
Razlika u ceni dizela i benzina tri puta veća nego u januaru: Najavljeno poskupljenje prevoza
Cene goriva su prošlog petka snižene, ali gorivo je i dalje značajno skuplje nego početkom godine.

Foto: 021.rs
Kako piše Euronews Srbija, dizel, koji koristi većina prevoznika, sada je za 25 do 30 dinara po litru skuplji nego što je bio sredinom januara. Brojne transportne firme su zbog toga u nezavidnom položaju.
Na većini pumpi cene su u petak "u rikvrec" otišle za samo 4 do 6 dinara. A u odnosu na početak godine, razlika u ceni između dizela i benzina uvećana je gotovo tri puta.
U januaru, pre početka rata u Ukrajini, litar benzina je koštao 165 dinara i bio je jeftiniji za oko 7 do 8 dinara po litru, u odnosu na dizel koji je bio oko 173 dinara. Danas je ta razlika 22 dinara. što je veliki udar za prevoznike, koji imaju problem da se prilagode novonastaloj situaciji.
"Cena dizela je ekstremno visoka sada. Samim tim, transport bi morao mnogo brže da se prilagodi tom skoku cena i da prevoznici sami što pre odrede realan nivo svojih troškova i da daju realne cene naručiocima prevoza, odnosno korisnicima njihovih usluga", kaže Aleksandar Spasić iz Poslovnog udruženja "Međunarodni transport".
A to je skoro nemoguće, kaže, jer se cene transporta određuju polugodišnje ili godišnje, a ne nedeljno, kao što se menja cena goriva.
Ljubinko Savić iz Udruženja za eneregetiku Privredne komore Srbije kaže da su razlozi za razliku u ceni između dizela i benzina tehnički, ali i tržišni. Oni su postojali i ranije, ali su u vreme energetske krize, kada cena nafte dostiže rekordne nivoe, još izraženiji.
"Obe vrste goriva se dobijaju od sirove nafte, a od jedne tone sirove nafte može se dobiti određena količina jednog derivarta, odnosno drugog. Ne možete preradom nafte dobiti samo dizel, koji mnogo više koristimo, već i deo benzina. Sa te strane, onda imamo višak benzina i zato njegova cena ne može biti ista. Pošto Srbija troši tri puta više dizela, nego benzina onda se radi tako u rafinerijama da se u preradi izvuče što veća količina dizela", objašnjava Savić za Euronews Srbija.
On napominje da je drugi razlog velika potražnja, jer tržište određuje cenu. Kaže i da je ranije bio veći uvoz što se tiče evrodizela iz susednih država, dok se benzin nije uvozio, već samo u simboličnim količinama, pa da je i to razlog što je razlika u ceni između ove dve vrste goriva bila manja.
Cena goriva je ograničena, ali, kako kažu u "Međunarodnom transportu", tim ograničenjem je ukinuto pravo na povraćaj akcize što je za prevoznike donekle i značajnije od cene goriva.
Cene prevoza moraće da porastu između 10 i 15 odsto
Gorivo u ceni transporta utiče sa oko 30 odsto, a privrednik Toplica Spasojević iznosi pesimističnu prognozu da će gorivo biti sve skuplje, ali smatra da država ima mehanizme kako da pomogne prevoznicima.
"Oslobađanjem od akciza, razgovorom sa logističkim firmama i refundiranjem dela troškova bi država mogla da reaguje, da se to ne bi odrazilo na krajnju cenu kod proizvođača i da ne bi pokrenulo inflacionu spiralu jer je to jedna od opasnosti koja nas čeka zbog ogromnog štampanja novca u Evropi i u svetu koja se desila i zbog pandemije, a sada i zbog rata u Ukrajini. Svedoci smo da je inflacija u EU i Americi preko 6, negde i 7 odsto", kaže Spasojević.
I dok traje kriza sa cenama, strah od inflacije i rast cene dizela, mnogi prevoznici su gorivo počeli da kupuju u inostranstvu ili, kako u "Međunarodnom transportu" navode, izlaze iz posla i zatvaraju firme.
Goran Aleksić, direktor Poslovnog udruženja drumskog saobraćaja "Srbijatransport" koje okuplja autobuske prevoznike, napominje da su zbog rasta cena goriva, ali i razlike u politici akciza imeđu Srbije i Evropske unije, prevoznici najavili da će u borbi sa aktuelnom ekonomskom situacijom cene prevoza morati da porastu između 10 i 15 odsto. To bi im, kako navodi, pomoglo da pokriju troškove i da prevaziđu velike gubitke u teškim uslovima.
"Prevoznici četiri godine od Vlade Srbije traže da postupi u skladu sa evropskim propisima, odnosno da smanji akcize. One su u EU 39 dinara po litru goriva, a u Srbiji više od 50 dinara. Kada bi se i kod nas smanjila akciza to bi nam olakšalo poslovanje", ističe Aleksić.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Rusi u 2022. kupili rekordan broj zlatnih poluga
03.02.2023.•
1
Rusija je u 2022. kupila rekordan broj zlatnih poluga, nakon što je smanjenje poreza na plemenite metale podstaklo ljude da kupuju zlato, saopštilo je rusko ministarstvo finansija.
Članice EU usaglasile maksimalnu globalnu cenu ruskih naftnih derivata
03.02.2023.•
0
Članice Evropske unije su usaglasile gornju granicu globalne cene ruskih naftnih derivata, uoči potpune zabrane uvoza koja stupa na snagu u nedelju.
Kompanija koja istražuje zlato kod Žagubice: Rano je reći da li će biti rudnika
03.02.2023.•
1
Rudarska kompanija koja je otkrila nalazište zlata kod Žagubice ocenila je da mnogo toga još treba da se uradi pre nego što se utvrdi da li je otvaranje rudnika moguće i u kom vremenskom okviru.
Građani Srbije ako štede, štede u dinarima
03.02.2023.•
1
U proteklih deset godina dinarska štednja je povećana više od pet puta i krajem 2022. godine iznosila je 96,3 milijarde dinara.
Dužnicima će rate biti još veće posle odluke Evropske banke: Dokle bi kamate mogle da rastu?
03.02.2023.•
7
Evropska centralna banka odlučila je da podigne tri ključne kamatne stope ECB za 50 baznih poena.
Vlada Srbije usvojila uredbu o podsticajima u poljoprivredi od 23 milijarde dinara
02.02.2023.•
1
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2023. godini.
Srbija će ruske kredite moći da otplaćuje u rubljama?
02.02.2023.•
3
Vlada Rusije dala je danas odobrenje da Srbija otplaćuje ruske kredite u rubljama.
Evropska centralna banka ponovo podigla referentnu kamatnu stopu za 0,5 odsto
02.02.2023.•
0
Evropska centralna banka (ECB) je danas ponovo podigla referentnu kamatnu stopu za 0,5 odsto sa ciljem suzbijanja visoke inflacije, iako evropska ekonomija usporava.
Australija uklanja lik kraljice Elizabete sa novčanice
02.02.2023.•
0
Australija će zameniti portret kraljice Elizabete II sa svoje novčanice od pet australijskih dolara novim dizajnom koji će odražavati i poštovati istoriju australijske autohtone kulture.
Kompanija Tesla izgubila 140 miliona dolara investicija u bitkoinima
01.02.2023.•
0
Kompanija Tesla izgubila je 140 miliona dolara investicija u bitkoinima 2022. godine, prenosi BBC.
Prodaja polovnih automobila iz uvoza opala za 15 odsto
31.01.2023.•
8
Prodaja polovnih automobila iz uvoza tokom 2022. godine manja je za 15 odsto u odnosu na prodaju ostvarenu tokom 2021. godine, pokazala je analiza sajta Polovni automobili.
APR: Puštena u rad aplikacija za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja
31.01.2023.•
1
Agencija za privredne registre (APR) je od danas omogućila obveznicima rad u aplikaciji za sastavljanje i dostavljanje finansijskih izveštaja za 2022. godinu.
Privrednici traže izmenu zakona: Da se domaće firme ne zatvaraju zbog četiri dinara
31.01.2023.•
7
Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije predaće sutra Ministarstvu privrede inicijativu da izmenu zakona i pravilnika o inspekcijskom nadzoru.
Boing 747 polako ide u penziju
31.01.2023.•
0
Boing se sprema da se zvanično oprosti od originalnog džambo džeta, Boinga 747, dok je u toku poslednja komercijalna isporuka aviona koji je omogućio letenje običnom čoveku.
Poskupelo gorivo u Crnoj Gori, Sloveniji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji
31.01.2023.•
9
Gorivo je od danas, 31. januara skuplje u Sloveniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji.
Poljoprivrednik: Na uvoznom mleku neko skida dobar kajmak, da hoću ljubimca držao bih psa a ne krave
30.01.2023.•
37
Obaranje otkupne cene mleka za 20 dinara u jednom danu je čista sahrana poljoprivrede i poljoprivrednih proizvođača, smatra poljoprivrednik Aleksandar Milojević iz sela Popovići kod Kraljeva.
Uplate iz dijaspore 2021. činile 7,2 odsto BDP-a Srbije
30.01.2023.•
9
Privatne doznake i uplate iz inostranstva na ime kompenzacije zaposlenih činile su u 2021. godini 7,2 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije, objavila je evropska statistička služba Eurostat.
DDOR na Zlatiboru predstavlja inovacije osiguranja u poljoprivredi: Digitalizacija za održivi razvoj
30.01.2023.•
0
DDOR osiguranje predstaviće svoju ponudu osiguranja na tradicionalnom 57. Savetovanju agronoma i poljoprivrednika Srbije na Zlatiboru u organizaciji Instituta za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada.
Hrvatska planira uvođenje bakšiša u sistem fiskalizacije
30.01.2023.•
4
Privredna komora Hrvatske (HGK) priprema nacrt zakona po kome bi napojnice ušle u sistem fiskalizacije ugostitelja i razgovara se o datumu njegovog stupanja na snagu.
Srbija zvanično utvrdila šta su startapovi, a ko "poslovni anđeli"
29.01.2023.•
0
Ko uloži najmanje 5.000 evra u jedan ili više startapova stiče pravo da i zvanično ponese naziv "poslovnog anđela".
Tržište telefona beleži pad - najveći u poslednjih 10 godina
29.01.2023.•
3
IDC Smartphone Tracker istraživanje beleži neslavan rekord kada je u pitanju isporuka telefona.
Komentari 3
agatoni,aga,akademik
živela Srbija !
Realista
posmatrač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar