Nabavka "Falkona 6x": "Kupovina prestižnog aviona u jeku krize ostavlja gorak ukus u ustima"
U jeku društvene krize izazvane sumnjama na brojne koruptivne radnje, u Beograd je sleteo novi avion "Falkon 6x", za koji se ne zna zasigurno ni ko ga je kupio ni koliko je koštao.
Prema pisanju specijalizovanog portala Tango Six, on je najverovatnije nabavljen za potrebe Avio-službe Vlade Srbije.
Iako zvaničnih informacija ni potvrda o nabavci ovog aviona nema, ova vest nije ni demantovana. Za sada je nepoznanica kako je avion nabavljen, sa kojim ciljem i koliko novca je za njega izdvojeno.
Vojni analitičar Aleksandar Radić za Danas kaže da je do sada mehanizam nabavke krupnih stvari na zapadu i istoku bio vezan za Vučićev stil vođenja spoljne politike.
"On je uvek plaćao podršku. Svaki ugovor koincidira sa nekim ambicijama koje je razradio predsednički kabinet. Rafal nije kupljen zato što je bio jedini avion na tržištu, već je to posledica netransparentnog mehanizma komunikacije Makrona i Vučića", ukazuje on.
Kada se govori o vojnom delu priče, Radić objašnjava da većina zemalja ima dugoročni plan razvoja sistema odbrane i prateći dokument koji predviđa modernizaciju i to kao otvoreni dokument, koji se objavljuje.
"Prateći deo svih državnih poslova je i ugovoranje neke kontraisporuke, industrijske saradnje, razmene... traži se mehanizam kako da dobijete i dodatni stimulans koji će biti u interesu vaše ekonomije. U slučaju Srbije to ne postoji", upozorava on.
Što se tiče aviona Falkon, Radić smatra da potreba za nabavkom takvog aviona postoji.
"Falkon 50 koji imamo je kupljen još 1982. godine i to je zaista prestar avion. I već godinama se stvarala slika da treba kupiti novi avion", navodi on.
Kako podseća, u međuvremenu je nabavljen brazilski "Embraer Legacy".
"To je veliki, prestižni avion. Međutim i nabavka tog aviona je kontroverzna. On je polovan stigao iz Brazila, a prethodno je bio u vlasništvu firme koja, eto, slučajno stoji iza kupovine Galenike, što je dovoljno da budi sumnju. Taj avion je relativno nov, vrlo upotrebljiv i veliki. Ali očigledno su procenili da za flotu treba uzeti još jedan avion da se zameni stari Falkon 50", kaže Radić.
On naglašava da tu postoji i druga tema, a to je licemerje.
"Zemlja se nalazi u dubokoj političkoj krizi. A ako se priča da je glavni motiv bunta korupcija u društvu, a vi u takvoj situaciji kupujete prestižni avion, to ostavlja prilično gorak ukus u ustima", ukazuje isti sagovornik.
Što se tiče cene, Radić navodi da je o njoj teško govoriti, jer može da bude promenjiva, posebno u ovakvim nabavkama.
Da li je pre kupovine Falkona morala da se raspiše javna nabavka?
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija (TS) za Danas objašnjava da Avio-služba Vlade Srbije može da nabavlja nove avione, ali da je kao i svaki drugi naručilac u obavezi da takvu nabavku prvo planira, a zatim i da sprovede jedan od postupaka koji su predviđeni Zakonom o javnim nabavkama.
"Međutim, u njihovim planovima nabavki ni za 2024. ni za 2025. godinu se ne može pronaći ništa slično ovoj nabavci, što znači da ona nije planirana", ukazuje on.
Nenadić navodi da je prva dilema da li je uopšte Avio-služba, kao najlogičniji naručilac, sprovela ovu nabavku ili je to uradio neki drugi državni organ.
"Kao druga stvar tu je pitanje za koje do sada ne postoji jasan odgovor, da li je primenjena bilo koja od procedura javnih nabavki ili su one po nekom osnovu isključene", kaže ovaj sagovornik.
Kako dodaje, postoji mala mogućnost da je primenjen neki od postupaka javnih nabavki, ali da podatak o kupovini još nije objavljen.
Rok da se taj ugovor objavi je, kako kaže, 45 dana.
Ukoliko to nije slučaj, Nenadić navodi citat iz Zakona o javnim nabavkama, prema kom je potencijalno ova nabavka mogla biti izuzeta.
"Postoji mogućnost da se na osnovu odluke vlade isključi primena zakona ukoliko bi Republika Srbija morala da otkrije podatke čije je otkrivanje u suprotnosti sa bitnim interesima njene bezbednosti", piše u Zakonu.
Međutim, Nenadić veruje da to nije bio slučaj.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Radovi na Nacionalnom stadionu drastično kasne: Prošle godine potrošen samo delić planiranog novca za gradnju
03.09.2026.•
7
Za izgradnju Nacionalnog stadiona u Surčinu, u 2025. godini, iz budžeta Srbije utrošeno oko 21,5 miliona evra. Iako to na prvi može delovati kao mnogo novca, prvobitno je budžetom planirana drastično veća potrošnja.
Električna vozila daleko od vozača u Srbiji
03.09.2026.•
10
Prošlo je više od pola decenije otkako je u Srbiji živnula priča o napuštanju vozila na fosilna goriva i počela kupovina električnih automobila.
Uber otpušta 3.300 zaposlenih
03.09.2026.•
1
Američka kompanija Uber saopštila je danas da će otpustiti 10 odsto svojih zaposlenih, odnosno ukinuti oko 3.300 radnih mesta.
Šta sve nemamo zbog Nacionalnog stadiona?
02.09.2026.•
13
Nacionalni stadion u Surčinu jedan je od projekata kojima se vlast posebno ponosi, dok ga građani vide kao preskupu investiciju od koje neće imati gotovo nikakvu korist, uz ogroman račun koji će na kraju oni platiti.
Fabrika dronova Srbije i Izraela najavljena za septembar: Šta se do sada zna o njoj
02.09.2026.•
7
Pre nešto manje od mesec dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u septembru biti otvorena srpsko-izraelska fabrika za proizvodnju vojnih dronova u Srbiji.
Građani i privreda bankama duguju 4.757,19 milijardi dinara
02.09.2026.•
5
Građani i privreda su 31. avgusta na ime kredita bankama u Srbiji dugovali 4.757,19 milijardi dinara, od čega je dug stanovništva 2.161,30 milijardi, pravnih lica 2.493,62 milijarde dinara, a ostalo je dug preduzetnika.
Stelantis obustavlja proizvodnju hibridnog "fijata 500"
02.09.2026.•
5
Stelantis je objavio da će ove nedelje obustaviti proizvodnju hibridnog "fijata 500" u fabrici Mirafijori u Torinu zbog nestašice komponenti za motore, pošto je prema navodima firme potražnja veća nego što se očekivalo.
Američka firma preuzima naftna polja u Venecueli
01.09.2026.•
9
Američka naftna kompanija North American Blue Energy Partners (NABEP) preuzeće deo naftnih polja u Venecueli kojima su ranije upravljale kineske kompanije i jedna ruska firma.
Poljoprivrednici: Prinosi prepolovljeni, cene minimalne, ako zakasne i subvencije slede protesti
01.09.2026.•
12
Prinosi suncokreta i kukuruza su prepolovljeni, otkupne cene su minimalne, gubitak u proizvodnji je ogroman, pa ako se ne isplati drugi deo subvencije pre jesenje setve protesti su neminovni, kažu poljoprivrednici.
Evropska komisija neće menjati šengenska pravila
01.09.2026.•
7
Evropska komisija poručila je danas da se šengenska pravila neće promeniti.
NLB Komercijalna banka promenila ime u NLB Banka
01.09.2026.•
4
NLB Komercijalna banka od danas posluje pod poslovnim imenom NLB Banka.
Prosvetni radnici će, ovim tempom, uskoro biti na minimalcu
31.08.2026.•
30
Prosvetni radnici u Srbiji počinju novu školsku godinu sa platama koje su niže od republičkog proseka, bez najava koliko bi one mogle da budu povećane od 1. januara sledeće godine.
Kad se Kinez i Nemac bore za tržište, srpski poreski obveznik plaća ceh: Milioni evra za auto-delove
31.08.2026.•
6
Srbija je u poslednjih deset godina izdvojila oko 650 miliona evra za subvencije kompanijama koje proizvode različite komponente za automobilsku industriju, pokazuju javno dostupni podaci o zaključenim ugovorima.
Predsednica Venecuele: Energetski sporazum sa SAD će ostati na snazi 25 godina
30.08.2026.•
3
Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez izjavila je da će energetski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama ostati na snazi 25 godina.
Maldivi uvode porez za strane turističke operatere
30.08.2026.•
0
Parlament Maldiva usvojio je zakon da strani turistički operateri moraju da se registruju kod poreske uprave te zemlje i plaćaju turistički porez.
Svetu preti novo poskupljenje hrane: Šta možemo da očekujemo u Srbiji?
30.08.2026.•
18
Hrana bi, tokom sledeće godine, mogla dodatno da poskupi na globalnom nivou, a jedan od ključnih razloga za to jeste nestašica đubriva.
Produžena zabrana izvoza i smanjenje akcize na gorivo
30.08.2026.•
0
Vlada Srbije je produžila odluke o zabrani izvoza naftnih derivata, kao i o smanjenju akcize na benzin i evrodizel.
Sindikati Folksvagena upozoravaju: Firma bi mogla da ukine do 140.000 radnih mesta
30.08.2026.•
2
Sindikati Folksvagena upozoravaju da bi kompanija mogla da ukine do 140.000 radnih mesta, uključujući već dogovorena smanjenja, dok se istovremeno zaoštravaju odnosi između menadžmenta i predstavnika radnika.
Zalihe gasa u Evropi samo na 63 odsto, počinje zimska briga
30.08.2026.•
0
Zalihe gasa u Evropskoj uniji krajem avgusta bile su popunjene oko 63 odsto, što je znatno ispod prosečnih 80 odsto za ovo doba godine i među najnižim nivoima zabeleženim krajem avgusta.
"Čeka nas teška zima": Suša i nizak vodostaj utiču na cenu struje
29.08.2026.•
14
Niski vodostaji evropskih reka drastično smanjuju rad hidroelektrana, dok je suša uzdrmala snabdevanje i pokrenula berzanski rast cena električne energije u regionu.
Komentari 41
Pravednik1
ssss
24.04.2025 • 10:24
Botovi, Ćaciji, pa zašto toliko minusa? Nećete vi leteti ovim čudom tehnike i luksuza. Vi ćete ostati ovde, suočeni sa svetom u kom ćete biti na onoj poziciji na kojoj bi trebalo da budete, u skladu sa obrazovanjem, iskustvom, veštinama i saučešćem u zločinačkom poduhvatu Oskarove družine. Bolje da krenete na neki zanat i da učite slova. Biće vam potrebno.
Grešiš proijetelju, jer poltronstvo i dupeuvlakaštvo je u majčici Srbiji trenutno najbolji i najplaćaniji zanat,ala brnaba i njoj(njemu) slične osobe.
Loki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar