Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.
Foto: Pixabay
Od izbora Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država kriptovalute su doživele procvat. Šta to znači za srednjoameričku državu?
"Rekao sam vam", trijumfalno je na društvenoj mreži X objavio salvadorski predsednik Najib Bukele, prenosi Dojče vele.
On od 2021. ulaže državni novac u bitkoin. Zahvaljujući nedavnom porastu vrednosti ove kriptovalute, imovina Salvadora se u sedam dana povećala za više od 100 miliona dolara. Tramp, koji je nekada kritikovao kriptovalute, tokom predizborne kampanje je promenio mišljenje i obećao da će SAD učiniti svetskim kriptocentrom.
To je odmah uticalo na rast vrednosti, posebno na "vodeću valutu" bitkoin.
Rafael Lemus, ekonomista Univerziteta UCA u San Salvadoru, ipak je oprezan.
"Neko ko je ulagao privatna ili državna sredstva mogao je ostvariti dobit ako je kupovao ispod trenutne tržišne cene i ako vrednost bitkoina raste. Međutim, dok ne dođe do prodaje bitkoina, to je samo potencijalna dobit", izjavio je Lemus za CNN.
Predsednik Bukele još nije prodao bitkoine, zato nije bilo ni gubitaka ni dobiti, napomenula je salvadorska ekonomistkinja Tatjana Marokvin.
"Reč je o javnom novcu koji nije bio uložen u neke druge stvari. Ako napravimo analizu troškova i koristi, to je jednostavno teret za državni budžet. Ako je predsednik dosad uložio 100 miliona dolara u bitkoin, taj novac nije bio dostupan, pa smo morali da plaćamo visoke kamate za druge kredite da bismo, na primer, isplatili plate", smatra Marokvin.
Prema njenim rečima, da bi ulagali u bitkoin, moraju da pozajme novac za druge troškove.
"Salvador nema novca viška, nama nedostaje novac. Ne možemo sebi da priuštimo gubitak nijednog dolara", poručila je ona.
Nedostaje i transparentnosti. Ulaganja autoritarnog predsednika mogu se pratiti samo preko njegovih objava na X-u. Skoro 250 miliona dolara javnog novca je uložio kako bi promovisao korišćenje bitkoina. To uključuje razvoj aplikacije Chivo Wallet, vaučere od 30 dolara za svakog građanina kao podsticaj za korišćenje i postavljanje brojnih bankomata širom zemlje.
Apsolutni gubitak, konstatuje ekonomistkinja Marokvin, jer se kriptovaluta ne koristi.
Uprkos vladinoj promociji bitkoina, u oktobru je samo 7,5 odsto građana izjavilo da ga koristi za transakcije, dok ga u svakodnevnom životu koristi samo tri odsto.
No, otkad je Salvador krajem 2021. prihvatio kriptovalutu kao zvanično sredstvo plaćanja, prihod u turističkom sektoru povećao se za 30 odsto. Sve više bitkoin entuzijasta dolazi u ovu malu srednjoameričku državu kako bi videli kako to funkcioniše. Neki stanovnici Salvadora žale što nisu investirali kad su cene bitkoina bile niske. Mnogi bi sada bili bogatiji.
Međutim, ostaje upitno hoće li dobit države od bitkoina zaista koristiti građanima Salvadora. U toj zemlji skoro 48 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva - gotovo polovina od 6,5 miliona stanovnika živi u teškim uslovima. Bukele nije predstavio održivi plan za smanjenje siromaštva ni u svom drugom mandatu.
Siromaštvo se čak povećalo, navela je ekonomistkinja Marokvin. U prilog ovoj tvrdnji je istakla podatke Ekonomske komisije za Latinsku Ameriku i Karibe (CEPAL), kao tela Ujedinjenih nacija, i Svetske banke. Ukazala je da se Salvador nije oporavio od pandemije koronavirusa. Zaključila je da potencijalna dobit od bitkoina neće pomoći ljudima u Salvadoru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Cene benzina i dizela nepromenjene
24.01.2025.•
0
Cene benzina i dizela u Srbiji će do sledećeg petka, 31. januara, ostati nepromenjene.
Cena goriva ograničena i narednih šest meseci
24.01.2025.•
2
Cene evrodizela i benzina evropremijum BMB 95 biće ograničene i narednih šest meseci, propisala je Vlada Srbije.
Novo zaduživanje: Srbija danas prvi put emitovala dinarske obveznice
23.01.2025.•
1
Srbija je danas prvi put emitovala dinarsku obveznicu sa rokom dospeća od deset godina i ostvarila do sada najveću tražnju na domaćem tržištu budući da je ona premašila iznos emisije i plan prodaje.
Unija poslodavaca se neće izjasniti o generalnom štrajku
23.01.2025.•
6
Unija poslodavaca Srbije se neće opredeliti ni za ni protiv upućenog poziva da se u petak, 24. januara, organizuje generalni štrajk na teritoriji Srbije.
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
9
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
6
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
20
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
22
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
3
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Komentari 1
Dobro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar