
Vučićevo čašćavanje pred izbore: Za našu vlast
Srbija je zemlja u kojoj je uspeh na izborima najvažnija stvar.

Foto: 021.rs
Malo je zemalja u kojima izborni rezultati toliko snažno utiču na sve segmente života da broj dobijenih glasova bitno utiče na društvenu poziciju čitavih slojeva.
Zna to i aktuelna vlast, i stoga je pripremu počela čim se o izborima počelo šuškati, pre nego što su i najavljeni. Naprednjaci nisu okolišali i odmah su se uhvatili jakog aduta.
Rebalans budžeta, usvojen u Skupštini polovinom septembra jasno ilustruje kako vlast novac iz državne kase usmerava prema ciljnim grupama od kojih tradicionalno očekuje i dobija glasove.
Vlast voli inflaciju
Prethodno je trebalo da se stvari, odnosno budžet, pripreme. Učinila je to Narodna banka Srbije tako što je referentnu kamatnu stopu uprkos snažnoj inflaciji kasno počela da podiže, pa je dostigla tek 6,5%, mada je inflacija i dalje iznad devet odsto.
Štaviše, na poslednjem zasedanju NBS izostalo je i minimalno povećanje. Ima razloga zašto svaka, pa i aktuelna vlast pred izbore voli inflacione trendove. Kupovina po rastućim cenama putem poreza puni budžet primetno brže i više nego što se planiralo.
To u državnoj kasi stvara ne mali višak spram plana. Naravno, izbori su idealna prilika da se višak usmeri onima koji će zauzvrat na glasačkim listovima zaokružiti već vladajuće. Ovog puta na ruku vlasti išao je i pad cena nafte početkom godine, te je država već u martu ukinula privremeno umanjenje akciza na goriva i time povećala prihode.
Kako su prošle godine i pojedine kompanije, pre svega iz petro-branše, poslovale sa rekordnim dobitima i porez na dobit ovih firmi je bio znatno veći nego što se kalkulisalo budžetom. Sve skupa, novca u budžetu ima poprilično više nego u odnosu na budžet i to je idealna situacija za vlast.
Državni novac partijskim glasačima
Čim se počelo pričati o izborima, nije bilo oklevanja i država se odmah oslonila na glavni stub - budžet. Rebalansom su ciljane skupine koje tradicionalno, često i bez obzira na politički profil, glasaju za vladajuće: penzioneri, poljoprivrednici, zaposleni u prosvetnim i zdravstvenim službama.
Reč je o skupinama izrazito vezanim za budžetsku potrošnju i njihovo ponašanje je objašnjivo. Rebalansom su odmah znatno uvećane subvencije seljacima, a prosvetarima i medicinarima povećane plate, potom najavljeno i dodatna podrška.
Penzije će takođe biti uvećane po redu, a uslediće i 5,5% vanredne povišice. Na javnost je najveći utisak ostavilo davanje po 10.000 dinara za svako dete ispod 16 godina starosti.
Neosmišljene mere
Kako bi osigurala i uvećala obećanja, vlast je odlučila da sve akcize uveća za osam odsto. Tako će poskupeti goriva, duvan. Naravno, da će kupcima nakon što se snabdevaju neophodnim gorivom ostati manje novca nego da akcize nisu povećane.
To znači da će manje trošiti na druge potrepštine. Mere pokazuju dosta komotno ponašanje vlasti. Pomoć se daje svima, i onima kojima 10.000 itekako znači, ali i onim porodicama koje to neće ni osetiti u budžetu.

Poprilično su neosmišljene i seljačke subvencije. Iznosiće 24.000 po hektaru, bez obzira šta paor bude sejao, odnosno bez obzira na visinu prinosa. Međutim, polazno pravilo kod agrarnih subvencija je da njima država stimuliše uvećanje prinosa ili pokušava da setvu optimalno strukturira. Stoga se davanje podrške vezuje ili za uvećano sejanje pojedinih useva ili za rast proizvodnje po hektaru, odnosno grlu stoke. Davanje po hektaru je nasumično trošenje para.
Cena nije mala
Procenjuje se da iz budžeta na izdatke osmišljene rebalansom odlazi bezmalo 0,8 odsto BDP, s tim da subvencije seljacima i uvećanje penzija postaju stečeno pravo i tako obaveza za svaku narednu vlast. Možda je najsporniji uticaj rebalansa na tekuću ekonomsku politiku države Srbije.
Poznato je da je budžetom bio predviđen rast između tri i pet, a predsednik Vučić je dugo baratao cifrom od četiri odsto. U poslednje vreme vlast bi bila više nego zadovoljna i sa 2,5 odsto uvećanja. Kako najnovija davanja nisu usmerena na uvećanje proizvodnje, neće uticati ni na rast BDP, a smišljenijom raspodelom novca mogao se postići ovaj efekat, možda čak i u poštovanja vrednom iznosu od 1,2 odsto BDP.
Izbori na prvom mestu
Još je porazniji uticaj na rast cena. Akcizne robe su po pravilu neelastične, odnosno njihova potrošnja se ne smanjuje sve dok ne dođe do nekog dramatičnog skoka cene. Drugim rečima, uvećanje akciza direktno podstiče inflaciju, a taj uticaj biće još i veći zbog rasta cena nafte unazad tri meseca sa 72 na 92 evra po barelu.
U mesecima koji dolaze, cena goriva će biti baš visoka i svakako će dodatno pogurati već dugi inflatorni talas. Nevolja je tim veća što će od oktobra poskupeti i gas za deset, potom i struja za osam odsto, tako da će energija tokom ove zime biti primetno skuplja nego, na primer, lane.
Kako cena energije utiče na cene bezmalo svih proizvoda, svakako će skuplji gorivo, struja i gas uticati i na rast cena niza drugih roba i usluga. Drugim rečima, rebalans podstiče inflaciju, a procena je da će se do kraja godine vrteti između osam i po i devet odsto.
Podsetimo, država je predviđala pad na ispod šest odsto. Razlika nije mala, ali naprednjacima je važno da je preraspodela viška novca učinjena tako da obezbedi uspeh na izborima. Sve drugo je, bar u ovom trenutku, sporedno.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ko u EU najviše uštedi: Nemci najviše ostave sa strane, Poljaci i Grci jedva pokriju mesec
03.12.2023.•
0
Evropska domaćinstva su tokom 2022. godine uštedela jednu osminu svog godišnjeg prihoda, pokazuju najnoviji podaci.
Švajcarska zamrzla oko 7,7 milijardi švajcarskih franaka koji pripadaju Rusima
03.12.2023.•
2
Švajcarska je zamrzla oko 7,7 milijardi švajcarskih franaka koje pripadaju Rusima, saopštila je vlada, u okviru sankcija osmišljenih da kazne Moskvu zbog napada na Ukrajinu.
Japan ima najstarije kompanije na svetu: Jedna od njih posluje čak 1.445 godina
03.12.2023.•
0
U Japanu je veliki broj kompanija koje postoje duže od 100 godinu, a koje se na japanskom zovu šinise. Neke od najstarijih kompanija na svetu su u ovoj državi.
Mali: Prognozirana inflacija za narednu godinu do 4,5 odsto, prosečna penzija 390 evra
02.12.2023.•
5
Prognozirana inflacija za narednu godinu biće četiri do 4,5 odsto, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Predsednik Fiskalnog saveta: Pare koje se sada dele, na kraju će vraćati svi građani s kamatom
02.12.2023.•
22
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović izjavio je da će neselektivna davanja iz budžeta penzionerima, mladima i ostalima u poslednje tri godine, na kraju platiti svi građani s kamatom.
Vučić: Verujem da će u decembru biti još jednokratnih davanja države
01.12.2023.•
23
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras najavio mogućnost, za decembar, "još jednokratnih davanja države".
Prestižna nagrada Srpske asocijacije privrednika dodeljena direktoru AbelaPharm-a Davoru Korčoku
01.12.2023.•
0
Srpska asocijacija privrednika je na svečanosti u hotelu Hyatt Regency u Beogradu dodelila nagrade "najbolji najboljima".
U Vojvodini porast stope nezaposlenosti
01.12.2023.•
6
Broj zaposlenih u Srbiji na kraju trećeg kvartala ove godine iznosio je 2.888.500, dok je broj nezaposlenih 285.700, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku.
Godišnja stopa inflacije u evrozoni pala na 2,4 odsto
30.11.2023.•
5
Prema prvoj preliminarnoj proceni, godišnja stopa inflacije u evrozoni je u novembru pala na 2,4 odsto, sa oktobarskih 2,9 odsto, saopštio je danas Evrostat.
U Srbiji trećina firmi i preduzetničkih radnji u vlasništvu žena
30.11.2023.•
1
U Srbiji je trećina firmi i preduzetničkih radnji u vlasništvu žena, što je i evropski prosek, kazala je direktorka Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije (PKS) Branislava Simanić.
Povećana maksimalna količina dizela za poljoprivrednike po povlašćenoj ceni
30.11.2023.•
8
Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila izmenjenu Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte.
Banke računale kamate na neaktivne račune građana - NBS naredila da se ti dugovi otpišu
30.11.2023.•
1
Banke u Srbiji su, na osnovu mera Narodne banke Srbije, otpisale potraživanja od građana u iznosu od 2,94 milijarde dinara, saopštila je NBS.
Mask oglašivačima koji su napustili X poručio: Možete da se...
30.11.2023.•
1
Američki milijarder Ilon Mask rekao je doskorašnjim oglašivačima na njegovoj platformi X (Tviter), koji su otišli zbog, kako su naveli, antisemitskog sadržaja, da mogu da se "nose".
Bitkoin porastao na 34.782 evra
29.11.2023.•
3
Bitkoin je na najvećoj svetskoj berzi kripto valuta Bajnens, danas u 15 časova vredeo 34.782,12 evra.
Vrednost vaučera za odmor u Srbiji se ne menja već devet godina, a smeštaji poskupljuju
29.11.2023.•
8
Pre devet godina Srbija je donela odluku da svojim državljanima deli vaučere za odmor u zemlji, kako bi stimulisala domaći turizam.
Narodna banka Srbije preuzima Kreditni biro
29.11.2023.•
9
Skoro dve decenije nakon što je Udruženje banaka Srbije (UBS) osnovalo Kreditni biro, koji vodi podatke o zaduženosti privrede i građana, on će preći u ruke Narodne banke Srbije (NBS).
Električna Fijat Panda od sledeće godine će se proizvoditi u Kragujevcu
28.11.2023.•
5
Nova Fijat Panda koja će biti predstavljena 2024. godine proizvodiće se u Srbiji, Maroku i Brazilu, pišu italijanski mediji.
Matijević jedini dostavio ponudu za kupovinu hotela Slavija u Beogradu
28.11.2023.•
7
Iako je više potencijalnih kupaca bilo zainteresovano za kupovinu preduzeća Slavija hoteli, jedino je kompanija Matijević dostavila i ponudu.
Ministarstvo poljoprivrede tvrdi: Srbija ima dovoljno šećera
28.11.2023.•
3
Od ovogodišnjeg roda šećerne repe očekuje se da će biti proizvedeno oko 327.000 tona šećera.
NBS: Krediti privredi manji, a krediti stanovništvu veći nego pre godinu dana
27.11.2023.•
0
Kreditna aktivnost banaka nastavila je da usporava tokom trećeg tromesečja i u septembru je stanje kredita bilo gotovo nepromenjeno, odnosno bilo je niže za 0,1% u odnosu na septembar prošle godine.
Amazon za smrt radnika kažnjen sa samo 7.000 dolara
27.11.2023.•
6
Američka savezna država Indijana kaznila je američku kompaniju Amazon sa 7.000 dolara zbog smrti jednog od njenih zaposlenih, 20-godišnjeg Kaesa Grusbeka.
Komentari 27
noname
Fuj49
SVETLANA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar