Čak 92 odsto svih kupljenih nekretnina plaćeno kešom

Čak 92 odsto svih kupljenih nepokretnosti u prvoj polovini prošle godine plaćeno je kešom, pokazao je izveštaj Republičkog geodetskog zavoda o regulisanom sistemu tržišta nepokretnosti.
Čak 92 odsto svih kupljenih nekretnina plaćeno kešom
Foto: Pixabay
Upravo zbog činjenice da se mnoge nepokretnosti kupuju u kešu, iz RGZ-a ističu da je to još jedan veliki razlog da se pomnije prati i analizira stanje na tržištu nekretnina. 
 
S druge strane, ističu važnost prometa nepokretnostima u okvirima propisa, što građane štiti od zloupotreba, a dugoročno je dobro i za poslovanje investitora koji grade zgrade. Objašnjavaju da se na taj način štite građani od zloupotreba, a u širem smislu poštovanje propisa prilikom prometa nekretnina garantuje sigurno poslovno okruženje koje je bitno investitorima, prenosi Danas.
 
Na osnovu baze podataka katastra nepokretnosti, u Srbiji postoji oko 4,97 miliona objekata upisanih u katastar koji mogu biti predmet transakcija u okviru uređenog tržišta, navodi se u izveštaju RGZ.
Međutim, na osnovu evidencije o utvrđenim promenama na objektima, koja je izrađena na osnovu satelitskih snimaka iz 2015 – 2016. godine i 2020 – 2021. godine, utvrđeno je da postoji još 4,78 miliona objekata koji nisu upisani u katastar.
 
U Srbiji postoji regulisan, delimično regulisan i neregulisan sistem tržišta nepokretnosti.
 
U regulisanom sistemu sve nepokretnosti su upisane u katastar nepokretnosti. Neregulisan sistem tržišta nepokretnosti obuhvata nekretnine koje nisu izgrađene u skladu sa zakonskim propisima i regulativama koje regulišu tržište nepokretnosti i koje nisu upisane u katastar nepokretnosti.
RGZ nema podatke o transakcijama koje se dešavaju u neregulisanom sistemu tržišta nepokretnosti niti potpune podatke o transakcijama koje se dešavaju u delimično regulisanom tržištu.
 
U prvom polugodištu 2024. regulisano tržište činilo je 73 odsto ukupne vrednosti prometovanih nepokretnosti u Srbiji sa 2,5 milijardi evra. Po broju kupoprodajnih ugovora, ovo tržište imalo je udeo od 86 odsto, sa ukupno 51.898 ugovora o kupoprodaji.
 
Vrednost ostvarenog prometa na regulisanom tržištu za prvo polugodište 2024. godine od 2,5 milijardi evra je u odnosu na prošlu godinu u porastu za 347 miliona evra, a udeo vrednosti regulisanog tržišta u odnosu na vrednost ukupnog tržišta je porasla za sedam procentnih poena.
 
Broj kupoprodajnih ugovora u prvom polugodištu prošle godine na teritoriji Srbije u odnosu na isti period prethodne godine veći je za 1.174. Udeo ugovora na regulisanom tržištu u odnosu na ukupno tržište u Srbiji je na približno istom nivou u poslednje četiri godine.
 
Gde je bio najveći broj sklopljenih ugovora?
 
Najveći broj sklopljenih kupoprodajnih ugovora na regulisanom tržištu u prvom polugodištu 2024. godine je na području Osnovnog suda u Novom Sadu (teritorije opština: Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Sremski Karlovci, Temerin, Titel i grad Novi Sad) - sa 4.244 ugovora.
Najveći obim novčanih sredstava je na području Prvog osnovnog suda u Beogradu (teritorije gradskih opština: Vračar, Zvezdara, Palilula, Savski venac i Stari grad) od oko 444 miliona evra.
 
Poredeći regione, region Grada Beograda se izdvaja s najmanjim udelom regulisanog tržišta u pogledu broja transakcija ostvarenih u tom gradu, sa 74 odsto učešća i ukupno 10.585 ugovora. Kada je reč o vrednosti, regulisano tržište u Beogradu iznosi blizu 1,1 milijardu evra, što predstavlja 66 odsto ukupne vrednosti prometa nepokretnosti u ovom gradu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slovenac

    02.02.2025 18:04
    Pa to
    je ludo kod vas. Ovde u SLO ne moze garazu kupiti na cash, a ne stan. Nista preko 3000€ ne moze na cash. Sve preko racuna, za sve se mora znati poreklo para. Ne mozes ni doci na banku i poslati primaocu pare. Obavezno moras prvo da stavis novce na svoj racun. A na taj nacin se u SRB izbegava provera porekla novca.
  • Corleone

    31.01.2025 17:09
    Danas svaka dzudza izigrava investitora I uzima ogromne pare lakovernima.
  • Milos

    28.01.2025 10:30
    1 milijada u kesu
    U prvih 6 meseci izdato je ~100 miliona eura stambenih kredita. Ako je to 8% ukupnih transakcija, prostom racunicom dolazimo do 1.1 milijarde eura prometa nekretnina u kesu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Devizne rezerve NBS manje nego u januaru

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.

"Ograničavanje cene brašna 'guši' mlinare"

Državno ograničenje cene brašna, koje traje već godinu i po dana i koje je nedavno produženo za još šest meseci, nanelo je trošak mlinarima u Srbiji u ovom periodu od oko 150 miliona dinara.

Nezaposlenost u SAD raste

U Americi je u februaru otvoreno novih 150.000 radnih mesta ali je nezaposlenost i pored toga porasla na 4,1 odsto.