Na uvoz struje potrošeno 1,5 milijardi evra, a mogle su biti izgrađene dve elektrane

Od kraja prošle godine Srbija je potrošila oko 1,5 milijardi evra na uvoz struje, a do isteka ove grejne sezone, biće potrebno još najmanje isto toliko da bi se pokrile potrebe.
Na uvoz struje potrošeno 1,5 milijardi evra, a mogle su biti izgrađene dve elektrane
Foto: Pixabay
Da je pre nekoliko godina taj novac uložila u nove kapacitete, kako je to bilo planirano, sada bi, u jeku krize koja je cene energenata podigla do neshvatljivih granica, komotnije čekala zimu a verovatno je, tvrde stručnjaci, da bi mogla da računa i na značajan prihod od izvoza struje, piše Danas.
Sada, sve nade se polažu u izgradnju dve nove reverzibilne hidroelektrane i još nekoliko energetskih postrojenja, što bi za nekoliko godina moglo da obezbedi bar sigurniju situaciju.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović prošle godine u ovo vreme najavila je projekte vredne 17 milijardi evra, među kojima je izgradnja dve reverzibilne hidroelektrane, Bistrica i Đerdap 3, koje se u planovima EPS-a nalaze već nekoliko decenija.
 
Đerdap bi, prema njenim rečima, koštao oko dve milijarde evra, a Bistrica još 700 miliona.
 
Prvi rezultati mogli bi da budu vidljivi 2025. godine, tvrdila je pre nekoliko dana ministarka, jer bi tada mogla da bude završena prva faza Đerdapa snage oko 600 megavata od ukupno planiranih 2.200.
 
Za većinu stručnjaka, ta procenjena brzina gradnje je prilično optimistična, posebno ako se ima u vidu da EPS već deset godina gradi jednu običnu termoelektranu, Kostolac 3. Elektrana Bistrica je, međutim, nešto izvesnija varijanta ne samo zato što je manja i daleko jeftinija, nego i zbog toga što je to polupripremljeni projekat.
 
"Đerdap 3, Bistrica, jedna termoelektrana na ugalj kao zamenska, kao i još nekoliko projekata, bili su u fokusu analize eksperata angažovanih 2013. i 2014. na izradi strategije razvoja energetskog sektora, koja je usvojena početkom 2015. Ali, ništa se kasnije po tom pitanju nije radilo. Baš ništa. Sistem je mogao da funkcioniše, ako nemate struju iz hidro imate iz termocentrala i obrnuto. Energija je zamenljiva, i to je nekako funkcionisalo. Međutim, nismo imali takvu situaciju niti okolnosti kakve imamo danas: Sveukupnu energetsku krizu, sve skuplje na međunarodnom tržištu uz neizvesnost da li ćete moći da se snabdete. Pri tom su zbog neodržavanja, nerada, nečinjenja, kapaciteti EPS-a jako pali tako da mi niti smo sprovodili strategiju, niti smo imali ikakvu osmišljenu energetsku politiku jer ta tema nije bila u žiži biračkog tela. Sve do kraja prošle godine. Sada je sve to došlo na naplatu", kaže za Danas Petar Đukić, profesor Tehničko-metalurškog fakulteta na katedri za ekonomski održivi razvoj.
 
Dodaje da uz složene geopolitičke odnose u svetu i najnovije sukobe u Ukrajini imamo i rat koji se vodi na energetskom planu. Ipak, veruje da će Srbija moći u budućnosti nešto da uradi ako iskoristi svoje kapacitete, ali su ulaganja velika, dok sumnja da je rok koji je navela ministarka ostvariv.
 
"Ni odluka još nije doneta za Đerdap a postavlja se i pitanje finansiranja. Ne znam odakle bi se našao novac, mi smo u krizi, svet je u krizi pa i investitori koji bi eventualno uložili. Teško je računati na neke pare sa strane. EPS takođe nema novac a država može da ga ima ako uzme od građana. Ona može da finansira i iz primarne emisije, ali to su inflatorne pare koje znamo šta nam rade dok za nova zaduženja više nema prostora. Nismo baš u sjajnoj situaciji. Velike pare su potrošene, hvali se država da je za tri godine korona krize izdvojila osam milijardi evra, nije naplaćivala porez ili ih je davala tek tako, da pokaže snagu a sada joj to nedostaje za vitalne projekte", kaže Đukić.
 
Stručnjaci se slažu da je izgradnja Bistrice ipak realniji projekat, tim pre što je već početkom ove godine izabran projektant, konzorcijum koji predvodi Energoprojekt, koji je inače 1981. godine radio i idejno rešenje za tu centralu. Takođe, pre dve nedelje stavljen je na rani javni uvid i prostorni plan područja na kome će se ta RHE graditi.
 
Jelica Putniković, urednica sajta Energija Balkana, objašnjava da je EPS već uradio potrebne planove za Bistricu i sada ih samo treba apdejtovati.
 
"Đerdap je druga priča, tu još nije odlučeno da li će se graditi reverzibilna hidroelektrana u paketu sa nuklearkom ili sa obnovljivim izvorima energije. Uz to, projekat se nalazi u nacionalnom parku a mora da se planira i sa Rumunijom jer je reka na granici, što su otežavajući elementi. Teško to može za dve ili tri godine da se uradi, mada ne treba biti isključiv, znamo da je i Rumunima stalo, potrebna im je energija. Što se novca tiče, za Bistricu se orijentaciono zna koliko para treba, a mislim da bi bilo dobro, čak i ako država treba da bude garant EPS-u, da se krene što pre jer će to značiti da ćemo što pre imati nove kapacitete za proizvodnju. Za Đerdap treba napraviti prvo pravi plan šta će se graditi i sa kojim partnerom, pa tek onda ulaziti u priču oko nabavke sredstava", zaključuje Putniković.
  • Dejan

    07.09.2022 12:51
    Kradja struje a ne rastur
    Uvozi se struja koja se ukrade iz mreze EPS koju nazivaju rasturom od 13 % jer se nije ulagalo u odrzavanje i nove kapacitete. Kako nije, kada smo od zvanicnika proteklih godina stalno slusali o investicijama u elektro-energetski sistem. Gde su nestali silni milioni evra iz EPS-a namenjeni investicijama?
  • Aca

    06.09.2022 07:18
    Svako se pravi pametan
    Nema mesta kritikama, uspešno je sprovedeno i ostvareno sve što je planirano. Prema tome, nema krivice i odgovornosti, već samo zasluge. Na kraju, to je i narod prepoznao i iskazao želju da se tako nastavi.
  • Zoka

    05.09.2022 19:24
    Nije mi jasno...
    ...ako je uvezeno toliko struje, pa to je neko morao da plati...građani, privreda, lokalne samouprave...znači, sistem je sledeći: država uvozi struju i plaća, a EPS naplaćuje od krajnjih potrošača i uzima pare sebi?! Pa zar nije logično da te pare vrati Republici Srbiji u njen budžet?! Ne razumem te odnose, a to bi trebalo da nam pojasni onaj koji sve zna...ili gospođa ministarka?
    Znači, nije država uvezla struju i poklonila građanima i privredi ili drugim krajnjim potrošačima, to je sve neko platio, ali kome?! I kada se naplati ta 1,5 milijardi evra, neka se grade te elektrane ili šta će se već graditi...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija