
Novi gasni interkonektor za gas iz Azerbejdžana: Hoće li ga biti dovoljno i šta sa gasom iz Rusije?
Novi gasni interkonektor između Srbije i Bugarske zavšen je ovih dana, a u njega je uloženo blizu devet miliona evra više od planiranog novca, kako bi se obezbedila sigurnost u snabdevanju gasom.

Foto: Pixabay
Međutim, stručnjaci upozoravaju da Azerbejdžan, od kog Srbija planira da uveze 400 miliona kubnih metara gasa, nema dovoljne količine.
Šta Srbiji donosi novi gasni interkonektor?
Kako je predviđeno projektom, novi gasovod Niš-Sofija će potencijalno obezbediti do dodatnih 80 odsto povećanja kapaciteta u odnosu na trenutne godišnje potrebe Srbije, koje iznose 2,4 milijarde kubnih metara gasa godišnje, navedeno je ranije iz Vlade Srbije.
Prema navodima sa portala EU u Srbiji, gas čini 13 odsto potrošnje primarne energije u Srbiji.
Pre izgradnje ovog interkonektora, Srbija je gas mogla da dobije samo sa dve strane - preko gasovoda Balkanski tok i iz Mađarske.
Gasni interkonektor, koji povezuje gasne mreže Srbije i Bugarske, povećaće diversifikaciju izvora energije u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana, omogućavajući Srbiji sigurnije i stabilnije snabdevanje iz različitih sistema gasne mreže, posebno iz Azerbejdžana.
Ono što ovaj interkonektor dodatno Srbiji donosi jeste sigurnije i stabilnije snabdevanje iz LNG terminala u Aleksandropolisu u Grčkoj, koji može da prima gas iz celog sveta.
Kolika je vrednost gasnog interkonektora Srbija-Bugarska?
Kako za Danas kažu iz ministarstva rudarstva i energetike, ukupna vrednost ovog projekta je 94.209.256 evra.
Od toga bespovratna sredstva EU iznose 49.600.000 evra, dok kredit Evropske investicione banke iznosi 25.000.000 evra.
Pored toga, država Srbija je sufinansirala projekat sa 44.609.256 evra, od čega je iz budžeta RS izdvojeno 18.984.256 evra, a doprinos JP Srbijagas bio je 625.000 evra.
Na početku radova, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić navela je da je da će ukupna vrednost ovog projekta u Srbiji biti 85,5 miliona evra.
To znači da je projekat ispao nešto manje od devet miliona skuplji od onoga što je početno planirano.
Gas iz Azerbejdžana dogovoren ili "dogovoren"?
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović navela je da je potpisan ugovor o interkonekciji sa Bulgartransgasom i da je potpisan komercijalni ugovor o snabdevanju do 400 miliona kubnih metara gasa iz Azerbejdžana do kraja sledeće godine.
Azerbejdžan će, prema njenim rečima, snabdevati Srbiju sa 400 miliona kubnih metara gasa godišnje do 2026. godine, dok se od 2027. te količine mogu povećati i tri puta.
Međutim, sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić navodi da je to što je dogovoreno između Srbije i Azerbejdžana memorandum, a da on nije obavezujući.
"Memoradnum o snabedvanju gasom iz Azerbejdžana je na dugačkom štapu, zbog toga što oni nemaju te količine koje bi nama bile dovoljne da eventualno eliminišemo ruski gas, kakva je politika u Evropi i Americi. A ne možemo ni da dobijemo dovoljne količine tečnog prirodnog gasa iz Aleksandropolisa", smatra sagovornik lista Danas.
Memorandum, kako dodaje, pokazuje da postoji dobra volja da se na tome radi i da se ova saradnja razmatra.
