
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Kao da su koliko juče građani Srbije posmatrali premijera Srbije među proizvodima, toalet papirom, petit keksom, kečapom, uljem, salvetama i deterdžentima koji su bili sniženi.
Kako je rečeno prilikom predstavljanja, građani su ovom akcijom, kojom je bilo sniženo na desetine proizvoda, mogli da uštede od 8.000 do 22.000 dinara. To, naravno, pod uslovom da su imali novca da prvo potroše te pare.
"Vlada i predsednik Republike su fokusirani na naše građane, na običan narod i to je u fokusu onoga čime ćemo se baviti", rekao je Vučević na predstavljanju akcije.
Ipak, barem kada je reč o uzbuđenju i o tome koliko se priča u akciji, deluje da ono nije bilo toliko veliko kao sa "Boljom cenom". Naravno, sve što je prvo izaziva veće interesovanje, dok ono što dolazi posle deluje poznato, pa samim tim i dosadnjikavo.
I, po svemu sudeći, ne pomaže tu ni ono "naj" iz naziva akcije. Ono što bi možda pomoglo jeste da je umesto premijera Miloša Vučevića proizvode predstavio predsednik Aleksandar Vučić. Ovako, sve je delovalo manje važno.
Kakvi su bili rezultati "Najbolje cene" javnost teško da će saznati, jer ozbiljne analize, makar one koja je podeljena sa javnošću, nije bilo ni posle "Bolje cene".
Tomislav Momirović je izneo tvrdnju da će "Najbolja cena" oboriti inflaciju za 0,3 odsto, ali je pitanje da li će to biti slučaj. Momirović je takođe tvrdio da je ovo način na koji se vlast "ekonomskim patriotizmom" bori protiv inflacije.
Ova akcija ostaće obeležena po još jednoj nebulozi Momirovića, koji je na televiziji, prilikom promovisanja akcije, oduševljeno govorio o dva jajeta za samo 22 dinara, pa potom poentirao da to može čoveka da drži - čitav dan.
Ni trgovci nisu bili presrećni
Prema izvoru sajta Forbs Srbija, reakcija trgovaca na najavu akcije, odnosno na razgovoru u Privrednoj komori Srbije bila je burna. Trgovci su se bunili što su prva meta napada kivnih građana i prva linija odbrane životnog standarda.
"Nivo cena u Srbiji je deo sistemskog problema i ovo nije rešavanje problema. Vlada uverenje da postoji monopol u trgovini, a to nije tačno. Grabimo se oko kupaca i svog dela tržišta. Svi tvrde da su ogromne trgovačke marže, ali je analiza koju su nadležni naručili, pokazala da one i nisu baš tolike", rekao je jedan od izvora.
Na sastanku u Vladi bilo je drugačiji, pa su trgovci prema opisu drugog izvora bili kao poslušna deca. Kako je objasnio, nisu smeli da se bune, jer je bio veliki pritisak javnosti, a trgovci su predstavljeni kao isključivi krivci.
Goran Kovačević, suvlasnik trgovina Gomex, jednog od lanaca koji je uključen u akciju, rekao je za Novu ekonomiju da ovakve akcije svakako imaju uticaj na poslovanje trgovinskih lanaca – i to negativan.
On smatra da je svaka slična intervencija zapravo neuspeh privredne politike, ali da nijedna vlada ne voli da priznaje svoje greške – pa tako ni Vlada Srbije.
"Vlada je verovatno svesna stvarne situacije, pa je pribegla srednjem rešenju, po kom nije zamrzla cene ili marže već postupa po 'dogovoru' sa trgovcima. To jeste manje zlo i za privredu i za državu, ali svakako nije ni način kako treba određivati cene proizvoda i uređivati tržište. Ali, većina država je sklona ovakvim populističkim merama. One daju neke kratkoročne efekte, svi se prave da nešto rade, ali to sigurno ne može biti način za očuvanje standarda stanovništva", smatra Kovačević.
"Derikože"
Možda se pokazalo i da ljudi ne mare mnogo za sniženja, jer im ona ne pomažu mnogo. Cene su svakako visoke, pa i sa sniženjem predstavljaju teret za ljude. Ni sama vlast nije govorila mnogo o "Najboljoj ceni", pa se odlučila na drugo - krenula je u udar na trgovinske lance.
Nakon što je objavljeno da je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri velika lanca zbog sumnje da su dogovorali ceni, predstavnici vlasti usmerili su se na trgovačke "derikože". To što su koji dan pre napada, u istim tim marketima promovisali akciju, nije bilo važno.
Pojedini ministri bili su skloni "zaletanju", pa su pričali i kako, ako se ustanovi da su trgovci dogovarali cene, prete im ozbiljne kazne, pa čak i zatvaranje. To, naravno, malo ko da je ozbiljno shvatio, pogotovo kada to izgovara Momirović, jer ako nešto ne bi bilo potrebno ovoj vlasti, to je onda zatvaranje nekoliko hiljada radnih mesta.
Premijer države Miloš Vučević je prvi prebacio odgovornost sa države, na trgovce, poručujući im da deru kožu sa leđa građana. Međutim, loptu je spustio sam Vučić koji se pojavio na manifestaciji koju organizuje firma koja drži upravo jedan od "sumnjivih" trgovinskih lanaca.
Vučić je poručio trgovcima da zarađuju na količini, a ne na marži.
"Ne ulazeći u vaše razgovore sa drugim državnim organima, moja molba prema vama je da uvek pogledate kakav je džep građana Srbije i da pokušate da više na količinu, a manje na visokim cenama zaradite. To je moja molba. Više od toga niti smem, niti mogu, niti hoću kao predsednik Republike", kazao je Vučić.
U međuvremenu, Vlada Srbije je zatražila novo istraživanje o maržama u Srbiji, za šta je izdvojila šest miliona dinara. Ranije istraživanje RZS-a pokazalo je da su marže u trgovini oko 14,9 odsto, što su pojedini vlasnici trgovinski lanaca opisali kao "sigurno netačan" podatak, jer bi u tom slučaju svi propali.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
0
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
45
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
23
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
75
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
5
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
4
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Komentari 27
Zika zivac
Ajd sad realno, rabat 15%+30%marža+20%pdv sve plaća kupac, država ne otima od trgovine već od kupca malo prst na čelo
vladaNS
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar