
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.

Foto: Pixabay
Ovo je određeno kao odgovor na američko ograničenje uvoza poluprovodnika i proizvoda koji ih sadrže.
Kinesko ministarstvo trgovine najavilo je taj potez mesec dana nakon što je Vašington proširio spisak kineskih proizvođača koji će biti podložni kontroli, a koji proizvode kompjuterske čipove, softver i memorijske čipova potrebne za napredne aplikacije.
Eskalacija trgovinskih odnosa usledila je nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zapretio da će podići carine na uvoz iz Kine i drugih zemalja.
"Kina je uložila snažan protest Americi zbog novih mera u vezi sa kontrolom uvoza poluprovodnika, sankcija protiv kineskih kompanija, i zlonamernog gušenja tehnološkog napretka Kine", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.
Naglasio je da se "Kina veoma suprotstavlja američkom preuveličavanju koncepta nacionalne bezbednosti, zloupotrebi izvoznih kontrolnih mera i ilegalnim, jednostranim sankcijama i vrlo udaljenoj jurisdikciji protiv kineskih kompanija".
Kina je u julu 2023. godine saopštila da će od svojih izvoznika tražiti da dobiju odobrenje za izvoz strateški važnih sirovina u SAD, poput galijuma i germanijuma.
U avgustu je saopštila će ograničiti i izvoz antimona, koji se koristi u nizu proizvoda, od baterija pa do oružja, uključujući i nuklearno. Najavila je i strogu kontrolu izvoza grafita.
Ograničena koje je Kina objavila, obuhvataju i dijamante i druge materije izuzetne čvrstine i gustoće.
One se koriste u mnogim sektorima industrije, kao na primer za alat za sečenje, za diskove za automobilske kočnice ili zaštitna sredstva za premazivanje. Kina je ranije, u avgustu prošle godine licenciranjem već ograničila izvoz tehnologije i uređaja za metalurško procesuiranje takvih materija.
Kina je najveći izvor galijuma i germanijuma u svetu, koji se eksploatišu u malim količinama, ali su neophodni za proizvodnju računarskih čipova za mobilne telefone, automobile, solarne panele i vojnu opremu.
Obe su vlade, i Peking i Vašington, svoje odluke obrazložile bezbednosnim razlozima. Nakon što su SAD dodale 140 kineskih kompanija na svoj spisak "pojačane kontrole", protestovali su i kinesko ministarstvo trgovine i brojna kineska industrijska udruženja.
Kineska vlada nezadovoljna je ograničenjima SAD na uvoz naprednih poluprovodnika i druge tehnologije, što je obrazloženo bezbednosnim razlozima, ali se ipak uzdržavala od recipročnih mera, verovatno da ne bi naštetila cvetajućoj kineskoj industriji poluprovodnika, veštačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
0
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
7
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
2
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Zbog suše poljoprivrednici očekuju pomoć države
09.07.2025.•
4
Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće sastanke kako bi ocenili posledice suše i definisali kakvu pomoć očekuju od države.
Direktorka društvene mreže Iks najavila povlačenje sa funkcije
09.07.2025.•
0
Generalna direktorka društvene mreže Iks Linda Jakarino izjavila je da će se povući sa funkcije, samo dve godine nakon što je preuzela kormilo kompanije u vlasništvu Ilona Maska, bez navođenja razloga za svoj odlazak.
Glamočić: Biće obezbeđena pomoć poljoprivrednicima koji su preterpeli štetu od požara
09.07.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će biti obezbeđena podrška u nabavci nove poljoprivredne opreme, kao i u obnovi infrastrukture na gazdinstvima koja su pretrpela štetu od požara.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
09.07.2025.•
6
Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
09.07.2025.•
17
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.
Tramp: BRIKS je napravljen da uništi dolar i ugrozi SAD, članicama ću uvesti carinu od 10 odsto
09.07.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će vrlo skoro uvesti carinu od 10 odsto na uvoz iz zemalja članica BRIKS-a.
U junu najviše rasli krediti privrede
08.07.2025.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD
08.07.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.
Skuplje usluge notara: Povećana javnobeležnička tarifa
08.07.2025.•
45
Veća vrednost boda, ali i veći broj bodova za pojedine poslove - ovako bi se, najkraće, mogla opisati nova javnobeležnička tarifa koju je usvojila Vlada Srbije.
Poljoprivrednici upozoravaju: Kiša više ne može da pomogne da rodi kukuruz
07.07.2025.•
14
Poljoprivrednici u Srbiji izjavili su da je suša skoro potpuno uništila rod kukuruza, a da nisu u boljem stanju ni soja, šećerna repa i suncokret.
Država ignoriše sušu, posledice ćete snositi i vi
07.07.2025.•
6
Nema šta, sunce je od polovine juna baš "zapržilo". Maksimalna dnevna temperatura je neprekidno iznad 30 stepeni Celzijusa, neretko dostižući i 35°C.
Akcije Tesle pale za sedam odsto jer je Mask najavio osnivanje političke stranke
07.07.2025.•
0
Akcije kompanije Tesla pale su danas za više od sedam odsto u trgovini pred otvaranje berzi nakon što je njen izvršni direktor Ilon Mask najavio osnivanje nove političke partije.
Komentari 2
vitamin
80% svetskih rezervi tih "retkih zemlji", koje se koriste u malim količinama ali su zato neophodne, nalazi se u Kini. Takodje, Kina jedina ima i tehnologije za iskopavanje i rafinisanje ovih elemenata i one su patentirane.
Otprilike isto kao što SAD čuva patente na EUV litografiju i arhitekture čipova.
I jedni i drugi su dobili šta su tražili, nego je problem što ćemo i svi mi ostali da patimo zbog oba - ako SAD ne proizvedu čip jer nemaju materijal, onda ga jednostavno neće biti. Nizakoga.
Čipovi su i delovi razne opreme koja se koristi u zdravstvu, pa će i to biti problematično. Zahvaljujem se obema državama, ali naročito Trampu kojem se batina toliko omilila, da je mislio da će slobodno da sankcioniše Kinu, a da oni nikad neće da "zavrnu" ovu slavinu... On je prvi počeo, posle onolike ljubavi sa Drugom Ši-jem, Tovariš Putinom, Predsednikom Kim-om...
Da se razumemo, ne hvalim Bajdena čija je administracija uvela ove poslednje, spektakularne sankcije. Žalosno je kad tolika svetska sila bira izmedju kandidati tipa Trampa, Bajdena i Hilari. Dosta slično nama...
Trump
Ps raja je u ovom komentaru svuda ista u svetu.nadam se da objavljujete i komentare koji nisu od botova
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar