Stanovi u Srbiji poskupeli za godinu dana: Vojvodina na drugom mestu po povećanju

RGZ indeks cena stanova u trećem tromesečju 2024. iznosi 168,69, što pokazuje da su cene stanova porasle za 4,69 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je Republički geodetski zavod.
Stanovi u Srbiji poskupeli za godinu dana: Vojvodina na drugom mestu po povećanju
Foto: 021.rs
U poređenju sa drugim tromesečjem ove godine, cene stanova u Srbiji su zabeležile rast od 1,17 odsto, a ovaj umeren porast cena u odnosu na prošlu godinu i blag tromesečni rast, ocenjuju u RGZ, ukazuju da tržište nekretnina ostaje stabilno i bez velikih fluktuacija.
 
Cene stanova u starogradnji su porasle za 4,45 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je novogradnja zabeležila veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,10 odsto.
Kada je reč o prodaji stanova, ona je već drugi kvartal u porastu, a tokom trećeg tromesečja povećana je potražnja za stanovima i tada su registrovana 11.473 ugovora o prometu stanova, što je 16,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine. U trećem tromesečju svi regioni u Srbiji su zabeležili godišnji rast u broju prodaja i vrednosti prometa na tržištu stanova.
 
Najveći rast prodaje, 22,6 odsto zabeležen je u Vojvodini, a slede Južna i Istočna Srbija sa rastom od 19,34 odsto. Beograd je na trećem mestu sa rastom prodaje od 13,91 odsto, a najmanji rast, 13,62 zabeležen je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.
Što se tiče cena stanova u odnosu na treći kvartal 2023. godine, one su u Vojvodini porasle za 4,70 odsto, u Beogradu za 4,51 odsto, Šumadiji i Zapadnoj Srbiji za 3,96 odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najveći rast cena zabeležen je u Južnoj i Istočnoj Srbiji i iznosio je 6,73 odsto.
 
Kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, naša zemlja je imala umeren i stabilan rast cena od početka 2024. godine. Prema dostupnim podacima Eurostata za drugo tromesečje 2024, veći broj država beleži oporavak i stabilizaciju na tržištu nepokretnosti, međutim i dalje postoji raznolikost u dinamici evropskog tržišta.
 
Dok je u nekim zemljama zabeležen pad cena stambenih nekretnina, poput Luksemburga, Finske i Francuske, druge zemlje, kao što su Poljska, Bugarska, Litvanija i Hrvatska, beleže izrazito visok godišnji rast cena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • K

    16.12.2024 07:01
    K
    Poskupljenje prati inflaciju i nikada vise kvadrat nece biti kao pre 10 20 godina. Nije samo u Srbiji već u celoj EU samo je razlika sto smo mi u vecini siromašni sa najnižim primanjima te nam je sve preskupo za razliku od gradjana EU. Zato price o nekom pojeftinjenju i pucanju balona su besmislene odavno i zaludjivanje!
  • @rale

    15.12.2024 09:45
    I ko sredi papire, nije lako naučiti italijanski jezik. Potrebne su godine učenja, a i onda ti ne bi bio lak kao maternji jezik i verbalni IQ bi ti delovao nizak u raspravama. Uz to, kao stranac bi tamo dobijao samo najgore poslove i svi bi te gledali kao osobu niže klase. Svako ko misli da je tamo med i mleko, neka ode na 3 meseca da radi, da ga realnost osvesti (sve sam to prošao).
  • rale

    15.12.2024 09:09
    Iskoče mi ponekad oglasi za nekretnine u Italiji - lepe kuće i stanovi po manjim mestima okruženi prirodom ili na primorju za ispod 100K EUR. Kirije u NS i BG su slične kao u recimo Budimpešti, a kvalitet gradova neuporediv. Ko god ima ikakve šanse da sredi neke papire i posao van ovog logora i korumpirane rupe za pranje para neka živi napolju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Devizne rezerve NBS manje nego u januaru

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.

"Ograničavanje cene brašna 'guši' mlinare"

Državno ograničenje cene brašna, koje traje već godinu i po dana i koje je nedavno produženo za još šest meseci, nanelo je trošak mlinarima u Srbiji u ovom periodu od oko 150 miliona dinara.

Nezaposlenost u SAD raste

U Americi je u februaru otvoreno novih 150.000 radnih mesta ali je nezaposlenost i pored toga porasla na 4,1 odsto.