.jpg)
Umesto da smo izvozom struje zaradili milijardu, potrošili smo gotovo dve na uvoz
Početkom marta iz Elektroprivrede Srbije je stigla radosna vest - struja se svakodnevno izvozi već duže vreme.

Foto: 021.rs
Precizirano je da je tokom februara EPS plasmanom struje na međunarodno tržište zaradio 20,3 miliona evra više nego što je utrošio na uvoz. Dakle, zaradio je izvozeći struju u zimskom mesecu što se izuzetno retko događalo čak i u najboljim vremenima srpske energetike.
Zimski izvoz
Može se primetiti da je februar bio blag. Samo je u prvih i poslednjih sedam dana ličio na zimski mesec i to u blagom izdanju. Veći deo meseca prilike su bile kao u aprilu, kada grejanje minimalno funkcioniše i to samo u prvoj polovini meseca. Kako je i januar bio neobično blag, ispada da je ovogodišnja zima u celosti bila benigno.
Zli jezici bi rekli kako je potrošnja struje značajno smanjena jer za dogrevanje stanova grejalicama praktično i nije bilo potrebe, te je električne energije preostalo za izvoz. I to u periodu kada je struja na evropskom tržištu još uvek skupa. Možda ove tople zime megavat ne košta 580 evra kao u ovo doba lane, ali i dalje se može prodati po sasvim pristojnoj ceni.
Međutim, struje ne bilo ni za domaće potrebe da u EPS-u nisu sanirali posledice grubog tehnološkog incidenta u Obrenovcu od 11. decembra 2021. godine. Tokom februara i prvih dana marta proizvodili su po 120 miliona kilovata dnevno. Kako je potrošnja kao u proleće, i te kako ima prostora za izvoz.
Manjak u Evropi
Nasuprot tome, Evropa je u manjku sa strujom, čak i ove blage zime. Reč je o posledicama nedovoljno pripremljene i poprilično zbrzane transformacije sa fosilnih na obnovljive izvore energije. Da nevolja bude veća, tokom cele prošle sezone, do sredine decembra, i hidrologija je bila nezapamćeno loša. Nivo Dunava kod Đerdapa nije bio niži 32 godine unazad, slično je na celom kontinentu. Čak je i Norveška, veliki izvoznik struje poreklom iz brojnih hidrolektrana, bila u problemima i u pojedinim periodima ograničavala potrošnju.
Možda je najveći razlog za nedostatak struje na Starom kontinentu nevolje sa većim brojem nuklearki u Francuskoj, te je više od polovine, tačnije 38 ovih proizvođača električne energije stavljeno van pogona, kako bi se popravile manjkavosti uočene posle pola veka rada. Tako je zemlja koja je u Evropi uvek pokrivala manjak struje drugih država i sama postala uvoznik. Sukobi u Ukrajini su doveli do znatnog umanjenja struje kojima raspolaže vlada u Kijevu, pa su drastično umanjeni izvozni kapaciteti ove nesrećne države. A upravo je Ukrajina bila najveći izvoznik struje u Evropsku uniju.
Zapostavljeni otkopi
Evropa se našla u kontinuiranom zimskom manjku struje, svi su izgledi da električne energije neće biti dovoljno ni leti kada rashladni sistemi budu intenzivno radili. Posledica je naglo narasla potražnja za strujom na evropskom tržištu. Podsetimo se, do pre dvadesetak meseci struja se na berzama u Lajpcigu ili Budimpešti povremeno mogla kupiti i za 65-70 evra po megavatu, dva do četiri puta niže nego što su cene u evropskim državama. Danas su nekoliko puta više, pa je izvoz struje postao izrazito profitan biznis.
Lepo je da su inženjeri i električari u Obrenovcu doveli dve najveće srpske elektrane, TENT A i TENT B, u pristojno radno stanje. Pokazali su visok stepen stručnosti. Sada obe energane imaju poteškoća samo oko nabavke dovoljne količine kvalitetnog uglja. Reč je o posledicama dugogodišnjeg zapostavljanja rada na otkrivkama uglja u Kolubarskom basenu i kašnjenja u otvaranju novih polja sa kojih se ogromnim bagerima kopa ugalj.
Rešenje ovog pitanja zahteva duže vreme, najmanje tri godine. Dotle će kapacitet domaće proizvodnje struje biti niži od tehnoloških mogućnosti. Slikovito kazano, narednih nekoliko zima teško da ćemo zimi dnevno proizvoditi više od 120 miliona kilovata struje mada su nam tehnološke mogućnosti veće bar za dvadesetak i pet miliona.
Svakodnevni izvoz struje iz Srbije
Ali, osim po ugodnoj martovskoj vesti, EPS pamtimo po prošlogodišnjem uvozu struje na koji smo tokom prvih 11 meseci izdvojili 1,6 milijardi evra. Prethodne godine u ove svrhe je utrošeno 475 miliona, od kojih 280 miliona tokom novembra i decembra 2021, uglavnom zbog vanrednih nedaća u domaćoj elektroprivredi. Praktično, na uvoz struje, prvenstveno zbog problematične poslovne politike tadašnjeg rukovodstva EPS-a, Srbija je izdvojila 1,9 milijardi evra. Da je u radu najveće ovdašnje kompanije bilo više struke ovaj novac se mogao plasirati u druge namene.
Međutim, nije u pitanju samo nepotrebni gubitak gotovo dve milijardi. Izgubili smo i mogućnost da tokom cele prošle godine sasvim lepo zarađujemo od izvoza struje. Upravo je ovogodišnji februar mesec primer da čak i ozbiljno uzdrman EPS još uvek ima izvozni potencijal. Samo kada se radi stručno i u interesu kompanije i države Srbije.
Jesu li stručnjaci "poludeli"
Kako je unazad 18 meseci cena struje na evropskom tržištu bila odlična, u ne kratkim periodima i ekstremno visoka, do 700 evra po megavatu, svako ko je izvozio zarađivao je enormno. Oni koji su bili u prilici izvoziti mnogo, zaradili su koliko ranije nisu ni sanjali. Dok su drugi izvozom struje zarađivali, mi, decenijama sa ne baš malim viškom proizvodnih mogućnosti, davali smo novac na uvoz.
Analize pokazuju da bi lane dnevni višak struje iznosio između deset i trideset miliona kilovata, naravno pod uslovom da je EPS bio na uobičajenom tehnološkom nivou. Samo dvadesetak zimskih dana u prošlogodišnjem januaru i februaru možda izvoza ne bi bilo. Ove neobično tople zime, pak, izvozilo bi se još i više. Koliko bi se pri tome prihodovalo nije jednostavno reći.
Cene su divljale, dnevno su oscilirale ponekad i u rasponu od 230 do 560 evra po megavatu. Prihod i zarada zavisili bi i od umeća i veštine u prodaji. Izvesno bili bi vanredno visoki, takve su okolnosti. Nisu retki stručnjaci koji procenjuju da smo izvozom struje unazad 15 meseci mogli prihodovati i do 1,2 milijarde evra. Nisu "poludeli", ima onih koji smatraju da je priliv mogao biti još i veći. A Srbija je utrošila gotovo dve milijarde na uvoz...
Stranačka pripadnost
Zašto se dogodio ovaj apsurd? Tehnološki incident je u najvećoj meri bio posledica loše poslovne politike u dužem periodu, na šta je u samoj Elektroprivredi Srbije bilo stručno obrazloženih primedbi još od 2017. godine. Ipak, bivši direktor, kome se od starta javno osporavala stručna kompetentnost za čelnu poziciju, opstajao je. Ne samo na visokoj poziciji, već i u problematičnom vođenju preduzeća.
Pokazalo se da je i u ovom slučaju lojalnost stranci na vlasti bila jači argument ne samo od argumentovane kritike stručnjaka, već i od (loših) poslovnih rezultata.
To je osovni razlog zašto Srbija, neveliki ali decenijama kontinuirani izvoznik struje, nije iskoristila rajski period ekstremno visoke cene električne energije na evropskom tržištu. Umesto da izvozom struje zaradi 1,2 miljarde evra, Srbija je za uvoz struje utrošila dve milijarde. Katastrofa.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Na koliku platu mogu da računaju prosvetari i medicinari nakon Vučićevih obećanja
10.06.2023.•
6
Prosvetni radnici, ali i medicinske sestre od 1. septembra mogu računati na povećanje zarade od 5,5 odsto.
Momirović: Hleb "sava" pojeftinio za tri dinara - to je važna mera u borbi protiv inflacije
10.06.2023.•
16
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović izjavio je da je hleb "sava" jeftiniji tri dinara i da je to važna mera u borbi protiv inflacije.
Pad turske lire se nastavlja nakon reizbora Erdogana
09.06.2023.•
1
Vrednost turske monete nastavila je da pada od reizbora Redžepa Tajipa Erdogana za predsednika.
Evo koliku biste penziju imali za pet godina rada u Nemačkoj
09.06.2023.•
5
Ako ste pet godina primali prosečnu nemačku platu na zapadu Nemačke, onda ste svojim doprinosima sakupili tačno pet penzionih bodova.
Mali: Imamo para u budžetu za nove mere koje je najavio Vučić, poboljšaćemo standard građana
09.06.2023.•
13
Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da za set najavljenih ekonomskih novih mera koje obuhvataju povećanje plata i penzija, ima novca u budžetu.
Evro sutra 117,27 dinara
08.06.2023.•
0
Zvanični srednji kurs biće sutra 117,2737 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Mali: Od 20. avgusta prijave za pomoć od 10.000 dinara po detetu, isplate u septembru
08.06.2023.•
43
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će od 20. avgusta početi proces prijavljivanja za najavljenu meru Vlade Srbije - po 10.000 dinara za svako dete do 16 godina starosti.
Nakon Vučićeve najave, Vlada usvojila uredbu o nižoj ceni hleba "Sava"
08.06.2023.•
15
Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" kojom je propisana maksimalna prodajna cena hleba u iznosu od 54 dinara.
Predstavljeni novi članovi Nadzornog odbora EPS-a
08.06.2023.•
12
Ministarka energetike Dubravka Đedović predstavila je u sedištu Vlade nove članova Nadzornog odbora EPS-a.
NBS povećala referentnu kamatnu stopu
08.06.2023.•
6
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je danas da poveća referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 6,25 odsto, saopštila je NBS.
Paori iz nužde seju pšenicu i u startu gube: Između loše politike i borbe
07.06.2023.•
7
Tek što su poljoprivrednici, nakon žestokih protesta i traktorskih blokada saobraćajnica, izborili povećanje subvencija za proizvođače mleka, naišla je nova agrarna nevolja.
Momirović: Inflacija zaustavljena, cene padaju i građani će to vrlo brzo osetiti
07.06.2023.•
27
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović kaže za RTS da je inflacija zaustavljena, da cene padaju u marketima i da prodavci već organizuju razne vrste promotivnih akcija.
Brnabić: Zakon o upravljanju privrednim društvima jedna od ključnih preporuka MMF-a
06.06.2023.•
17
Predlog Zakona o upravljanju privrednim društvima, za koji opozicija smatra da omogućava privatizaciju javnih preduzeća i nacionalnih parkova, jedna je od tri ključne preporuke MMF-a.
Blumberg: Druga polovina 2023. godine biće teška za kriptovalute
06.06.2023.•
1
Stručnjak Blumberga Majk Mekglon smatra da će druga polovina ove godine biti teška za bitkoin i tržišta kriptovaluta.
Spotifaj otpušta 200 ljudi
06.06.2023.•
0
Švedski provajder audio strimovanja i medijskih usluga Spotifaj najavio je da će otpustiti oko 200 ljudi, ili dva odsto svoje radne snage, pošto planira da reorganizuje podkast jedinicu.
Direktor EPS-a: Nisu tačne tvrdnje ministarke Đedović, molim je da ne uznemirava javnost
05.06.2023.•
21
V.d. direktora EPS-a Miroslav Tomašević rekao je da nije tačna tvrdnja ministarke rudarstva da je proizvodnja uglja u maju u "Kolubari" bila niska, pa da se zbog toga morao uvoziti ugalj.
"Saudijska bombona": Nagli skok cene nafte
05.06.2023.•
2
Cena sirove nafte skočila je danas 4,6 odsto, na skoro 75 dolara za barel.
Mesečni najam nekretnine ili "stan na dan": Računica pokazuje šta se više isplati
05.06.2023.•
9
Hotelima, hostelima i apartmanima čije iznajmljivanje se nudi turistima poslednjih nekoliko godina sve više konkurencija postaju stanovi koji se izdaju pod geslom "stan na dan".
Članice OPEK+ smanjuju proizvodnju nafte za 2024. godinu
04.06.2023.•
2
Članice organizacije OPEK+ dogovorile su se da nivo proizvodnje nafte u 2024. godini iznosi 40,46 miliona barela dnevno, što je dodatno smanjenje u odnosu na sadašnjih 41,8 miliona barela.
EPS uvozi struju skoro besplatno, dok je u Evropi cena električne energije u minusu
04.06.2023.•
16
Danas u 10 sati jedan megavat električne energije na našem tržištu u veleprodaji koštao je - svega 12 evrocenti.
Komentari 11
Realista
Pićuka
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar