
Većina zemalja Evrope muku muči sa stanovanjem: Srbija prednjači po vlasništvu nad nekretninama
U Evropi počinje velika kriza u sektoru nekretnina, najavljivao je "Bloomberg Adria" krajem prošle godine, a stanovnike najrazvijenijih zemalja brine nemogućnost gradnje ili kupovine sopstvenog doma.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Posebno je vidljiv nedostatak "kvadrata", zbog kojih milioni nemaju osiguran krov nad glavom.
Portal je pisao i o tome da se slične borbe vode širom kontinenta, jer se izgradnja stambenih jedinica sa porastom troškova usporila, a čemu su doprineli troma birokratija i sve stroži propisi o energetskoj efikasnosti. S obzirom na očito usporavanje kretanja na tržištu nekretnina, cene, predviđa portal, mogle bi dodatno da rastu i da podstaknu političke napetosti s obzirom na pritisak koji osećaju birači.
U prvoj polovini prošle godine broj izdatih građevinskih dozvola u Nemačkoj je pao za više od 27 odsto, dok je broj pao za 28 odsto u Francuskoj. U Velikoj Britaniji broj izgradnje kuća i zgrada je pao 25 odsto, a Švedska je zabeležila najgori pad od krize devedesetih godina prošlog veka, sa stopama izgradnje manjim od trećine potrebnog da bi se održao korak sa potražnjom, donosi portal u svojoj analizi.
Švedska, koja je bastion socijaldemokratije, u svom Ustavu čak ima član koji obećava pristupačno stanovanje, a nemačka centrističko-levičarska vlada Olafa Šolca u jednom od ključnih obećanja pred dolazak na vlast istakla je upravo pristupačno stanovanje. Međutim, koliko su realni ovi planovi govori i činjenica da se predviđa da bi izgradnja 400.000 stambenih jedinica godišnje moglo da se dostigne tek 2026. godine.
Oko 45.000 građevinskih kompanija je zatvoreno u Ujedinjenom Kraljevstvu samo u proteklih pet godina, a u Švedskoj je samo za prvih 10 meseci prošle godine čak 1.145 firmi koje se bave građevinskom delatnošću otišlo u stečaj.
Koliko god situacija u Evropi, tj. Evropskoj uniji bila zabrinjavajuća, rekordi su ipak postavljeni u Sjedinjenim Američkim Državama, koje pogađa neverovatno visok nedostatak kvadrata, gde prema proceni istraživača nedostaje između četiri i sedam miliona stambenih jedinica da bi svi građani bili stambeno zbrinuti, piše "Pew Trust".
Ovakvo stanje, neupitno, na svim meridijanima dovodi do promene politika, ali i do uslovljavanja političkog rasta u odnosu na kvalitet plana za rešenje ove krize.
Najdrastičniji primer oblikovanja politike usled "krize stanovanja" je svakako Engleska, tj. Ujedinjeno Kraljevstvo. Za nju je čak i "Gardijan" krajem prošle godine pisao da je "najgore mesto u razvijenom svetu za pronalazak nekretnine".
Federacija graditelja kuća (HBF), industrijska grupa koja predstavlja kompanije koje grade za privatnu prodaju, otkrila je da Engleska ima najmanji procenat slobodnih kuća po glavi stanovnika u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), grupi od 38 zemalja, uključujući većinu zemalja EU, SAD, Japan i Australiju.
Srbija među prve tri evropske zemlje po procentu vlasništva nad nekretninama
Usporavanje izgradnje i nedostatak stambenog prostora u retkim zemljama Evrope nije problem, ali se na vrhu liste, prema podacima Evrostata, kada je u pitanju vlasništvo nad nekretninom, nalaze Rumunija, Slovačka i Srbija.
Prema podacima evropske kuće za statistiku za 2022. godinu, u Rumuniji čak 94,8 odsto stanovništva poseduje nekretninu, dok je u Slovačkoj taj broj 93 odsto. Na trećem mestu ove liste nalazi se Srbija sa 91,6 odsto, a prate je Hrvatska, Crna Gora i Mađarska sa nešto nižim procentom.
Prema ovim podacima, tek 8,4 odsto stanovnika Srbije su bili podstanari 2022. godine, što je ogromna razlika u odnosu Tursku, u kojoj je 56,7 odsto vlasnika i čak 43,3 odsto podstanara, ili Bugarsku, u kojoj je oko 15 odsto podstanara.
U isto vreme, na nivou Evropske unije imamo oko 69 odsto vlasnika nekretnina, i preko 30 odsto podstanara, uz rekord u Nemačkoj, u kojoj je više od polovine podstanara, u procentima 53,5 odsto.
Da se u Srbiji grade kvadrati pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku koji kažu da je u maju 2024. godine izdata 2.461 građevinska dozvola, što je povećanje od 2,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, od tog broja čak 81,8 odsto je onih koje se odnose na stambene zgrade, i tek 18,2 odsto na ostale građevine.
Od ovog broja izdatih dozvola biće izgrađeno 2.468 stanova sa prosečnom površinom od 76,9 metara kvadratnih, a najveća građevinska aktivnost na novogradnji se očekuje u Južnobačkom i Mačvanskom okrugu, dok je po ovom pitanju Beogradski okrug na trećem mestu, ispred Sremskog, koji ga prati.
Na godišnjem nivou u Srbiji se samo 2021. i 2022. godine izdavalo oko 30.000 građevinskih dozvola, što je dovelo do povećana broja stambenih jedinica, a što će posledično da utiče na stabilnost cena kvadrata, tvrde stručnjaci.
"U prethodnih nekoliko meseci dosta projekata koje pratimo dobilo je građevinske dozvole i možemo očekivati povećanu ponudu stanova tokom 2024. Nadamo se da će tako uvećana ponuda biti dovoljna da nam cene ostanu stabilne u naredne dve godine", smatra Nebojša Nešovanović, stariji direktor i rukovodilac procene u CBRE, za sajt "Bloomberg Adria".
Ceo tekst Euronews Srbija o nekretninama u Srbiji možete čitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Mask ukinuo hiljade radnih mesta i priznao poraz
01.05.2025.•
0
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
6
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
8
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
19
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
2
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
16
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
2
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Komentari 14
Nemaju
Mi imamo stan pa nam infostan i porez dobro isprazne novčanike i budu problem često a sudski izvršioci samo čekaju i trljaju ruke, srećni
ma da...
Stanar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar