
Grade se i plaćaju da bi bili srušeni: Paviljoni za Ekspo će biti uklonjeni nakon izložbe
Paviljoni na beogradskom Ekspu 2027. biće srušeni po završetku izložbe, a ko će i šta tamo graditi, ne zna se.
Takođe, izgleda da vlast namerava da te paviljone pusti u "probni" rad, bez upotrebne dozvole.
Još se ne zna cena izgradnje paviljona na projektu Ekspo 2027. O samoj organizaciji izložbe takođe se ne zna mnogo, jer je sve i dalje "u procesu", piše Nova ekonomija. Tako je u procesu i prijavljivanje učesnika za izložbu.
Kako su za Novu ekonomiju naveli iz preduzeća Expo 2027 Beograd, na izložbi se očekuje oko 120 zemalja, međunarodnih organizacija i kompanija.
Ali, u jednom od dokumenata se navodi da će paviljoni biti srušeni nakon što budu iskorišćeni za potrebe izložbe. Na njihovom mestu biće izgrađeni objekti "koji će biti trajnog karaktera i za koje će biti potrebno pribaviti rešenje o upotrebnoj dozvoli u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja".
Urbanistkinja Božena Stojić iz Ministarstva prostora kaže za "Vreme" da nije poznato šta bi moglo biti izgrađeno na mestu paviljona, kada oni budu bili srušeni.
"Leks specijalis za Ekspo predviđa da država može da osnuje preduzeće, koje ne mora biti u potpunosti u njenom vlasništvu. To preduzeće bi nakon realizacije izložbe upravljalo zemljištem i celim kompleksom. Na koji način, nije definisano. Samo je otvorena ta mogućnost", kaže Stojić.
Tematski paviljoni "Igra(j) za čovečanstvo" i "Moć igre" do sada su koštali državu samo za idejno rešenje, razradu i produkciju sadržaja ukupno blizu 1,73 milijardi dinara.
Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Expo Belgrade 2027, poznatiji kao leks specijalis za Ekspo, nedavno je izmenjen i takav usvojen od strane Vlade Srbije. Zbog kratkih rokova, odlučeno je da se zakon izmeni. U njemu se sada nalazi stavka prema kojoj se objekti koji budu izgrađeni mogu pustiti u rad kada se izda pozitivan izveštaj Komisije za tehnički pregled. Taj izveštaj treba da sadrži pozitivnu ocenu o ispunjenosti uslova za privremeno korišćenje tj. puštanje u rad objekata koji ispunjavaju osnovne zahteve propisane zakonom.
Šta je sa upotrebnom dozvolom?
Dakle, svi objekti koji budu bili izgrađeni imaće samo dozvolu za privremeno puštanje u rad, a onda investitor ima rok od 24 meseca, odnosno dve godine, da pribavi i upotrebnu dozvolu.
Postavlja se pitanje da li će svi ovi objekti uopšte imati upotrebnu dozvolu, ako investitor ima rok od 24 meseca da je nabavi, nakon što Komisija za tehnički pregled izda pozitivan izveštaj i pusti objekte u rad.
"Prilikom zahteva za dobijanje građevinske dozvole, inače je praksa da se uz projekat preda i Studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Da bi se građevinska dozvola dobila, neophodno je da nadležni organi daju saglasnost na tu studiju", kaže Stojić.
Ipak, objekti u okviru kompleksa Expo ne moraju da čekaju ovu saglasnost. Studija o uticaju na zaštitu životne sredine je i dalje potrebna, ali se građevinska dozvola može dobiti bez saglasnosti nadležnih organa.
"Kada je reč o upotrebnoj dozvoli, oni se mogu pustiti u rad na osnovu dozvole za privremeni rad objekta, a bez upotrebne dozvole. Ako znamo da su u pitanju montažni objekti, oni mogu i biti srušeni pre nego da dobiju upotrebnu dozvolu", dodaje sagovornica Vremena.
Samim tim, bezbednost objekta dovodi se u pitanje.
"Zakonski okvir predviđa upotrebnu dozvolu kao poslednji korak kojim se proverava da li je objekat izgrađen u skladu sa građevinskom dozvolom i po uslovima koji u njoj stoje. Kada imamo upotrebnu dozvolu, znači da postoje neki kontrolni mehanizmi koji proveravaju bezbednost i to je jedna garancija", dodaje Stojić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
0
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
45
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
25
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
75
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
5
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
4
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Komentari 30
Soko1
Ljiljana
Вранић
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar