Stručnjaci: Sporazum o izvozu robe u Kinu šansa, ali nema mnogo viškova robe, a skup je i prevoz

Stručnjaci za poljoprivredu ocenili su da je Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine dobra šansa za povećanje izvoza agrarnih proizvoda, ali da u zemlji nema mnogo robe koja je višak.
Stručnjaci: Sporazum o izvozu robe u Kinu šansa, ali nema mnogo viškova robe, a skup je i prevoz
Foto: Pixabay
Takođe su istakli da nema robe koja ispunjava ostale kriterijume za to probirljivo veliko tržište, a problem će biti i trošak transporta.
Agroekonomista Milan Prostran rekao je za Betu da je prvi ministar poljoprivrede iz Kine dolazio u Jugoslaviju 1978. godine i da je od tada na tom tržištu prodata jedino tehnologija za proizvodnju belog vina, a da je firma "Vršački vinogradi" 1985. godine uspela da proda tog pića za oko 600.000 dolara.
 
"Više političkih delegacija iz Srbije, koje su posetile Kinu najavljivale su izvoz u Kinu, bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić čak 500.000 tona mesa, čak svinjske glave i noge, a od toga nije bilo ništa i sada nemamo toliko mesa ukupno sa kokoškama", rekao je Prostran.
U Kini je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini za 10.412 proizvoda iz Srbije, a 8.930 kineskih. Odmah je usledila reakcija EU, njen portparol Peter Stano izjavio je da će Srbija morati da istupi iz svih bilateralnih sporazuma sa trećim licima na dan prijema u EU.
 
Prostran je rekao da za izvoz u Kinu treba obezbediti veliku količinu i kvalitet robe, pod uslovom da transportni troškovi nisu neisplativi jer bi prevoz kamionima bio skoro nemoguć zbog daljine, a avionski preskup.
 
Naveo je da Kinezi imaju svu robu, a da Srbija ima višak pšenice i kukuruza, možda suncokreta i ulja i da bi možda mogla da tom tržištu ponudi i tehnologiju semenskih sorti kukuruza.
 
Istakao je da je nekada u Jugoslaviji pod vinogradima bilo 100.000 hektara, danas u Srbiji ima oko 25.000 hektara pod tim voćem, pa je pitanje kako iz te sirovine proizvesti ogromne količine vina da bi se isplatio izvoz u Kinu.
 
"Sporazum o slobodnoj trgovini je mač sa dve oštrice. Sporazum o slobodnoj trgovini sa EU je potpisan 2008. godine sa obećanjem da će Srbija postati deo te zajednice za nekoliko godina, ali nije i sada se taj sporazum sveti Srbiji i roba iz tog dela sveta ulazi bez carine i guši domaću proizvodnju", rekao je Prostran.
 
Stručnjak za voće Zoran Keserović rekao je da Srbija trenutno najviše jabuka izvozi u Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Španiju, Portugaliju, Veliku Britaniju, umesto u Rusiju jer joj ne odgovara cena na tom tržištu.
 
"Dobro je što je potpisan sporazum, iako Kina od 72-73 miliona tona ukupne proizvodnje jabuka u svetu proizvodi 43 miliona. Srbija je dosta unapredila uzgoj jabuka, ima širok asortiman, koristi voskiranje kako bi sprečila dehidraciju tokom transporta tog voća, kao i prskanje natrijum-borom radi dobijanja što lepše crvene boje, što je privlačno potrošačima, pa i kupcima u Kini", rekao je Keserović.
Za vreme bivšeg ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, kako je rekao, donet je propis da proizvođač ne može direktno da izvozi jabuke, već mora da uradi analizu i preda ih izvozniku, pa još jednom da plati analizu od oko tridesetak hiljada dinara, što sve povećava troškove.
 
Keserović je rekao da se Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Kinom otvara šansa za izvoz višanja i malina, ako troškovi transporta to omoguće, jer nema avionskih kargo letova, pa jabuka u Indiju iz Srbije putuje brodom oko mesec dana.
 
Komercijalista firme "Ćirić agro MĐŽ Titel" Gojko Zagorac rekao je za Betu da potpisani sporazum predstavlja potencijal za plasman jabuke iz Srbije.
 
"Nismo do sada izvozili jabuku u Kinu jer su bile visoke carine. Ne znamo još detalje sporazuma, a ni sve mogućnosti za transport", rekao je Zagorac.
  • Prilika

    18.10.2023 17:54
    Ovi što pišu da je za jabuke niska cena i skup prevoz do Kine. Ok u pravu su. Ali recimo granule za pse, pa recimo Ektanon za kupanje domaćih ćivotinja i pasa protiv buva i proizvodi se u Subotici, ili Stik ampule protiv buva i krpelja kod pasa i mačaka mislim da se u Pazovi ili Indjiji proizvode, ili lekovi iz Hemofarma, ili tablete za čišćenje pasa od glista, to sve je skupo, i prevoz toga je najmanja stavka. Naravno udvostruliti i utrostručiti proizvodnju u tim fabrikama sada i i sve izvoziti u Kinu, koje je najveće tržište za preparate za rasne pse, mačke, golubova pismonoše i ostale domaće životinje sa pedigreom. Sve što Srbija proizvede za kućne ljubimce Kina će usisati, jer tržište je ogromno.
  • Imre

    18.10.2023 12:48
    Ako izvezu robu Kini,tada ce im zameriti prijatelji Arapi,jer smo njih presli ne isporucivsi njima dogovorenu?
  • Jogi Letač

    18.10.2023 12:02
    Svi gledaju šta bi mogla Srbija da izvozi u Kinu, a kinezi su sporazum potpisali da bi oni slobodno izvozili u Srbiju. Pa kad osvoje tržište, idite prepametnom da se žalite što nema ništa domaće da se kupi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.