Švajcarsko "baštovanstvo": Građani ne veruju bankama, zlato zakopavaju u dvorištu

Prema poslednjim istraživanjima, pet odsto Švajcaraca je zakopalo zlato u bašti a procena je da je pod zemljom trenutno oko deset tona ovog plemenitog metala vrednog 750 miliona franaka.
Švajcarsko "baštovanstvo": Građani ne veruju bankama, zlato zakopavaju u dvorištu
Foto: Pixabay
Po načinu na koji kriju svoje zlato, Švajcarci bi mogli da se uporede s piratima. 
 
Zlato je dobro imovinsko utočište jer predstavlja osiguranje u slučaju nepredviđenih životnih poteškoća.
 
Zato nije iznenađujuće da veliki broj Švajcaraca ima zlato.
Nedavnim istraživanjem Univerziteta Sankt Galen utvrđeno je da 65,2 odsto ili dve trećine od 3.000 ispitanika u Švajcarskoj veruje da je ulaganje u plemenite metale razumno. 
 
Profesor ekonomije na Univerzitetu u Frajburgu Serđo Rosi je izjavio da ga je iznenadilo kada je saznao da ljudi još zakopavaju zlato i rekao je da je to pokazatelj nepoverenja u banke i da to banke moraju uzeti u obzir, piše portal swissinfo.
Zapravo je zlato za stanovnike ove bogate države jedan od omiljenih oblika ulaganja, ali i dalje prednjači ulaganje u nekretnine, deonice i obveznice.
 
Profesor Rosi nije iznenađen zainteresovanošću sugrađana za zlato. Prema njegovim rečima, političke i makroekonomske promene izazivaju zabrinutost u celom svetu, pa tako i u Švajcarskoj.
 
"Postoje inflatorni pritisci koji uzrokuju strah od pada vrednosti štednje u bankama. Zlato je na glasu kao sigurna investicija koja ne gubi vrednost. Ljudi, koji to mogu sebi da priušte, kupuju zlato kako bi održali ili čak povećali svoju imovinu", dodaje Rosi.
 
Rosi napominje da je bogatstvo prosečnog Švajcarca mnogo veće nego u drugim zemljama.
 
"Građani Švajcarske mogu da kupe tone zlata, što je teže ili nemoguće u mnogim drugim zemljama", ističe on.
Istraživanje ovog fenomena pokazalo je i druge, kako se navodi, impresivne rezultate.
 
Naime, utvrđeno je da 22 odsto ispitanika prosečno ima 100,83 kilograma zlata vrednog 7.500 franaka. Procena je da je među stanovništvom cele Švajcarske ima ukupno 200 tona zlata koji je vredan 14,9 milijardi franaka.
 
Istraživanjem je utvrđeno da je 43 odsto onih koji bi zlato prodali samo u hitnim slučajevima.
  • Куп је битан

    04.11.2024 14:56
    Ко познаје економску историју, ово није изненађење. Рузвелт је 1931. конфисковао злато у поседу Американаца.
  • Гиле

    04.11.2024 14:45
    Гиле
    Ово свако имућнији ради. Нико нормалан не даје Банкама злато камење и новац више од планираног. Сакријеш тамо где си најсигурнији од лопова и укућана јер често су гори ови други када намиришу да имаш новца!
  • MaryPoppins

    04.11.2024 13:20
    Nevidjene budalastine ćemo procitati u Srbiji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Open AI razmatra da ubaci reklame u Chat GPT

Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI razmatra uvođenje reklama u svoj ključni proizvod Chat GPT kako bi zaradila više novca u skladu sa planovima o većoj profitabilnosti.