
Nafta ponovo ide na preko 100 dolara po barelu: Kakve su prognoze do kraja godine?
Cene sirove nafte posle značajnog rasta približile su se nivou od 100 dolara po barelu, uz očekivanje da će uskoro opet preći taj prag, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Foto: Pixabay
Novi rast, usled odluke Saudijske Arabije i Rusije da produže smanjenje proizvodnje i drugih činilaca, pobudio je strahove od novog povećanja inflacije.
Analitičari upozoravaju da bi cene nafte uskoro mogle da pređu nivo od 100 dolara po barelu, nastavljajući nagli rast posle ograničenja proizvodnje u Saudijskoj Arabiji i Rusiji, ističe Tajms.
Cene nafte su porasle s oko 75 dolara po barelu početkom jula, posebno u poslednje tri nedelje, posle iznenadne odluke Saudijske Arabije i Rusije da produže ograničenje proizvodnje do decembra.
Dve zemlje su s tržišta povukle više od 1,3 miliona barela nafte dnevno ili više od jedan odsto globalne potražnje, mimo ograničenja kartela OPEK+ čiji su članovi.
Bjarne Šildrop, glavni analitičar tržišta sirovina u finansijskoj kompaniji SEB, rekao je da je "velika verovatnoća" da će Brent doći na trocifrenu vrednost, ukazujući da cene sirove nafte "nemilosrdno rastu od kraja juna".
Analitičari Sitigrupe kažu da bi faktori, među kojima su vremenske prilike i geopolitika, "mogli na kratko da poguraju naftu preko 100 dolara", mada očekuju da će cene na kraju godine biti niže.
Sitigrupa predviđa da će nafta Brent u poslednjem tromesečju vredeti u proseku 84 dolara po barelu, a da će godinu završiti na između 78 i 82 dolara po barelu, dok će sledeće pasti na nešto iznad 70 dolara.
Cene nafte porasle su u utorak četvrti dan zaredom pošto je slaba proizvodnja nafte u SAD iz uljnog škriljaca izazvala dodatnu zabrinutost o slaboj ponudi posle produžavanja rezova u Saudijskoj Arabiji i Rusiji, ukazuje Rojters.
Nafta Brent porasla je u utorak na preko 94 dolara po barelu.
Posle rasta u poslednje tri nedelje obe referentne nafte su na 10-mesečnom maksimumu.
Međutim, dok su investitori i trgovci naftom fokusirani na rast cena blizu 100 dolara po barelu, neke vrste sirove nafte se već prodaju iznad tog nivoa, ističući očekivanje o oskudnom snabdevanju, navodi Rojters.
Cena nigerijske sirove nafte Kva Iboe premašila je 100 dolara po barelu u ponedeljak. Maležanska sirova nafta Tapis dostigla je vrednost od 101,3 dolara po barelu prošle nedelje, rekao je analitičar Šildrop iz švedskog SEB-a.
Nafta je porasla na najviši nivo u 2023. pošto su investitori fokusirani na mogućnost manjka u snabdevanju u četvrtom kvartalu nakon što su Saudijska Arabija i Rusija produžile smanjenje isporuka.
"Ukupna situacija je da Saudijska Arabija i Rusija čvrsto kontrolišu tržište nafte", rekao je Šildrop.
Pored produženog smanjenja proizvodnje u Saudijskoj Arabiji i Rusiji, rastu cena nafte doprineli su i povećanja potražnja za avionskim letovima u SAD, Evropi i Kini, ukazuje Gardijan.
Rast cena od junskih sedamdesetak dolara po barelu na 94 dolara po barelu je i najveći kvartalni skok od povećanja cena posle početka ruske invazije na Ukrajinu.
Pad cena nafte posle prošlogodišnjeg skoka imao je veliku ulogu u smanjenju inflacije u prvoj polovini ove godine, ali se sada, kako ističe Gardijan, ponovo pojavljuju strahovi oko povećanja inflacije kako se nafta približava nivou od 100 dolara po barelu.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) upozorila je prošle nedelje da će smanjenje snabdevanja iz Saudijske Arabije i Rusije napraviti "značajan manjak u snabdevanju", što predstavlja značajnu pretnju postojećoj nestabilnosti cena nafte.
Izveštaj je objavljen samo dan pošto je OPEK (Organizacija zemalja izvoznica nafte) objavila da se tržište suočava s deficitom od više od tri miliona barela dnevno u narednom tromesečju, što može da rezultira najvećom nestašicom snabdevanja u više od jedne decenije.
Saudijska Arabija i njeni partneri u OPEK-u su, s druge strane, zabrinuti zbog toga što je IEA predvidela da će potražnja za naftom dostići vrhunac pre 2030. godine, dok neki analitičari veruju da bi to mogla biti već 2026. usled brzog prelaska na obnovljive izvore energije.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Američke kompanije dale poslovnoj klimi u Srbiji slabu trojku: Najveći problem visoka inflacija
09.12.2023.•
4
Najveći izazovi za poslovanje u Srbiji su visoka inflacija, koja utiče na smanjenje realne kupovne moći stanovništva i stalni rast cena sirovina.
NBS: Sve više finansijskih usluga se ugovara "iz fotelje"
08.12.2023.•
0
Tokom trećeg tromesečja 2023. godine u Srbiji je zaključeno 43.318 ugovora na daljinu između banaka i korisnika finansijskih usluga.
Osnovni troškovi čine gotovo 40 odsto porodičnog budžeta u Srbiji
08.12.2023.•
1
Troškovi za egzistencijalne potrebe u porodičnom budžetu u Srbiji u proseku su u prošloj godini imali udeo od 39,7 odsto, navodi se u novom broju biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
Srbija od januara predsedava organizacijom CEFTA
08.12.2023.•
1
Srbija će od januara 2024. godine od Crne Gore preuzeti jednogodišnje predsedavanje Centralnoevropskim ugovorom o slobodnoj trgovini (CEFTA), saopštila je ta organizacija.
Objavljene nove cene goriva
08.12.2023.•
12
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas do petka 15. decembra.
Vlada Srbije: Izgradnja naftovoda Mađarska - Srbija je projekat od značaja za državu
07.12.2023.•
0
Vlada Srbije odlučila je da projekat "Izgradnja naftovoda Mađarska - Srbija" bude projekat od značaja za Srbiju.
NBS ponovo zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
07.12.2023.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 6,5 odsto.
G7 uvodi direktnu zabranu ruskih dijamanata od 1. januara
07.12.2023.•
4
Grupa sedam najrazvijenih zemalja G7 najavila je direktnu zabranu ruskih dijamanata od 1. januara, nakon čega će uslediti postepena ograničenja na indirektni uvoz ruskih dragulja od 1. marta.
Deficit budžeta Srbije na kraju oktobra bio 5,6 milijardi dinara
06.12.2023.•
4
Deficit budžeta Srbije na kraju oktobra bio je 5,6 milijardi dinara, što je bolje od budžetskog plana predviđenog rebalansom za 21,9 milijardi dinara, objavilo je Ministarstvo finansija.
Lalošević za 021.rs: Ukinuti parafiskalne namete i pomoći privredi i preduzetnicima
06.12.2023.•
1
Mala i srednja preduzeća u Srbiji pokušavaju da opstanu i zadrže svoja mesta na tržištu. Za svoj "deo kolača" neretko se bore protiv velikih kompanija koja generišu veći profit i lakše opstaju.
Frilenserima koji kasne sa poreskom prijavom sledi zatezna kamata
06.12.2023.•
2
Frilenseri koji nisu podneli poresku prijavu do kraja oktobra moraće da podnesu takozvanu neblagovremenu poresku prijavu.
PIO fond greši, a penzioneri vraćaju novac: Zašto se pogrešno obračunavaju penzije?
06.12.2023.•
27
Veliki broj starijih građana, nakon što preda svu potrebnu dokumentaciju za odlazak u penziju, dobije privremeno rešenje na kome je njen iznos obračunat.
Tabaković: Bankarski sektor Srbije je stabilan i profitabilan
06.12.2023.•
16
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da je bankarski sektor zemlje stabilan, visoko likvidan i profitabilan.
Proizvođač automobila uvodi četvorodnevnu radnu nedelju: Nekim radnicima sledi još 31 slobodan dan
06.12.2023.•
2
Italijanski proizvođač luksuznih automobila Lamborgini, postigao je dogovor sa sindikatima FIOM i FIM-CISL o uvođenju četvorodnevne radne nedelje za svoje radnike u proizvodnji.
"Forbs" proglasio Ursulu fon der Lajen za najmoćniju ženu na svetu
06.12.2023.•
5
Američki magazin Forbs proglasio je predsednicu Evorpske komisije Ursulu fon der Lajen za najmoćniju ženu na svetu, drugu godinu zaredom.
Sutra ističe rok za prijave mladih zainteresovanih za program "Moja prva plata"
05.12.2023.•
1
Mladi zainteresovani za učešće u programu "Moja prva plata" mogu se još danas i sutra prijavljivati za radne pozicije koje su u svojim prijavama ranije naveli poslodavci.
Ekonomska obećanja u predizbornoj kampanji: Šta je realno između spiska lepih želja?
05.12.2023.•
3
Programe o boljem životnom standardu građana političke stranke koriste kako bi privukle glasače.
Mali: Počela isplata 10.000 dinara srednjoškolcima, do sada je novac podeljen u osam opština
05.12.2023.•
6
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je srednjoškolcima iz osam opština isplaćena jednokratna pomoć od 10.000 dinara.
Za banke u Srbiji nema krize: U prvih devet meseci zaradile 865 miliona evra, najviše na kamatama
05.12.2023.•
10
Banke u Srbiji su prošle godine zaradile 742,4 miliona evra, skoro dvostruko više nego godinu ranije, a za devet meseci 2023. već su preskočile taj profit, piše Danas.
Dokle će vlast da nas zadužuje?
05.12.2023.•
26
Vest da je Ustavni sud Nemačke proglasio formiranje budžeta najmoćnije evropske zemlje neustavnim poučna je i za vlade drugih država, naročito onih sklonih zaduživanju.
Više od 80 španskih medija tužilo Metu
05.12.2023.•
0
Špansko udruženje koje predstavlja više od 80 medija podnelo je tužbu protiv Mete, matične kompanije društvene mreže Fejsbuk Mete.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar