
Rast cena električne energije utrostručiće broj ljudi koji ne mogu da plaćaju struju
Ne zna se kad i koliko će struja da poskupi, ali poznato je da će poskupljenje pratiti nova uredba o zaštićenom kupcu.

Foto: Pixabay
Na status zaštićenog kupca moći će da računa gotovo 200.000 domaćinstava, umesto 61.401 koliko ih je, prema podacima EPS-a, bilo u martu, prenosi Danas.
Spekulacije o tome koliko će biti uvećani računi kreću od 10 ili 15 do 30 odsto za stanovništvo i do čak 70 odsto za privredu. Uz to, jasno je da će poskupljenje energije izazvati lančanu reakciju i najviše pogoditi potrošačku korpu čija vrednost takođe ulazi u obzir kada se određuje minimum prihoda domaćinstva koje se prijavljuje za olakšice u plaćanje struje.
Novina kod najavljene uredbe je da će, kad se utvrdi da neko ima status povlašćenog kupca za električnu energiju, to pravo moći automatski da ostvari i za toplotnu energiju.
Kako za Danas kažu u Ministarstvu rudarstva i energetike, navedena uredba je zasnovana na vrednosti potrošačke korpe i njene strukture.
Profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Žarković ukazuje da je već sada i kod nas i u Evropskoj uniji sve poskupelo, od hrane do troškova stanovanja i komunalija, ali da u EU postoji drugačiji pristup rešavanju socijalnih problema.
"Te cene nastavljaju da rastu, a najviše pogađaju ljude sa skromnim primanjima jer dominiraju u njihovoj potrošnji. ALi, ugledni ekonomisti iz EU smatraju da je bolje tim ljudima davati neku novčanu pomoć, jer će se onda sami truditi da uštede, a ukoliko im se, na primer, omogući jeftinija struja, oni će je više trošiti, što nije smisao pomoći, jer će time dodatno da se pogura tražnja, odnosno izazvaće novi ciklus poskupljenja. Zato se kao mera zaštite standarda, smatra da je bolje dati paušalne novčane naknade, koje nisu ciljane za nešto konkretno nego omogućavaju raspodelu troškova. Kod nas, međutim, država nema nikakve promene, ne zna se ni ko će dobiti pomoć ni kako će dokazivati svoje pravo na nju, a inače se mere daju neselektivno, čak se subvencionišu i skupi automobili pa se dešava da pomoć iz dr+avne kase dobiju najbogatiji", objašnjava sagovorica Danasa.
Profesorka Ekonomskog fakulteta Aleksandra Anić kaže da je svaka pomoć siromašnima dobrodošla, ali da subvencije za grejanje i električnu energiju prima relativno mali broj domaćoinstava i da one ne mogu da smanje stepen siromaštva tim pre što se pomoć ne ostvaruje u novcu već u potrošni određene količine kilovata"; ističe Anić.
Dodaje, ipak, da je dobro da se poveća obuhvat subvenicionisanih potrošača.
"Država je u poslednjih 20, 30 godina pokušavala samo da smanji broj korisnika novčane pomoći, a s druge strane je klasična priča 'fali ti jedan papir', jer ako samo po jednom kriterijumu ne ispunjavaju uslove, neće dobiti pomoć iako su siromašni", objašnjava profesorka Anić.
Kako su iz Ministarstva rudarstva i energetike rekli za Danas, status energetski ugroženog pisca, pored korisnika socijalne pomoći, mogu steći i korisnici uvećanog dodatka za pomoć i negu drugog lica.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Hil: SAD postaju glavni ekonomski partner Srbije, ohrabrujemo je da reši sukob sa Kosovom
08.02.2023.•
15
Američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil izjavio je večeras da SAD postaju glavni ekonomski partner Srbije.
EPS godinu završio sa manjim gubitkom od planiranog: Domaćinstva uštedela 2,4 milijarde dinara
08.02.2023.•
6
Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije je 2022. godinu završila sa neto gubitkom nakon oporezivanja od 73,7 milijardi dinara.
Srbija se zadužila za još 12,35 milijardi dinara
08.02.2023.•
7
Srbija je aukciji prodala dvanaestogodišnje obveznice za 12,35 milijardi dinara (105,2 miliona evra), saopštila je Uprava za javni dug.
Firme bez zaposlenih zarađuju milione: Kako je to moguće?
08.02.2023.•
15
U Srbiji su u 2021. godini poslovale 31.194 firme koje nemaju nijednog zaposlenog, a neke od njih su ostvarile višemilionske poslove.
Zoom otpušta 1.300 ljudi, direktor firme kaže da će sebi smanjiti platu za 98% i odreći se bonusa
08.02.2023.•
2
Kompanija Zoom otpustiće 1.300 ljudi, odnosno oko 15 odsto radne snage u celom svetu, jer se usluga video-sastanaka, koja je tokom pandemije kovida19 postala sveprisutna, prilagođava sporijem rastu.
Kompanije iz Evropske unije ubedljivo najveći investitori u Srbiji
07.02.2023.•
6
Evropska unija (EU) je od 2010. do 2021. godine, prema podacima NBS i Zavoda za statistiku, bila najveći trgovinski partner Srbije.
Švajcarci na referendumu odlučuju da li žele da se zadrži plaćanje u kešu
07.02.2023.•
5
Švajcarci će na referendumu odlučiti da li žele da se zadrži plaćanje u gotovini, saopštilo je udruženje Pokret za slobodnu Švajcarsku.
Geneks kulu kupio "Eureka bar"
06.02.2023.•
13
Kupac poslovnog dela "Geneks kule" je preduzeće "Eureka bar" iz Beograda, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Vodič NBS za olakšice prilikom otplate kredita
06.02.2023.•
3
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je pojašnjenje propisa koje je usvojila u decembru prošle godine, a kojima se građanima omogućavaju olakšice prilikom vraćanja kredita bankama.
Udruženje banaka: U januaru pad kredita privrede, blagi rast zajmova stanovništva
06.02.2023.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju januara ove godine iznosili su oko 3.319 milijarde dinara, što je 0,8 odsto manje nego u decembru 2022, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Evropa usporava prelazak na električna vozila
06.02.2023.•
14
Procenjuje se da se evrounijskim drumovima već kreće oko 2,9 miliona električnih automobila.
NBS razmatra uvođenje digitalnog dinara - koliko smo daleko od toga?
05.02.2023.•
4
Čak 114 zemalja, čije privrede stvaraju 95 odsto globalnog BDP-a, nalazi se u različitim fazama procene ili pilot projekata uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a među njima je i NBS.
Hanić: Vraćanje kredita Rusima u rubljama je dobro za Srbiju
05.02.2023.•
1
To što je ruska vlada odobrila Srbiji da otplaćuje ruske kredite u rubljama, prema oceni profesora Beogradske bankarske akademije Hasana Hanića, dobro je za Srbiju.
Građani uzimaju keš kredite da bi preživeli
05.02.2023.•
25
Keš krediti su neophodni u nekim posebnim okolnostima, kada planirate da promenite nešto od nameštaja ili da renovirate nešto u stanu, i to je ponekad dobra pozajmica.
Počeo da važi novi embargo na rusku naftu - kako će se to odraziti na Srbiju?
05.02.2023.•
5
Ograničenje cena ruskih naftnih derivata, koje su uvele G7, EU i Australija, stupilo je danas na snagu.
Direktor Geološkog zavoda: Mineralno blago Srbije vredi blizu 200 milijardi dolara
05.02.2023.•
3
Direktor Geološkog zavoda Dragoman Rabrenović izjavio je da mineralno blago Srbije, ne računajući novo nalazište kod Žagubice, vredi gotovo 200 milijardi dolara.
Simpo prodaje magacine u Leskovcu i Pančevu i Bujanovcu
05.02.2023.•
1
Firma "Simpo ad" Vranje oglasila je prodaju magacina u Leskovcu, Pančevu i Bujanovcu, kao i poslovnih zgrada, građevinskog zemljišta i osnovnih sredstava u Ćićevcu.
"Pronalazač bitkoina" Kreg Rajt tuži developere i traži milijarde dolara
04.02.2023.•
3
Londonski sud je saopštio da tužba samoproglašenog pronalazača kriptovalute bitkoin Krega Rajta protiv developera mreže bitkoina može da preraste u sudski proces što predstavlja presedan za budućnost.
Rusi u 2022. kupili rekordan broj zlatnih poluga
03.02.2023.•
3
Rusija je u 2022. kupila rekordan broj zlatnih poluga, nakon što je smanjenje poreza na plemenite metale podstaklo ljude da kupuju zlato, saopštilo je rusko ministarstvo finansija.
Članice EU usaglasile maksimalnu globalnu cenu ruskih naftnih derivata
03.02.2023.•
3
Članice Evropske unije su usaglasile gornju granicu globalne cene ruskih naftnih derivata, uoči potpune zabrane uvoza koja stupa na snagu u nedelju.
Kompanija koja istražuje zlato kod Žagubice: Rano je reći da li će biti rudnika
03.02.2023.•
1
Rudarska kompanija koja je otkrila nalazište zlata kod Žagubice ocenila je da mnogo toga još treba da se uradi pre nego što se utvrdi da li je otvaranje rudnika moguće i u kom vremenskom okviru.
Komentari 18
pera nevera
ljilja
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar