Na minimalcu oko 400.000 građana - sindikati traže povećanje, poslodavci protiv oporezivanja

Broj zaposlenih koji primaju minimalnu zaradu u prethodnoj godini povećan je za 50.000 i sada ih ima oko 400.000.
Na minimalcu oko 400.000 građana - sindikati traže povećanje, poslodavci protiv oporezivanja
Foto: 021.rs
Zbog inflacije izazvane ukrajinskom krizom, minimalna zarada u Srbiji gubi na vrednosti, pa sindikati traže nove pregovore i da se minimalna zarada usklađuje dva puta godišnje. Poslodavci rešenje vide u progresivnom oporezivanju zarada. Ministarstvo rada se još uvek ne oglašava.
Olgica Jovanović radi za minimalnu platu i uz suprugovu zaradu, tek nešto veća od njene i sa dvoje dece, kaže da živi vrlo teško, piše RTS.
 
"Dok platim struju, infostan i druge režije, nama ne ostane od toga ni za deset dana života za hranu, da ne pričam, treba i za higijenu, da se obučemo. Kad idem u prodavnicu da pazarim sa 2.000 dinara jednu kesicu kupim i to su samo namirnice, od toga ne može da se živi mesec dana", priča Jovanović.

U Samostalnom sindikatu kažu da su na Socio-ekonomskom savetu tražili ponovne pregovore o minimalnoj ceni rada zbog toga što je potrošačka korpa u poslednja dva meseca prošle godine porasla hiljadu dinara, a još toliko je poskupela do aprila ove godine.

"Doći će do rapidnog pada životnog standarda zaposlenih u Srbiji i mislimo da je krajnje vreme da sednemo i otpočnemo pregovore koji će značiti jedan značajniji skok plata kako bismo izdržali ovo što nas očekuje u ovoj godini", navodi Zoran Mihajlović, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije.
 
Kriza je pogodila i poslodavce jer su mnogi od njih imali potpisane ugovore u evrima, a inflacija je i u evrozoni dostigla 7,5 odsto. Poslodavci smatraju da minimalna zarada ne treba da bude oporezovana.
 
"Sa progresivnim oporezivanjem plata mi bismo došli do toga da kroz minimalnu cenu rada stignemo i prestignemo potrošačku korpu koliko košta. Međutim koliko god poslodavci i sindikati tražili tako nešto - Vlada je nema na te stvari", ukazuje Boško Savković iz Unije poslodavaca Srbije.
 
A Vlada je i najveći poslodavac, pa od nje i zavisi minimalna cena rada. Da li će i kada biti razgovora o povećanju minimalca i ostalim zaradama i penzijama, nisu za RTS rekli u Ministarstvu rada.

Podrži 021

021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.

  • Dejan

    11.05.2022 07:46
    Nemiri
    Narodu je izgleda dobro posto cuti i nema ga na ulicama. Da mu je lose izaslo bi milion ljudi pred Skupstinu. Samo socijalni cunami i bojkot sistema moze nesto da promeni.
  • Ne-radnik

    10.05.2022 20:29
    Plata
    Stalno je polemika oko plate - mala/velika.
    Tu nema polemike. To nije plata, nego džeparac.
    Ali se nikad ne vodi polemika o licima koji ne primaju ni minimum minimuma, pošto nisu zaposleni, ostali bez posla.
    Oni su u goroj situaciji od svih sa bilo kakvom platom.
    Oni su na dnu...i štačemo sad...
  • Nnn

    10.05.2022 18:41
    Tako nam i treba
    Poslodavci podizu cene oni nisu u gubitku.... oni sve uskladjuju sa poskupljenjem a plate stojeeee....nije moguce da se sve uvozi iz Ukraine ....kakvo je ovo ludilo posle korone.... sta je sledece

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Evro sutra 117,27 dinara

Zvanični srednji kurs biće sutra 117,2737 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije.

NBS povećala referentnu kamatnu stopu

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je danas da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 6,25 odsto, saopštila je NBS.

Spotifaj otpušta 200 ljudi

Švedski provajder audio strimovanja i medijskih usluga Spotifaj najavio je da će otpustiti oko 200 ljudi, ili dva odsto svoje radne snage, pošto planira da reorganizuje podkast jedinicu.