
Većina zemalja Evrope muku muči sa stanovanjem: Srbija prednjači po vlasništvu nad nekretninama
U Evropi počinje velika kriza u sektoru nekretnina, najavljivao je "Bloomberg Adria" krajem prošle godine, a stanovnike najrazvijenijih zemalja brine nemogućnost gradnje ili kupovine sopstvenog doma.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Posebno je vidljiv nedostatak "kvadrata", zbog kojih milioni nemaju osiguran krov nad glavom.
Portal je pisao i o tome da se slične borbe vode širom kontinenta, jer se izgradnja stambenih jedinica sa porastom troškova usporila, a čemu su doprineli troma birokratija i sve stroži propisi o energetskoj efikasnosti. S obzirom na očito usporavanje kretanja na tržištu nekretnina, cene, predviđa portal, mogle bi dodatno da rastu i da podstaknu političke napetosti s obzirom na pritisak koji osećaju birači.
U prvoj polovini prošle godine broj izdatih građevinskih dozvola u Nemačkoj je pao za više od 27 odsto, dok je broj pao za 28 odsto u Francuskoj. U Velikoj Britaniji broj izgradnje kuća i zgrada je pao 25 odsto, a Švedska je zabeležila najgori pad od krize devedesetih godina prošlog veka, sa stopama izgradnje manjim od trećine potrebnog da bi se održao korak sa potražnjom, donosi portal u svojoj analizi.
Švedska, koja je bastion socijaldemokratije, u svom Ustavu čak ima član koji obećava pristupačno stanovanje, a nemačka centrističko-levičarska vlada Olafa Šolca u jednom od ključnih obećanja pred dolazak na vlast istakla je upravo pristupačno stanovanje. Međutim, koliko su realni ovi planovi govori i činjenica da se predviđa da bi izgradnja 400.000 stambenih jedinica godišnje moglo da se dostigne tek 2026. godine.
Oko 45.000 građevinskih kompanija je zatvoreno u Ujedinjenom Kraljevstvu samo u proteklih pet godina, a u Švedskoj je samo za prvih 10 meseci prošle godine čak 1.145 firmi koje se bave građevinskom delatnošću otišlo u stečaj.
Koliko god situacija u Evropi, tj. Evropskoj uniji bila zabrinjavajuća, rekordi su ipak postavljeni u Sjedinjenim Američkim Državama, koje pogađa neverovatno visok nedostatak kvadrata, gde prema proceni istraživača nedostaje između četiri i sedam miliona stambenih jedinica da bi svi građani bili stambeno zbrinuti, piše "Pew Trust".
Ovakvo stanje, neupitno, na svim meridijanima dovodi do promene politika, ali i do uslovljavanja političkog rasta u odnosu na kvalitet plana za rešenje ove krize.
Najdrastičniji primer oblikovanja politike usled "krize stanovanja" je svakako Engleska, tj. Ujedinjeno Kraljevstvo. Za nju je čak i "Gardijan" krajem prošle godine pisao da je "najgore mesto u razvijenom svetu za pronalazak nekretnine".
Federacija graditelja kuća (HBF), industrijska grupa koja predstavlja kompanije koje grade za privatnu prodaju, otkrila je da Engleska ima najmanji procenat slobodnih kuća po glavi stanovnika u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), grupi od 38 zemalja, uključujući većinu zemalja EU, SAD, Japan i Australiju.
Srbija među prve tri evropske zemlje po procentu vlasništva nad nekretninama
Usporavanje izgradnje i nedostatak stambenog prostora u retkim zemljama Evrope nije problem, ali se na vrhu liste, prema podacima Evrostata, kada je u pitanju vlasništvo nad nekretninom, nalaze Rumunija, Slovačka i Srbija.
Prema podacima evropske kuće za statistiku za 2022. godinu, u Rumuniji čak 94,8 odsto stanovništva poseduje nekretninu, dok je u Slovačkoj taj broj 93 odsto. Na trećem mestu ove liste nalazi se Srbija sa 91,6 odsto, a prate je Hrvatska, Crna Gora i Mađarska sa nešto nižim procentom.
Prema ovim podacima, tek 8,4 odsto stanovnika Srbije su bili podstanari 2022. godine, što je ogromna razlika u odnosu Tursku, u kojoj je 56,7 odsto vlasnika i čak 43,3 odsto podstanara, ili Bugarsku, u kojoj je oko 15 odsto podstanara.
U isto vreme, na nivou Evropske unije imamo oko 69 odsto vlasnika nekretnina, i preko 30 odsto podstanara, uz rekord u Nemačkoj, u kojoj je više od polovine podstanara, u procentima 53,5 odsto.
Da se u Srbiji grade kvadrati pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku koji kažu da je u maju 2024. godine izdata 2.461 građevinska dozvola, što je povećanje od 2,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, od tog broja čak 81,8 odsto je onih koje se odnose na stambene zgrade, i tek 18,2 odsto na ostale građevine.
Od ovog broja izdatih dozvola biće izgrađeno 2.468 stanova sa prosečnom površinom od 76,9 metara kvadratnih, a najveća građevinska aktivnost na novogradnji se očekuje u Južnobačkom i Mačvanskom okrugu, dok je po ovom pitanju Beogradski okrug na trećem mestu, ispred Sremskog, koji ga prati.
Na godišnjem nivou u Srbiji se samo 2021. i 2022. godine izdavalo oko 30.000 građevinskih dozvola, što je dovelo do povećana broja stambenih jedinica, a što će posledično da utiče na stabilnost cena kvadrata, tvrde stručnjaci.
"U prethodnih nekoliko meseci dosta projekata koje pratimo dobilo je građevinske dozvole i možemo očekivati povećanu ponudu stanova tokom 2024. Nadamo se da će tako uvećana ponuda biti dovoljna da nam cene ostanu stabilne u naredne dve godine", smatra Nebojša Nešovanović, stariji direktor i rukovodilac procene u CBRE, za sajt "Bloomberg Adria".
Ceo tekst Euronews Srbija o nekretninama u Srbiji možete čitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tramp nema nameru da ublaži carine na čelik i alimunijum
17.03.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da nema nameru da ublaži carinske mere od 25 odsto koje su nametnute američkim trgovinskim partnerima na čelik i aluminijum.
Folksvagen prodao više kobasica nego automobila
16.03.2025.•
2
Karivurst je kultna ulična hrana u Nemačkoj - kobasica sa posebnim kečapom i mnogo karija. Jednako je legendaran karivurst u radničkim kantinama automobilskog giganta Folksvagena.
NBS objavila maksimalne kamatne stope na kredite: Važe do 31. maja
15.03.2025.•
0
Narodna banka Srbije objavila je maksimalne kamatne stope na kredite koje će važiti do 31. maja.
Izdato manje građevinskih dozvola u odnosu na prošlu godinu, najviše se gradi u Beogradu
14.03.2025.•
1
U Srbiji je u januaru ove godine izdato 1.526 građevinskih dozvola, što je 5,5 odsto manje u odnosu na januar 2024. godine.
Gorivo pojeftinilo: Pogledajte kolike su sada cene dizela i benzina
14.03.2025.•
4
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova do sledećeg petka, 21. marta.
NBS: Referentna kamatna stopa i dalje 5,75 odsto
13.03.2025.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, saopštila je NBS.
Pavle Petrović (SANU) o protestima: Gubici koji se možda dese zanemarljivi su prema mogućim dobicima
13.03.2025.•
2
Član SANU Pavle Petrović ocenio je da su bilo kakvi gubici za koje kaže da se do sada nisu desili ali da mogu da se dese ukoliko protesti potraju - zanemarljivi prema dobicima, kao njihov rezultat.