"Međutim, Azerbejdžan trenutno nema na raspolaganju dovoljne količine prirodnog gasa, on treba da otvara nova ležišta. Zato bi trebalo napraviti dobar dogovor, da bi se to eventualno realizovalo. Njihove količine mahom idu za Grčku i Italiju. Bilo bi dobro da Azerbejdžanci obezbede tih 400 miliona, međutim, to je nama oko 15 odsto naših potreba, nije to nešto što može da potisne ruski gas sa naših prostora", ukazuje Vuletić.
Iz Ministarstva, pak, navode da je sa Azerbejdzanom ugovorena cena po TTF-u, kao relevantnom tržištu za određivanje cene prirodnog gasa u EU, do je sa ruskom stranom ugovorena primena naftne formule.
"Diversifikacija pravaca snabdevanja pruža Srbiji energetsku sigurnost koju do izgradnje gasne interkonekcije sa Bugarskom nije imala", ističu oni.
Da li novi gasovod znači odricanje od ruskog gasa?
Gasni interkonektor Srbija - Bugarska takođe je predstavljen kao jedna od alternativa Srbije za ruski gas. Međutim, iz Ministarstva rudarstva i energetike za Danas objašnjavaju da nije u planu prestanak kupovine gasa iz Rusije.
"Srbija će nastaviti sa uvozom prirodnog gasa iz Ruske Federacije u skladu sa potpisanim ugovorom", navode oni.
Vuletić smatra da bi takav potez bio i štetan za našu zemlju.
"U ovom trenutku bi izbacivanje ruskog gasa bilo katastrofalno jer nemamo drugi, a nema ga ni Evropa. I oni trenutno imaju 50 odsto onoga što su imali ranije", navodi on.
Vuletić objašnjava da je pametnije ugovarati dugoručne isporuke.
"Orban je ugovorio gas za potrebe Mađarske za narednih 15 godina, jer tako rade dobri državnici", smatra on.
Da li Srbija naplaćuje tranzit gasa preko naše teritorije?
Vuletić objašnjava da Srbija naplaćuje tranzit gasa preko naše teritorije.
"Mi imamo korist od toga što preko naše teritorije ide gas za Mađarsku, za Slovačku, a trebalo bi i za Austriju", navodi on.
Međutim, po kojoj ceni Srbija naplaćuje tranzit nije poznato.
Ceo tekst Danasa čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Koliko će Srbija platiti kineske vozove za prugu do Nacionalnog stadiona: Novac obezbeđen zaduživanjem
05.07.2025.•
7
Devet novih elektromotornih vozova za prugu koja će ići do Nacionalnog stadiona koštaće oko 74 miliona evra, vidi se iz izveštaja Državne revizorske institucije.
Bez napretka u trgovinskim pregovorima EU i SAD
05.07.2025.•
0
Pregovarači Evropske unije do sada nisu uspeli da postignu napredak u trgovinskim pregovorima sa administracijom američkog predsednika Donalda Trampa.
Kina uvela carinu na konjak i druga žestoka pića iz EU
04.07.2025.•
2
Kina je danas uvela antidampinške carine na deo evropskih žestokih alkoholnih pića, a naročito na francuski konjak, saopštilo je Ministarstvo trgovine te zemlje.
Poskupljuje hleb, cena brašna u pakovanju od kilogram će se slobodno formirati
04.07.2025.•
7
Hleb "sava" poskupeće za tri dinara, sa 59 na 62 dinara, a cena brašna u pakovanju od kilogram slobodno će se formirati, odlučila je Vlada Srbije.
Objavljene nove cene goriva
04.07.2025.•
5
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 časova.
Leoni zatvara fabriku u Malošištu, bez posla ostaje 1.900 radnika
04.07.2025.•
23
Zbog nedostatka dugoročne, strateški i finansijski održive perspektive, Leoni Bordnetz-Sistem GmbH je doneo odluku da prvo smanji, a zatim do kraja 2025. obustavi proizvodnju u svojoj fabrici u Malošištu.
Prestaje da važi uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica
04.07.2025.•
4
Vlada Srbije odlučila je da prestane da važi uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica.
Uprkos dobrom rodu pšenice, srpski seljak zabrinut - Srbija dovedena u položaj kolonije
03.07.2025.•
15
Mada je tek kraj juna, pšenica je požnjevena sa bezmalo polovine od oko 550.000 hektara zasejanih najvažnijim hlebnim usevom.
Ukrajinska kompanija MHP, u čijem je sastavu Topiko iz Bačke Palanke, preuzima špansku Uvesu
03.07.2025.•
1
Ukrajinska međunarodna poljoprivredno-industrijska grupacija, MHP, vlasnik Perutnine Ptuj, u čijem sastavu je Topiko iz Bačke Topole, priprema preuzimanje 41 odsto udela u španskom Uvesu.
Poreska uprava podseća frilensere: Rok za podnošenje poreskih prijava do 30. jula
03.07.2025.•
2
Rok za podnošenje poreskih prijava za drugi kvartal u ovoj godini za frilensere je od 1. do 30. jula, saopštila je Poreska uprava.
Nikolić: Cene nafte porasle zbog rata Irana i Izraela, ali nema smanjenja isporuka
02.07.2025.•
1
Cene nafte su porasle usled zabrinutosti zbog mogućih poremećaja u snabdevanju tokom rata Izraela i Irana, ali do stvarnog smanjenja snabdevanja nije došlo, rekao je ekonomista Goran Nikolić.
Majkrosoft otpušta još nekoliko hiljada ljudi
02.07.2025.•
0
Majkrosoft će otpustiti još nekoliko hiljada ljudi posle početnog talasa u maju, saopštila je danas ta kompanija i dodala da će doći i do smanjenja i određenih hijerarhijskih nivoa.
Studenti pozvali na građansku neposlušnost: Stručnjaci o tome koliko to može naneti štete ekonomiji
02.07.2025.•
29
Građanska neposlušnost, na koju su studenti pozvali, otvorila je i pitanje ekonomskog uticaja ovakvog vida otpora.
Poskupele republičke administrativne takse
02.07.2025.•
8
Od 1. jula promenjena je visina republičke administrativne takse propisane Zakonom o republičkim adminstrativnim taksama za određene tarifne brojeve.
Imovina najbogatijih dovoljna da se 22 puta iskoreni globalno siromaštvo
02.07.2025.•
3
Novi izveštaj britanske organizacije Oksfam otkriva dramatičan porast bogatstva najbogatijih jedan odsto stanovništva tokom poslednjih deset godina.
Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja
01.07.2025.•
4
Republički zavod za statistiku objavio je da se ove godine u Srbiji očekuje veći prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu, a manji rod malina i višanja.
Proizvođači planiraju da prospu tri tone mleka: Protest zbog otkupne cene
01.07.2025.•
8
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je da će proizvođači mleka tog dela Srbije 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
Poreska politika u Srbiji obeshrabruje domaća ulaganja, reforma nije na vidiku
30.06.2025.•
2
Prilika za ozbiljniju poresku reformu u Srbiji koja bi podstakla domaća privatna ulaganja propuštena je prethodnih godina.
Koje voće je najskuplje na pijacama u Srbiji (više nije trešnja)?
30.06.2025.•
3
Posle trešanja koje su u maju sa cenom od 1.000 do 1.500 dinara ponele titulu najskupljeg voća, u junu je to neslavno mesto zauzela kupina.
Tramp: Postoji kupac za TikTok - grupa veoma bogatih ljudi
29.06.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da postoji kupac za društvenu mrežu TikTok nakon što je polovinom juna još jednom pomerio rok za prodaju te aplikacije na 17. septembar.
Uvode se nova pravila za praćenje porekla drveta: Uz otpremnicu i dokaz o zakonitoj proizvodnji
29.06.2025.•
11
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, ispisuje nova pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije.
Komentari 4
Професор
Јавља ми се како ће убрзо да залелечу "брате Путине" само смо се шалили.
Izgleda "dogovoren"
Потрошач
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar