NBS: Devizne rezerve na kraju jula najviše od 2000. do danas

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju jula ove godine su iznosile 28,1 milijarada evra, što je njihov najviši nivo od 2000. godine.
NBS: Devizne rezerve na kraju jula najviše od 2000. do danas
Foto: 021.rs
U odnosu na kraj juna devizne rezerve povećane su za 606,8 miliona evra.
Taj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase od 185,9 odsto i 7,4 meseci uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda, saopštila je NBS.
 
Neto devizne rezerve (bruto devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu aranžmana i drugim osnovima) na kraju jula dostigle su najviši nivo krajem meseca i iznosile su 23,9 milijardi evra, a u odnosu na kraj juna povećane su za 642,9 miliona evra.
Najveći prilivi u devizne rezerve u julu ostvareni su po osnovu intervencija NBS u iznosu od 465 miliona evra. 
 
Taj iznos rezultat je priliva deviza u iznosu od  240 miliona evra po osnovu kupovine deviza obavljene tokom poslednja dva radna dana juna, a čije saldiranje je realizovano početkom jula, kao i neto kupovine deviza tokom jula u iznosu od 225 miliona evra.
Prilivi su ostvareni i po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija i po drugim osnovima u ukupnom  iznosu od 159,6 miliona evra.
 
Ti prilivi, kako je navela NBS, bili su više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane neto razduženjem države na ime deviznih kredita u iznosu od 48,7 miliona evra i odlive po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 90,5 miliona evra.
 
Na povećanje deviznih rezervi uticao je i pozitivan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 121,4  miliona evra, koji je u najvećoj meri posledica povećanja cene zlata za oko 4,1 odsto, dok je u suprotnom smeru delovalo slabljenje dolara u odnosu na evro za oko 1,3 odsto na međunarodnom tržištu.
 
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu iznosio je 859,2 miliona evra i bio je za 245,8 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. Za sedam meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je oko 4,8 milijardi evra.
U julu vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto.
 
NBS je na međubankarskom deviznom tržištu u julu neto kupila 225 miliona evra, a od početka godine milijardu i 555 miliona evra, radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.
  • jovica s brcima

    10.08.2024 06:50
    isto kao i plate najvece do sada a sa njom mozes manje nego ikada pre... novac izgubio na vrednosti 50% ako ne i vise !
    a sta cemo sa zemljom imamo je manje nego ikada do sada, kako teritorijalno tako i poljoprivredno..
  • Sale

    10.08.2024 06:35
    Taj oznos je rezultat inflacije, vrednost evra je prepolovljena, o dinaru da ne govorimo. Usput cifra koju uvek prećutkuju je dug Srboje koji je 2000te iznosio 3 milojardi evra, a danas je 38 milijardi evra!!!!!
  • Timko

    09.08.2024 22:08
    To je nemoguće upoređivati, jer je u međuvremenu vrednost svih važnijih deviza najmanje prepolovljena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

NBS smanjila referentnu kamatnu stopu

Izvršni odbor Narodne banke Srbije na današnjoj sednici je odlučio da nastavi da ublažava monetarne uslove smanjujući referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od 5,75 odsto.

Samsung će otpustiti 30 odsto radnika

Južnokorejski Samsung elektroniks, najveći proizvođač pametnih telefona, televizora i memorijskih čipova, otpustiće do 30 odsto svoje radne snage u inostranstvu u nekim sektorima, prenosi Rojters.