"Sloga": Sutra neće biti štrajka na Aerodromu "Nikola Tesla", prihvaćeni zahtevi sindikata
13.03.2025.•
4
Sindikat "Sloga" Aerodroma "Nikola Tesla" saopštio je da njegovi članovi sutra neće štrajkovati, kako je bilo najavljeno, pošto je njihov poslodavac prihvatio zahteve tog sindikata o povećanju zarada.
NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?
13.03.2025.•
4
Za prva dva meseca ove godine Narodna banka Srbije prodala je 745 miliona evra intervenišući na međubankarskom deviznom tržištu "kako bi očuvala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru".
Devizne rezerve NBS manje nego u januaru
13.03.2025.•
6
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.
Međugodišnja inflacija u februaru 4,5 odsto
12.03.2025.•
1
Međugodišnja inflacija u Srbiji u februaru ove godine bila je 4,5 odsto, a mesečna 0,5 odsto.
Povećanje carina SAD na čelik i aluminijum stupilo na snagu, EU uvodi carine na američku robu
12.03.2025.•
3
Evropska komisija saopštila je da će od 1. aprila primeniti proporcionalne carine na niz američkih proizvoda, kao odgovor na američko povećanje carina od 25 odsto na čelik i aluminijum.
Mali: Prijavljivanje za kredite za stanove za mlade od 14. marta
11.03.2025.•
15
Mladi u Srbiji, starosti od 20 do 35 godina, će od 14. marta moći da se u poslovnim bankama prijavljuju za subvencionisane kredite ta stanove, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Trgovinski rat SAD i Kanade: Struja iz Ontarija skuplja za Amerikance, preti se i isključenjem
11.03.2025.•
3
Premijer kanadske provincije Ontario objavio je da se od sada naplaćuje 25 odsto više za struju za 1,5 miliona Amerikanaca, kao odgovor na trgovinski rat američkog predsednika Donalda Trampa.
Javni dug raste dok prognoze za rast privrede padaju
11.03.2025.•
3
Uprava za javni dug je povećala obim emisije obveznica preko kojih smo se zadužili u januaru, pa je taj dug narastao za dodatnih 60 milijardi dinara.
Efektiva: Od danas bojkot narednog trgovinskog lanca
10.03.2025.•
60
Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" pozvalo je na novi bojkot ove sedmice.
"Ograničavanje cene brašna 'guši' mlinare"
10.03.2025.•
6
Državno ograničenje cene brašna, koje traje već godinu i po dana i koje je nedavno produženo za još šest meseci, nanelo je trošak mlinarima u Srbiji u ovom periodu od oko 150 miliona dinara.
Nemačka pošta ukida 8.000 radnih mesta
09.03.2025.•
1
Nemačka pošta, Deutsche Post saopštila je da namerava da ukine 8.000 radnih mesta u Nemačkoj kako bi smanjila troškove.
Nezaposlenost u SAD raste
09.03.2025.•
3
U Americi je u februaru otvoreno novih 150.000 radnih mesta ali je nezaposlenost i pored toga porasla na 4,1 odsto.
Svetska banka odobrila Srbiji zajam od 153,7 miliona evra za zelenu tranziciju
08.03.2025.•
15
Svetska banka odobrila je Srbiji zajam od 153,7 miliona evra za podršku nastavku reformi koje Srbija sprovodi u cilju ostvarenja zelene tranzicije.
Benzin i dizel od danas u 15h jeftiniji: Pogledajte za koliko
07.03.2025.•
4
Benzin i dizel će u Srbiji, danas od 15 časova do sledećeg petka, 14. marta u isto vreme, pojeftinti za po tri dinara po litru.
Komentari 14
Nemaju
Mi imamo stan pa nam infostan i porez dobro isprazne novčanike i budu problem često a sudski izvršioci samo čekaju i trljaju ruke, srećni
ma da...
Stanar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar