Dostavljači hrane često bez prava na minimalac i godišnji: Kako urediti ovu oblast?

Dostavljači koji rade preko onlajn platformi mogu da budu angažovani kao preduzetnici, zaposleni i kao studenti koji rade preko zadruge.
Dostavljači hrane često bez prava na minimalac i godišnji: Kako urediti ovu oblast?
Foto: Pixabay
Oni tom prilikom, između ostalog, ostaju i bez brojnih prava koja bi inače imali da su u radnom odnosu: minimalne zarade, godišnjeg odmora, ograničenog radnog vremena.
O ovim problemima piše u publikaciji o modelima angažovanja radnika na platformama za dostavu, čiji je autor Darko Božičić sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu, prenosi Nova ekonomija.
Kako se navodi u toj publikaciji koji je inače ovjavio Centar za istraživnaje javnih politika, kada se dostavljači angažuju kao preduzetnici, oni postaju preduzetnici koji su u poslovnom odnosu sa platformom.
 
"Shodno Zakonu o privrednim društvima, preduzetnik je poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda i koje je kao takvo registrovano u skladu sa zakonom o registraciji", piše u tekstu.
 
Pri tome, platforme uglavnom ne garantuju dostavljaču preduzetniku da će tokom vremena kada je prijavljen na platformi zaista i biti angažovan za vršenje dostave, što znači da on sam snosi rizik ostvarivanja svoje potencijalne zarade.
 
Pored toga, kako se naglašava, u svojstvu preduzetnika, dostavljač ne ostvaruje prava iz radnog odnosa.
 
To znači da ostaje bez prava na minimalnu zaradu, dnevni, nedeljni i godišnji odmor, ograničeno radno vreme, troškove prevoza i ishrane, prava u slučaju privremene sprečenosti za rad (bolovanje), itd.
 
Kako se dodaje, dostavljač kao preduzetnik sam snosi obaveze poreza i doprinosa od iznosa koji zaradi iz saradnje sa platformom, kao i troškove obavljanja delatnosti dostave (troškove prevoznog sredstva, registracije, goriva, mobilnog telefona, opreme i slično).
 
"Posmatrano u odnosu na radni odnos, dostavljač kao preduzetnik ostvaruje samo ograničen splet prava iz socijalnog osiguranja (prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, pravo na zdravstvenu zaštitu, prava za slučaj nezaposlenosti)", dodaje se u tekstu.
 
Dakle, platforma kroz ugovor o poslovnoj saradnji sa dostavljačem kao posebnim, nezavisnim pravnim subjektom, reguliše sve detalje u pogledu načina obavljanja poslova dostave. Ona plaća cenu usluge dostave prema ugovorom utvrđenom kriterijumu. Dostavljač iz nje snosi sve troškove javnih prihoda, troškove svog poslovanja iz koje na kraju treba da obezbedi i sopstvenu egzistenciju.
 
Drugi način angažovanja dostavljača kao zaposlenih u partnerskoj kompaniji obavlja se tako što platforma zaključuje posebnu vrstu ugovora o poslovnoj saradnji sa takozvanom partnerskom kompanijom.
 
Neko ko je zaposlen, odnosno angažovan u toj kompaniji, obavlja poslove na osnovu tog ugovora.
 
"Predmet ovakvih neimenovanih ugovora je pružanje usluge kućne dostave. Njima se predviđa da će partnerska kompanija (izvođač poslova dostave, samostalan i nezavisan subjekt), angažovati sve svoje ljudske, materijalne i tehničke resurse za obavljanje poslova koji su predmet ovog ugovora", dodaje se u studiji.
 
Kako se objašnjava, oni koji neposredno vrše poslove za onlajn platformu su zapravo zaposleni ili (češće) na drugi način radno angažovani kod parterske kompanije:
 
"I kod ovih ugovora detaljno se uređuje način vršenja dostave, pravila ponašanja dostavljača, kao i odsustvo obaveze platforme da obezbedi određeni broj dostava tokom vremena aktivne prijave na aplikaciju od strane dostavljača", navodi se.
 
Kod dostava koje se pružaju posredstvom platforme celokupno praćenje i pružanje informacije obezbeđuje se kroz aplikaciju čiji je vlasnik upravo digitalna platforma, a ne njena partnerska kompanija.
 
Kada je u pitanju radnopravni položaj lica koja neposredno izvršavaju posao dostave preko ovog modaliteta angažovanja, na prvi pogled učinilo bi se da činjenicom što su u radnom odnosu kod partnerske kompanije uživaju sva prava predviđena radnim zakonodavstvom.
 
Ipak, kako se tvrdi u publikaciji, u praksi su stvari daleko drugačije:
 
Prema rečima samih dostavljača, neretko se dešava da takozvane partnerske kompanije ili ne ispunjavaju svoje obaveze kao poslodavac ili da sa njihovim ispunjavanjem poprilično kasne. Pored toga, dostavljačima se čak i prepušta odluka da li će da budu prijavljeni ili ne.
 
Položaj dostavljača koji rade preko partnerskih kompanija, kako se objašnjava, dodatno je otežan činjenicom da im te kompanije naplaćuju uslugu posredovanja u iznosu od 10 do 20 procenata u odnosu na sumu novca koju zarade, obavljajući poslove dostave preko digitalnih platformi.
 
"Tako imamo jednu paradoksalnu i istovremeno nezakonitu situaciju gde se digitalna platforma predstavlja kao posrednik u poslovima dostave, da bi ista ta platforma angažovala drugu kompaniju koja takođe vrši uslugu posredovanja, a koju potom naplaćuje kroz proviziju direktno dostavljačima koji su zaposleni u toj kompaniji", navodi se.
 
Angažovanje preko studentske zadruge
 
U odnosu na prethodno izložena dva modela angažovanja dostavljača, ovaj način angažovanja, koji je zasnovan na radu preko studentskih zadruga, najmanje se upotrebljava, dodaje se u studiji.
 
Temelji se na propisima kojima se reguliše rad studentskih i omladinskih zadruga. Suština je da se lice najpre učlani u studentsku zadrugu, a potom, posredstvom studentske zadruge, bude angažovan od strane digitalne platforme.
Osnov angažovanja od strane same platforme uspostavlja se putem ugovora o privremenim i povremenim poslovima, za koji je Zakonom o radu predviđeno da može biti zaključen sa licem koje je član omladinske ili studentske zadruge u skladu sa propisima o zadrugama.
 
Na ovaj način, dostavljač (student) ostvaruje prava po osnovu rada koja su predviđena zaključenim ugovorom o privremenim i povremenim poslovima, koji ne donose prava koja ima radnik koji je zaposlen u redovnom radnom odnosu.
 
Tekst u celosti čitajte na Novoj ekonomiji.
  • Brka

    22.01.2023 17:23
    Kako urediti? Jednostavno. Proglasiti ih zaposlenima. Kakva agencija, kakvi bakrači, nije ovo komisiona prodaja pa da svako bira kome će da prodaje koje proizvode i dobija procenat. Čim ti neko drugi odredjuje obim posla i šta ćeš da radiš, ti si njegov zaposleni. To što Glovo i slične službe za dostavu svojim zaposlenima daju kako će zaposleni interno da podele posao (i za to koristi softver), to ne znači da nisu zaposleni.

    Problem s tim je što ako to uradiš, onda momentalno ukidaš nelojalnu konkurenciju zato što najednom moraju svi da budu prijavljeni, plaćaju penziono i zdravstveno i naravno minimalnu zaradu. Tada se restoranima najednom više ne isplati da koriste službe za dostavu zato što za tu sada realnu cenu može da zaposli sopstvene dostavljače. I ceo biznis plan službi za dostavu ode dodjavola.
  • Ana

    22.01.2023 11:10
    To je postala odavno praksa. Ili se zaposljavate preko agencije ili vas angazuju kao "preduzetnika" da bi poslodavac izbegao placanje doprinosa ili bilo kakve obaveze prema radniku, a radniku ostavio da sam odluci kolika ce mu biti plata odnosno koliko ce radi. Plus za dostavu koristite i svoj bicikl. A malo malo se pojavljuju tekstovi kako se na ovom poslu moze zaraditi i do 200hiljada, mladi se prime, rade par meseci i odustanu. I tako u krug. Za to vreme gazda svake godine sebi u dzep sto vecina nas ne zaradi za ceo radni vek.
  • Ha

    21.01.2023 22:23
    Hm
    Inace doktori pune ruke posla, kad Kicma i bubrezi odu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija