
Poljoprivreda: Uloženo mnogo novca, rezultati slabi
Dani su Međunarodnog poljoprivrednog sajma, manifestacije koja se u Novom Sadu događa već devedeset i drugi put.

Foto: 021.rs
Agrar je, ne baš ubedljivo kao u ranija vremena, ponovo u središtu pažnje, a uvodničari na otvaranju tradicionalne smotre pokušali su, saglasno svečarskom činu, da sa nekoliko osnovnih podataka prilike i domete u poljoprivredi Srbije prikažu lepšim nego što jesu.
Kako razumeti brojke
Tako se Maja Gojković, predsednica Vlade Vojvodine, oslonila na podatak da je od 2016. godine, kada su naprednjaci osvojili vlast u regionalnoj skupštini, do ove godine iz pokrajinske kase u poljoprivredu uloženo preko sto milijardi dinara, odnosno više od 100 miliona evra po sezoni. Primetno više nego što se odvajalo u prethodnom periodu, kada su u Vojvodini vlast držale demokrate.
Uvek odmereni ministar poljoprivrede Glamočić je našao za potrebno da istakne kako je lane, i pored nepovoljnih vremenskih uslova, vrednost agrarne proizvodnje iznosila 5,2 milijardi evra, od čega je robe u vrednosti 1,4 milijarde plasirano u inostranstvo. Posmatrano u brojkama, u oba slučaja ostvaren je rast spram prethodne sezone.
Međutim, to su ipak samo brojevi čija se prava vrednost razume tek kada se stanje u poljoprivredi sagleda mnogo celovitije. A seljaci i poljoprivredna branša se već godinama žale da iz godine u godinu sve teže žive od agrara. Profit odavno gotovo da više niko i ne pominje, cilj je mnogo prizemniji: nekako preživeti dvanaest meseci, do naredne žetve.
Izvoznik postao uvoznik mleka
Krah stočarstva ubedljivo odražava situaciju u poljoprivredi. Srpska poljoprivreda je spala na tako niske grane da samo 25 odsto ukupnog agrara otpada na stočarstvo, dok je u razvijenim zemljama udeo ove grane čak 65 do 70 odsto. Time je domet naših paora, ma koliko se trudili, već u startu limitiran.
Situacija sa mlekom takođe ukazuje na veoma lošu situaciju u poljoprivredi. Decenijama smo ovaj napitak izvozili i to otprilike polovinu proizvodnje. Sada već godinama beli napitak znatno više uvozimo nego što izvozimo. Zapravo, izvoz postaje sve slabija tačka srpskog agrara, srpske ekonomije u celini.
Ministar je ustvrdio da smo lane izvezli oko 23 odsto agroproizvodnje. Međutim, pre dvanaestak godina izvozili smo blizu 30 odsto i nismo bili zadovoljni pošto je dugoročni cilj bio premašiti 45 odsto. Jasno je da smo u poslednjoj deceniji još i pogoršali eksportnu konkurentnost.
Subvencije uvećane, proizvodnja umanjena
Ne samo da su naši proizvodi preskupi na inostranom tržištu, nego su i strani proizvodi na policama ovdašnjih dućana uočljivo jeftiniji od odgovarajućih proizvoda domaćih agrofirmi. Tako smo u poslednjoj deceniji postali i masovan uvoznik svinjskog mesa, mada smo nekada bili solidni izvoznici. Stočni fond nam je toliko umanjen da bi nam sada bila potrebna bar tri uzgojna ciklusa, dakle tri puta po četiri godine, kako bismo broj stoke obnovili na donedavni nivo.
Apsurd je da se krah srpske poljoprivrede događa baš u vreme kada je država povećala razne vrste agrarnih subvencija i uvećala agrarni budžet na ranije nezamislivih 900 miliona evra. Ali, rezultati ulaganja su slabi. Primera radi, nikada subvencije za mleko nisu bile toliko izdašne, a još više za umatičenje krave. Ipak, proizvodnja mleka u Srbiji rapidno opada i osnovni napitak uvozimo sve više.
Rast spoljnotrgovinskog deficita
Očito je da je ključna slabost skupoća srpskih poljoprivrednih proizvoda. Kontinuirano uvećanje deficita u srpskoj razmeni sa inostranstvom govori nam da nam je proizvodnja preskupa i u drugim delatnostima. Međutim, za visoke cene ovoga puta nisu krivi proizvođači, a nije ni ono što nazivamo agrarnom politikom u užem smislu. Čini se da je razlog skupih domaćih poljoprivrednih artikala ekonomska politika države Srbije. Sasvim precizno, monetarna politika iliti precenjen kurs dinara.
Pomoću nacionalne valute merimo vrednost svake druge robe i usluge. Naravno da će nerealno visoka vrednost domaće valute dovesti do toga da i vrednost robe iskazana takvim (precenjenim) dinarom bude previsoka. I to je polazni razlog zašto je u Srbiji proizvodnja, posebno agrarna, skupa. A kada je roba skupa, padaju i izvoz i prodaja na domaćem tržištu. Lek za srpsku poljoprivredu nije samo u agrarnoj politici. Naprotiv, ovoga puta osnovna nevolja je u precenjenoj domaćoj valuti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Raspisan poziv za podnođenje zahteva za podsticaje pčelarima
20.05.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je danas raspisan javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u stočarstvu po košnici pčela za 2025. godinu.
Pruga od Zemuna do Nacionalnog stadiona: Vlada donela rešenje o eksproprijaciji
20.05.2025.•
1
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se utvrđuje javni interes za eksproprijaciju radi izgradnje pruge koja će povezivati Zemun Polje i Nacionalni stadion u Surčinu objavljeno je u Službenom glasniku.
Srbija daje Ukrajini 35 miliona dinara finansijske podrške
20.05.2025.•
14
Tačno 34.850.000 dinara prebačeno je sa razdela Ministarstva finansija Generalnom sekretarijatu Vlade Srbije, stoji u poslednjem Službenom glasniku.
Ekonomista Milićević: Netačne tvrdnje da su štete od studentskih blokada ogromne
19.05.2025.•
11
Nisu tačne tvrdnje vlasti da su ekonomske štete od blokada ogromne i da je srpski turizam u prva tri meseca "uništen", ocenio je ekonomista Dragovan Milićević.
Dva udruženja mlekara: Uvoz mleka prekomeran i nekontrolisan
18.05.2025.•
8
Mlekari iz Udruženja "Naše mleko" i "Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije" smtraju da je uvoz mleka "prekomeran i nekontrolisan".
Bajatović: Sledeće nedelje nastavljamo pregovore sa Rusima o gasnom aranžmanu
18.05.2025.•
5
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je da će naredne sedmice nastaviti pregovore o gasnom aranžmanu sa Rusijom.
Srbija se zadužuje 1,9 milijardi evra za kupovinu rafala: Evo kako će i kome plaćati
18.05.2025.•
22
Srbija je dogovorila kredit od 1.921.500.000 evra sa nekoliko francuskih banaka i finansijskih instutucija za plaćanje 12 rafal aviona i sa njima povezanih proizvoda i usluga.
Blagi pad broja frilensera u Srbiji: Više je razloga za to
18.05.2025.•
2
Iako su prvi meseci 2025. godine doneli velike izazove u globalnom i domaćem kontekstu, Srbija beleži solidan ekonomski rast.
Avio-kompanija "Swiss" otkazuje 1.400 letova zbog manjka pilota
18.05.2025.•
0
Podružnica Lufthanse, "Swiss", ukida 1.400 letova ovog leta zbog manjka pilota.
Za kineski "Minth" najviše subvencija u prva tri meseca 2025.
17.05.2025.•
2
U Srbiji je, na ime ugovora o dodeli podsticaja domaćim i stranim investitorima, za prva tri meseca ove godine isplaćeno 4,2 milijarde dinara, odnosno oko 36 miliona evra.
Menja se zakon o stambenim kreditima za mlade
17.05.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je predlog izmene zakona o subvencionisanom kreditiranju mladih za kupovinu prve nekretnine.
Nuklearna elektrana u Srbiji: Evo šta kažu stručnjaci
16.05.2025.•
15
Vlast u Srbiji zalaže se za izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji.
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u četvrtom kvartalu 2024. bio 11.668 evra
16.05.2025.•
0
Najveće cene za stanove u Srbiji u četvrtom kvartalu prošle godine su postignute u Beogradu, gde je najskuplji kvadrat prodat za 11.668 evra na lokaciji Beograd na vodi.
Mohamed Alabar objasnio šta je mislio pod greškom Beograda na vodi
16.05.2025.•
3
Izjava investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda Alabara o greškama u vezi sa projektom "Beograd na vodi" privukla je pažnju javnosti.
Objavljene nove cene goriva
16.05.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Vlada Srbije usvojila uredbu o kreditnim sredstvima za turističku ponudu
15.05.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o uslovima i načinu dodele i korišćenja kreditnih sredstava za podsticanje kvaliteta turističke ponude u iznosu od ukupno 10 miliona dinara.
Alabar iz Emirata: Greške sa Beogradom na vodi, Srbiji plaćamo dvesta hiljada evra dnevno
15.05.2025.•
34
Investitor iz UAE Mohamed Alabar, vlasnik kompanija "Emaar Properties" i "Eagle Hills", izjavio je da je pravio greške u Srbiji i Albaniji.
Srbija se zadužila još 15 milijardi dinara, ali interesovanje za državne obveznice sve manje
14.05.2025.•
5
Od početka godine Srbija je najavila izdavanje dinarskih obveznica s rokom dospeća od 10,5 godina.
Tabaković: Protesti i blokade odlažu investicije u Srbiji
14.05.2025.•
52
Rast bruto domaćeg proizvoda za 2025. u Srbiji je smanjen sa 4,5 na 3,5 odsto usled dešavanja na globalnom tržištu, ali i u zemlji, kaže guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
Odgajivači svinja: Uvoz mesa uništio domaće svinjarstvo
13.05.2025.•
12
Proizvođači svinjskog mesa u Srbiji saopštili su danas da su uvoznici i trgovci uništili fond svinja u Srbiji, jer je sada manji za oko 70 odsto nego pre nekoliko godina.
Komentari 4
Pitam
Mirko
Predrag
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar