je da nastavlja normalne isporuke nafte Naftnoj industriji Srbije u skladu sa ugovorom koji ima sa tom kompanijom.

Foto: 021.rs
"Uredbom Evropske komisije, omogućen je nastavak izvršavanja Ugovora o transportu sirove nafte koji je JANAF sklopio s kompanijom NIS za period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine", navodi se u saopštenju te kompanije.
Tim ugovorom su rezervisani transportni kapaciteti JANAF-a po načelu "puno za prazno" u ukupnoj količini od 3,2 miliona tona plus/minus 10 odsto i nakon 15. maja, u skladu s uslovima propisanima navedenom Uredbom.
Društvo JANAF će i dalje svakodnevno pratiti razvoj događaja, kao i mere Vlade Hrvatske, EU i nadležnih institucija, dodaje se u saopštenju.
Uredbom EU, Srbija je izuzeta iz paketa restriktivnih mera Brisela koje se odnose na uvoz nafte i gasa iz Rusije.
Podsetimo, JANAF je 29. marta saopštio da sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu obuhvataju i ugovor o transportu sirove nafte sklopljen sa NIS-om, te da, ako ne dođe do promena, taj ugovor neće moći dalje da realizuje od sredine maja pa sve dok sankcije budu na snazi.
S obzirom da je pravac snabdebvanja preko Jadranskog gasovoda jedini put Srbije za dopremanje sirove nafte, jer tom trasom Srbija uvozi sirovu naftu koju NIS prerađuje u Rafineriji u Pančevu, ova najava je izazvala zabrinutost da bi Srbija mogla ostati bez ovog energenta.
Evropska komisija je pre nekoliko dana saopštila da traži rešenje koje će očuvati uvoz nafte u Srbiju.
Nafta inače stiže tankerima do terminala u Omišlju i dalje Jadranskim naftovodom JANAF dolazi u Srbiju. Oko 23 odsto sirove nafte proizvodimo u Srbiji, 45 odsto uvozimo iz Iraka, 10 iz Kazahstana, oko 1 odsto iz Norveške, dok nam iz Rusije stiže oko 16 odsto nafte.
Sankcije EU protiv Rusije uključuju zabranu svih transakcija s određenim kompanijama u ruskom državnom vlasništvu, pri čemu je na popisu objavljenom u službenom glasilu EU među desetak državnih firmi naveden i Gazpromnjeft.
NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromjefta, koji drži 56,15 odsto akcija, Republika Srbija poseduje 29,87 posto vlasništva, a mali akcionari i 13,98 odsto.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Vrednost vaučera za odmor u Srbiji se ne menja već devet godina, a smeštaji poskupljuju
29.11.2023.•
2
Pre devet godina Srbija je donela odluku da svojim državljanima deli vaučere za odmor u zemlji, kako bi stimulisala domaći turizam.
Narodna banka Srbije preuzima Kreditni biro
29.11.2023.•
6
Skoro dve decenije nakon što je Udruženje banaka Srbije (UBS) osnovalo Kreditni biro, koji vodi podatke o zaduženosti privrede i građana, on će preći u ruke Narodne banke Srbije (NBS).
Električna Fijat Panda od sledeće godine će se proizvoditi u Kragujevcu
28.11.2023.•
4
Nova Fijat Panda koja će biti predstavljena 2024. godine proizvodiće se u Srbiji, Maroku i Brazilu, pišu italijanski mediji.
Matijević jedini dostavio ponudu za kupovinu hotela Slavija u Beogradu
28.11.2023.•
6
Iako je više potencijalnih kupaca bilo zainteresovano za kupovinu preduzeća Slavija hoteli, jedino je kompanija Matijević dostavila i ponudu.
Ministarstvo poljoprivrede tvrdi: Srbija ima dovoljno šećera
28.11.2023.•
3
Od ovogodišnjeg roda šećerne repe očekuje se da će biti proizvedeno oko 327.000 tona šećera.
NBS: Krediti privredi manji, a krediti stanovništvu veći nego pre godinu dana
27.11.2023.•
0
Kreditna aktivnost banaka nastavila je da usporava tokom trećeg tromesečja i u septembru je stanje kredita bilo gotovo nepromenjeno, odnosno bilo je niže za 0,1% u odnosu na septembar prošle godine.
Amazon za smrt radnika kažnjen sa samo 7.000 dolara
27.11.2023.•
6
Američka savezna država Indijana kaznila je američku kompaniju Amazon sa 7.000 dolara zbog smrti jednog od njenih zaposlenih, 20-godišnjeg Kaesa Grusbeka.
Honda povlači nekoliko stotina hiljada modela "akord" i "HR-V"
26.11.2023.•
0
Honda će povući nekoliko stotina hiljada modela tipa "akord" i "HR-V" zbog nedostatka dela u zatezačima prednjih sigurnosnih pojaseva, što može povećati rizik od povreda tokom sudara.
Australija ima previše ovaca, niko ih neće ni besplatno
26.11.2023.•
1
Australija ima previše ovaca, a prezasićenost ovčetinom u Australiji je dovela do pada cena.
Telekom prodaje stratešku imovinu, pregovori tajni: Direktor kaže da će ljudi biti iznenađeni cenom
26.11.2023.•
30
Telekom mesecima priprema prodaju većine najznačajnijih telekomunikacionih antenskih stubova i njihove prateće infrastrukture, poput trafo-stanica, solarnih panela i dela zemljišta.
NBS: Znatno uvećani zlatni fondovi
26.11.2023.•
4
Narodna banka Srbije (NBS) navodi da je ubrzano vratila sve zlato čuvano u inostranstvu i kupovinom na domaćem i stranom tržištu znatno uvećala zlatne fondove.
Koliko su poljoprivrednici u Srbiji u lošijem položaju od svojih kolega?
25.11.2023.•
11
Poljoprivrednicima u Srbiji je nužno omogućiti korišćenje "plavog dizela", odnosno ukinuti obavezu plaćanja akcize, kako bi mogli da budu konkurentni na tržištu, smatra domaća stručna javnost.
Na četvrtoj prodaji čačanske Fabrike reznog alata ponuđen 531 milion dinara
25.11.2023.•
0
Na četvrtoj prodaji čačanske Fabrike reznog alata (FRA) u stečaju, koja je održana po metodu javnog prikupljanja, najvišu cenu od 531 milion dinara ponudila je Kompanija King Komerc iz Valjeva.
Radnici Amazona štrajkuju na Crni petak
24.11.2023.•
2
Mnogi radnici kompanije "Amazon" su širom Evrope obustavili rad danas, u jednom od najpromentnijih dana u godini, protestujući zbog uslova rada u tom američkom gigantu u oblasti on-lajn trgovine.
EU sa 14 miliona evra finansira novi program prekogranične saradnje Srbije i BiH
24.11.2023.•
1
Evropska unija je obezbedila bespovratnih 14 miliona evra za novi IPA3 Program prekogranične saradnje Srbija - Bosna i Hercegovina (BiH), saopštilo je Ministarstvo za evropske integracije Srbije.
Većina najvažnijih privrednih grana smanjila proizvodnju: Na listi najvećih gubitaša i Rio Sava
24.11.2023.•
0
Većina najvažnijih privrednih grana u Srbiji je 2022. smanjila je proizvodnju i izvoz, a takav trend je nastavljen i ove godine, navodi se u danas objavljenoj ediciji BIZNIS TOP 2022/23.
Standard stoji "u mestu", ali očekivanja radnika rastu: Građani Srbije žele platu od 1.000 evra
24.11.2023.•
22
Građani Srbije očekuju platu od 1.000 evra. Ovo pokazuje istraživanje Infostuda o stanju na našem, ali i regionalnom tržištu rada.
Dve tehnološke kompanije iz Srbije na listi najbrže rastućih u Centralnoj Evropi
24.11.2023.•
2
Dve srpske tehnološke kompanije našle su se među najbrže rastućim poslovima u Centralnoj Evropi.
Potrošačima u Srbiji je svaki petak crn: Akcije više za trgovce nego za potrošače
24.11.2023.•
13
Još jedan "Crni petak" dešava se širom sveta, kada trgovci nude brojne popuste za potrošače, međutim, ovaj dan nije svuda isto prihvaćen.
EPS: Pravo na popust zbog uštede struje ostvarilo 1,87 miliona domaćinstava
23.11.2023.•
2
Pravo na popust zbog uštede struje u oktobru ostvarilo je 1.870.469 domaćinstava.
Država je Er Srbiji za deset godina dala 64 milijarde dinara pomoći
23.11.2023.•
10
Država Srbija je avio-kompaniji Er Srbija, od trenutka kada je nastala pre deset godina, do kraja prošle godine uplatila 63,8 milijardi dinara, odnosno 545 miliona evra,
Komentari 5
Рон Џереми
56
Ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar