
Razlika u ceni dizela i benzina tri puta veća nego u januaru: Najavljeno poskupljenje prevoza
Cene goriva su prošlog petka snižene, ali gorivo je i dalje značajno skuplje nego početkom godine.

Foto: 021.rs
Kako piše Euronews Srbija, dizel, koji koristi većina prevoznika, sada je za 25 do 30 dinara po litru skuplji nego što je bio sredinom januara. Brojne transportne firme su zbog toga u nezavidnom položaju.
Na većini pumpi cene su u petak "u rikvrec" otišle za samo 4 do 6 dinara. A u odnosu na početak godine, razlika u ceni između dizela i benzina uvećana je gotovo tri puta.
U januaru, pre početka rata u Ukrajini, litar benzina je koštao 165 dinara i bio je jeftiniji za oko 7 do 8 dinara po litru, u odnosu na dizel koji je bio oko 173 dinara. Danas je ta razlika 22 dinara. što je veliki udar za prevoznike, koji imaju problem da se prilagode novonastaloj situaciji.
"Cena dizela je ekstremno visoka sada. Samim tim, transport bi morao mnogo brže da se prilagodi tom skoku cena i da prevoznici sami što pre odrede realan nivo svojih troškova i da daju realne cene naručiocima prevoza, odnosno korisnicima njihovih usluga", kaže Aleksandar Spasić iz Poslovnog udruženja "Međunarodni transport".
A to je skoro nemoguće, kaže, jer se cene transporta određuju polugodišnje ili godišnje, a ne nedeljno, kao što se menja cena goriva.
Ljubinko Savić iz Udruženja za eneregetiku Privredne komore Srbije kaže da su razlozi za razliku u ceni između dizela i benzina tehnički, ali i tržišni. Oni su postojali i ranije, ali su u vreme energetske krize, kada cena nafte dostiže rekordne nivoe, još izraženiji.
"Obe vrste goriva se dobijaju od sirove nafte, a od jedne tone sirove nafte može se dobiti određena količina jednog derivarta, odnosno drugog. Ne možete preradom nafte dobiti samo dizel, koji mnogo više koristimo, već i deo benzina. Sa te strane, onda imamo višak benzina i zato njegova cena ne može biti ista. Pošto Srbija troši tri puta više dizela, nego benzina onda se radi tako u rafinerijama da se u preradi izvuče što veća količina dizela", objašnjava Savić za Euronews Srbija.
On napominje da je drugi razlog velika potražnja, jer tržište određuje cenu. Kaže i da je ranije bio veći uvoz što se tiče evrodizela iz susednih država, dok se benzin nije uvozio, već samo u simboličnim količinama, pa da je i to razlog što je razlika u ceni između ove dve vrste goriva bila manja.
Cena goriva je ograničena, ali, kako kažu u "Međunarodnom transportu", tim ograničenjem je ukinuto pravo na povraćaj akcize što je za prevoznike donekle i značajnije od cene goriva.
Cene prevoza moraće da porastu između 10 i 15 odsto
Gorivo u ceni transporta utiče sa oko 30 odsto, a privrednik Toplica Spasojević iznosi pesimističnu prognozu da će gorivo biti sve skuplje, ali smatra da država ima mehanizme kako da pomogne prevoznicima.
"Oslobađanjem od akciza, razgovorom sa logističkim firmama i refundiranjem dela troškova bi država mogla da reaguje, da se to ne bi odrazilo na krajnju cenu kod proizvođača i da ne bi pokrenulo inflacionu spiralu jer je to jedna od opasnosti koja nas čeka zbog ogromnog štampanja novca u Evropi i u svetu koja se desila i zbog pandemije, a sada i zbog rata u Ukrajini. Svedoci smo da je inflacija u EU i Americi preko 6, negde i 7 odsto", kaže Spasojević.
I dok traje kriza sa cenama, strah od inflacije i rast cene dizela, mnogi prevoznici su gorivo počeli da kupuju u inostranstvu ili, kako u "Međunarodnom transportu" navode, izlaze iz posla i zatvaraju firme.
Goran Aleksić, direktor Poslovnog udruženja drumskog saobraćaja "Srbijatransport" koje okuplja autobuske prevoznike, napominje da su zbog rasta cena goriva, ali i razlike u politici akciza imeđu Srbije i Evropske unije, prevoznici najavili da će u borbi sa aktuelnom ekonomskom situacijom cene prevoza morati da porastu između 10 i 15 odsto. To bi im, kako navodi, pomoglo da pokriju troškove i da prevaziđu velike gubitke u teškim uslovima.
"Prevoznici četiri godine od Vlade Srbije traže da postupi u skladu sa evropskim propisima, odnosno da smanji akcize. One su u EU 39 dinara po litru goriva, a u Srbiji više od 50 dinara. Kada bi se i kod nas smanjila akciza to bi nam olakšalo poslovanje", ističe Aleksić.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kako se kreću cene u regionu i šire: Dizel najjeftiniji u Severnoj Makedoniji, najskuplji u Nemačkoj
15.08.2022.•
0
U državama regiona i pojedinim zemljama Evropske unije dizel je najjeftiniji u Severnoj Makedoniji, a najskuplji u Nemačkoj.
ANKETA: Koliki minimalac je potreban i šta možete da uradite sa sadašnjim?
15.08.2022.•
12
Ulazi se u još jedan krug pregovora čiji je ishod uglavnom to da se sa minimalcem ne može mnogo toga.
Kada banke mogu da ustupe dugove građana i da li to znači da će imati nove troškove?
15.08.2022.•
2
Dugovi građana prema bankama mogu biti ustupljeni isključivo drugoj banci, tako da pravna lica koja nisu banke ne mogu kupovati potraživanja banke od građana.
Venecuela obustavlja isporuke nafte Evropi
15.08.2022.•
0
Venecuela je suspendovala nove isporuke sirove nafte u Evropu predviđene sporazumom "nafta za dug" i traži od italijanskog Enija i španskog Repsola gorivo u zamenu za buduće kargo pošiljke.
Inflacija u julu dostigla 12,8 odsto
13.08.2022.•
5
Potrošačke cene u julu, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 12,8 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Nemačkoj potrebno još pola miliona radnika
13.08.2022.•
28
Nemačkom tržištu rada, koje se suočava s velikim nedostatkom kvalifikovane radne snage u svim privrednim granama, potrebno je još pola miliona ljudi.
Inflacija kao takva: Krompir skuplji dva i po puta u odnosu na prošlu godinu
12.08.2022.•
6
Krompir je u Srbiji u junu ove godine bio skuplji 152,6 odsto nego pre godinu dana, objavio je Republički zavod za statistiku.
Nove cene: Evro dizel 207 dinara po litru, BMB ograničen na 180
12.08.2022.•
10
Maksimalna cena evro dizela na pumpama ograničena je danas na 207 dinara po litru, a evro premijum BMB benzina na 180 dinara po litru.
Da li da kupujete proizvode pred istekom roka trajanja?
12.08.2022.•
15
U Evropskoj uniji na mnoge prehrambene proizvode, kao što su brašno, šećer, pirinač, kafa, kečap, senf, ukidaju se rokovi trajanja - na pakovanjima više neće pisati "najbolje upotrebiti do...".
Smanjene akcize na određena goriva za 10 odsto
11.08.2022.•
8
Vlada Srbije usvojila je danas odluku o privremenom smanjenju akciza na pojedine derivate nafte za 10 odsto.
Ukinuta zabrana izvoza ulja
11.08.2022.•
4
Vlada Srbije danas je ukinula zabranu izvoza svih vrsta ulja, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.
NBS usvojila mere pomoći građanima: Banke godinu dana neće dizati naknade
11.08.2022.•
14
U narednih godinu dana banke neće podizati naknade i provizije, saopštila je danas guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
Ponovo poskupela rata kredita: NBS podigla referentnu kamatnu stopu na tri odsto
11.08.2022.•
7
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da poveća referentnu kamatnu stopu na nivo od tri odsto, saopštila je NBS.
Sve manje struje iz hidroelektrana, a vodostaj Dunava i dalje opada
11.08.2022.•
14
Vode nedostaje za uzgoj bilja i stoke, proizvodnju struje, plovidbu, održavanje biološke ravnoteže u prirodi, ali srž nevolje nije izrazito nizak vodostaj.
Devizne rezerve 247 miliona evra veće nego na kraju juna
10.08.2022.•
4
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju jula iznosile su 15,022 milijarde evra, što je 247,1 milion evra više nego na kraju prethodnog meseca, saopštila je nacionalna banka.
Poskupljenje preko noći: Isti dezodorans tri puta skuplji nego u Nemačkoj
10.08.2022.•
40
Iako su se kupci u poslednjih godinu dana navikli na stalna poskupljenja, mnogi su iznenađeni dupliranjem cena nekih proizvoda i to skoro preko noći.
Prvi brod sa pšenicom iz Ukrajine stigao u Albaniju
10.08.2022.•
0
Brod "Jaohar Ranim" sa više od 6.000 tona pšenice iz Ukrajine stigao je danas u luku Drač u Albaniji.
Srbija prošle godine izvezla 30.000 tona sladoleda, najviše u Bugarsku
10.08.2022.•
1
Iz Srbije je prošle godine izvezeno 30 hiljada tona sladoleda u vrednosti od 63,5 miliona evra, najviše u zemlje regiona, pokazuju podaci Privredne komore Srbije (PKS).
Mladenović: Struja će biti još skuplja
10.08.2022.•
2
Direktor berze električne energije u Srbiji i jugoistočnoj Evropi Sepeks Miloš Mladenović izjavio je da će cena struje nastaviti da raste.
Ilon Mask prodao akcije Tesle za 6,9 milijardi dolara, najviše do sada
10.08.2022.•
0
Američki milijarder Ilon Mask prodao je akcije "Tesle" za 6,9 milijardi dolara, što je najveća prodaja do sada.
Advokat Živković: Banke u Srbiji od naknada zaradile više nego rudnik zlata u Boru
10.08.2022.•
11
Advokat Advokatske komore Beograda Miroslav Živković izjavio je da su banke u Srbiji od naknada i provizija u 2021. imale veći prihod onog koji Rudarski basen Bor ima od godišnjeg iskopavanja zlata.
Komentari 3
agatoni,aga,akademik
živela Srbija !
Realista
posmatrač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar