Suša pogodila domaće paore - pokazaće se da li je vlast iole odgovorna
Katastrofalna suša zadesila je ove sezone pojas koji obuhvata deo srednje i svu istočnu, južnu i jugoističnu Evropu, naravno i Srbiju.
Foto: 021.rs
Dolazi posle zime gotovo bez snega, dok je kiše manjkalo i tokom proleća, ali je dobar raspored padavina ublažio posledice nedostatka vlage. Suša, koja premašuje onu iz 2017. godine, a po mnogim parametrima i do sada najgoru iz 2012, dostigla je svoj vrhunac u poslednaj dva meseca.
Julski toplotni talas je trajao bezmalo 25 dana u kontinuitetu, karakterišu ga ne samo dnevne tropske temperature (iznad 30 stepeni), već i neverovatno mnogo tropskih noći, kada je živa na termometru ostajala i na 27. podeoku.
Bez kiše, na 40 stepeni
Avgustovski pakao ostaće zapamćen po izuzetnom broju dana kada je maksimalna temperatura premašivala 35, povremeno i 40 stepeni. Međutim, čini se da je manjak vlage ono što je ostavilo najdirektnije i najteže posledice. Kako na život ljudi, tako i na floru i faunu.
U većem delu Vojvodine kapi kiše nije bilo gotovo dva meseca, pa je u mnogim mestima buknuo problem snabdevanja pijaćom vodom. Rečni saobraćaj je desetkovan, mnoge linije privremeno ne funkcionišu, a i brodovi koji plove zbog niskog gaza Dunava, povremeno jedva premašuje minimalnih 2,2 metra, nose jedva trećinu uobičajenog tereta što sam vodeni transport dovodi u zonu neisplativosti.
Naročito snažno je pogođena poljoprivreda, delatnost za koju se kaže da je "fabrika pod otvorenim nebom", jer izuzetno mnogo zavisi od vremenskih prilika. Posebno u zemljama koje se oslanjaju na ekstenzivan agrar i u nadgradnji nemaju dovoljno razvijen i atraktivan prehrahrambeni kompleks.
Vlast kasni
Vlast u Srbiji je, čini se, malo zakasnila u suočavanju sa krupnim životnim i poslovnim poteškoćama izazvanih nezapamćenom jarom. Izgleda da je solidan rod pšenice, omogućen padavinama u pravi čas, podosta zavarao kabinet u Nemanjinoj.
Tek kada je postalo evidentno da će kukuruz ozbiljno podbaciti, još više suncokret i soja, te rod useva za stočnu prehranu, u vladi su počeli ozbiljnije da razmišljaju o agrarnim nevoljama. Procenjuje se i da će rod povrća i voća podbaciti, zavisno od vrsta, između 20 i 40 odsto, dok će slabiji kvalitet biti dodatna neugodna pojava. Ovakavi trendovi u biljnoj proizvodnji već u startu drastično otežavaju osnovni vladin agrarni cilj, oporavak uzgoja stoke.
Mada tokom dvanaestogodišnjeg perioda naprednjaka poljorivreda nikada nije bila u centru državne ekonomske politike, vlada je imala mogućnosti da pravovremeno uoči preteću sušu i posledice koje će poljoprivrednici, ali i svi građani Srbije, naredne sezone i te kako osetiti i- platiti.
Bilo je dovoljno malo više obratiti pažnju na susednu Rumuniju, gde je suša nešto ranije počela da iskazuje zlu prirodu. Gotovo 15 odsto naselja u istočnom i jugoistočnim krajevima naših suseda moralo je da pređe na alternativne načine snabdevanja pijaćom vodom.
Nadoknada 250 evra po hektaru
Vodostaj Dunava i drugih reka u ovoj zemlji je toliko nizak da na dve izrazito ugrožene relacije posebna služba reguliše prolaz brodova kako bi se očuvao makar najminimalniji obim rečnog transporta. Kukuruz i suncokret su gotovo potpuno uništeni na oko 2,5 miliona hektara, pa je rumunska vlada najavila da će teško pogođenim paorima pomoći kako bi nekako preživeli dolazeću godinu i zasnovali novi rod.
Stav komšija je da bi državna nadoknada morala da iznosi 200 do 250 evra po hektaru za one koji imaju do 20 hektara, dok bi nešto imućniji, na svaki hektar do pedesetog dobijali dodatne evre. Jedino ovolika, prilično izdašna, podrška poljoprivrednicima mogla bi ozbiljnije pomoći seljacima da se izbore sa nedaćom koja ih je zadesila.
Vlada Srbije do sada je samo bezvoljno konstatovala sušu, ali nije ni nagovestila kakva će i kolika biti državna pomoć agrarnim proizvođačima. Po mnogo čemu ovogodišnja suša je elemenentarna nepogoda i trebalo bi je na takav način tretirati. Istočni sused nam može biti uzor.
Nestalo navodnjavanje
Suša, međutim, otvara i pitanje kako na duži rok pomoći selu i seljacima. Verovatno jedina ozbiljnija agrarna mera naprednjaka bila je kampanja kako će "uvesti navodnjavanje" u srpsku poljoprivredu. Uzeto je i 100 miliona kredita za izgradnju osnovne kanalske mreže, ali akcijom je obuhvaćeno samo desetak hiljada do tada nenavodnjavanog zemljišta.
Tu se stalo, a ućutao se arapski vlasnik, inače nosilac i kreditor cele akcije. Vlada Srbije mora da ima jasan plan hoće li se odlučiti za kompletniji razvoj navodnjavanja ili će i dalje srpska poljoprivreda biti poznato po "radu na suvo".
Moralo bi se i postaviti pitanje osiguranja u poljoprivredi. Primedbe su da se seljaci, pogotovo sitni, ne oslanjaju na ovu ekonomsku meru zaštite od nepovoljne godine. U Srbiji je osigurano jedva 15 odsto oranica, pitanje da li je zaštićeno i pet odsto stoke. Reč je upravo o najvećim posednicima kojima vrednost posla nameće obavezu osiguranja.
Osiguranje potkrada seljaka
Država se često hvališe kako obilato, i do 50 odsto, subvencioniše, osiguranje, pa je zaista neuobičajeno da se sitni paori ne koriste retkom pogodnošću. Međutim, kada se dublje uđe u priču, vidi se da je u Srbiji osiguranje prvilegovano. Stručna proceniteljska služba nije samostalna, kakav je običaj u razvijenom svetu, već je deo osiguravajuće kuće.
Drugim rečima, samo osiguranje procenjujuje štetu koju i isplaćuje. Tako se ušlo u praksu koju naš živalj poznaje kao "kadija te tuži, kadija ti sudi". Dok se ne promeni ova nakaradna praksa, teško da će osiguranje u Srbiji biti razvijeno. Aktuelna podrška države nije pomoć agraru, već se preliva u dobit osiguravajućih društava.
Suša je ovog leta žestoko pogodila srpsku poljoprivredu, nije prvi put. Posledice će biti ozbiljne i koštaće. Možda baš iz tog razloga bi katastrofalna godina bila prilika da se preispita agrarna politika.
Prvi potez morao bi da povuče onaj ko raspolaže najvećim mogućnostima da podstakne promene i agrar dovede na viši nivo - Vlada Srbije.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Mirabel prestao da proizvodi Mocart kugle: Fabričke mašine prodate, radnici bez socijalnog programa
06.12.2024.•
6
Posle više od jednog veka, fabrika Mirabel u mestu Grodig kod Salcburga prestala je da proizvodi "Mocart kugle", fabričke mašine već su pronašle nove kupce a 65 radnika još čeka socijalni program.
Dizel i benzin jeftini u narednih nedelju dana
06.12.2024.•
6
Dizel i benzin biće jeftiniji u narednih nedelju dana.
Bitkoin dostigao rekordnu vrednost od 100.000 dolara
06.12.2024.•
2
Cena bitkoina je porasla i dalje raste i juče je prvi put u istoriji premašila 100.000 dolara, dostigavši novu rekordnu vrednost.
Ministarstvo: Manjak od 40 milijardi dinara u budžetu bolji za 14,3 milijarde od planiranog deficita
05.12.2024.•
4
Ministarstvo finansija objavilo je da je za deset meseci ove godine ostvaren manjak od 40,4 milijardi dinara u budžetu što je, kažu, bolje za 14,3 milijarde dinara predviđenih rebalansom državne kase.
Električni u EU, starudija u Srbiju - rešenja ima, ali glas je važniji
05.12.2024.•
9
Polako se dostiže cilj Evropske unije o svođenju emisije ugljen-dioksida na nivo iz 1990. godine u čemu veoma važnu ulogu ima minimalizovanje emisije izduvnih gasova iz automobila.
Javni dug Srbije na kraju oktobra 38,14 milijardi evra
05.12.2024.•
10
Javni dug Srbije na kraju oktobra ove godine iznosio je oko 38,14 milijardi evra, što je 46,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, objavilo je Ministarstvo finansija.
Pet razloga zašto centralne banke drže zlato: Savetnik u Narodnoj banci Srbije navodi koji su
05.12.2024.•
2
Pet je glavnih razloga zbog kojih centralne banke drže zlato.
Energetske muke nas tek čekaju - hoćemo li biti dovoljno pametni?
04.12.2024.•
7
Mada se o energetici poslednjih godina dosta govori i piše, čini se da javnost Srbije nije u dovoljnoj meri upoznata sa pretećom krizom snabdevanja strujom.
Open AI razmatra da ubaci reklame u Chat GPT
04.12.2024.•
3
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI razmatra uvođenje reklama u svoj ključni proizvod Chat GPT kako bi zaradila više novca u skladu sa planovima o većoj profitabilnosti.
Ponovo odloženo uvođenje platnih razreda u javnom sektoru
04.12.2024.•
10
Uvođenje platnih razreda za zaposlene u državnim službama, koje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 2025. godine, ponovo je odloženo.
Bivši izvršni direktor Intela imao katastrofalne rezultate, dobija 10 miliona dolara otpremine
04.12.2024.•
2
Američki proizvođač čipova Intel će svom bivšem izvršnom direktoru Petu Gelsingeru isplatiti 10 miliona dolara otpremnine, saopštila je kompanija u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti.
Poreska uprava: Preduzetnici do 16. decembra da predaju obaveštenje o isplati zarade
03.12.2024.•
0
Poreska uprava saopštila je da preduzetnici i preduzetnici poljoprivrednici imaju rok do 16. decembra da predaju obaveštenje o opredeljenju za isplatu lične zarade.
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
03.12.2024.•
2
Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.
Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
03.12.2024.•
7
Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Proizvođači oružja zabeležili veći prihod u 2023.
02.12.2024.•
2
Najveće kompanije za proizvodnju oružja zabeležile su povećanje prihoda od 4,2 odsto u 2023. godini zbog rastuće potražnje u vezi sa ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate
02.12.2024.•
11
Srbija ne samo da je rekorder u regionu po cenama dizela i benzina, državnim nametima na ova goriva, već i po tome koliko njeni građani mesečno izdvajaju za punjenje rezervoara u odnosu plate.
Generalni direktor Stelantisa podneo ostavku
02.12.2024.•
1
Automobilska grupa Stelantis saopštila je da je generalni direktor te kompanije Karlos Tavares podneo ostavku i da ona odmah stupa na snagu.
Uprava Folksvagena odbila ponudu sindikata za smanjenje troškova
01.12.2024.•
5
Proizvođač automobila Folksvagen, koji priprema drastičan plan štednje, odbacio je predlog sindikata koji ima za cilj smanjenje troškova bez zatvaranja fabrika u Nemačkoj.
Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
01.12.2024.•
1
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za decembar
01.12.2024.•
0
Poreska uprava objavila je kalendar poreskih obaveza firmi za decembar.
Nekima će rate stambenih kredita porasti od januara 2025, a nekima ni dinar: Evo od čega to zavisi
01.12.2024.•
1
Od početka iduće godine kamatne stope na sve stambene kredite - i nove i stare, i sa fiksnom i sa promenljivom kamatnom stopom - biće pet odsto.
Komentari 19
313z
Balkan
mislim
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar