
Glamočić: U pripremi novi zakon koji će bolje urediti kontrolu hrane i zdravlja životinja
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je u pripremi novi Zakon o službenim kontrolama koji će preciznije uređivati kontrole u oblasti hrane, zdravlja životinja i zaštite bilja.
.jpg)
Foto: Pixabay (ilustracija)
On je, povodom obeležavanja 7. juna, Svetskog dana hrane, podsetio da je predloženim izmenama tog zakona predviđeno da inspekcija više neće morati da najavljuje kontrole, čime će se pojačati efikasnost i otkrivanje eventualnih nepravilnosti u realnom stanju, objavilo je Ministatrstvo.
Zakon će, kako je naveo, precizno urediti nadležnosti organa, postupke kontrole, obaveze subjekata i način obrade podataka, uz puno usklađivanje sa pravilima Evropske unije.
"Bezbedna hrana znači zdravlje za sve nas. Ona podrazumeva čitav niz mera koje počinju na njivi, nastavljaju se u proizvodnim pogonima, distributivnim centrima, maloprodaji i završavaju se na stolu naših potrošača. Svaka karika u ovom lancu jednako je važna", poručio je Glamočić.
On je naglasio da je obezbeđivanje zdrave i bezbedne hrane jedan od strateških prioriteta države i temelj zdravlja građana.
"Bezbednost hrane je zajednička odgovornost svih nas - od poljoprivrednika, preko proizvođača i kontrolnih organa, do samih potrošača. Samo zajedničkim angažovanjem možemo obezbediti da hrana koja se nalazi na tržištu bude zdravstveno ispravna, kvalitetna i potpuno bezbedna za konzumaciju", poručio je Glamočić.
Iz Ministarstva poljoprivrede su podsetili da je Srbija aktivno uključena u globalne tokove bezbednosti hrane kroz članstvo u Codex Alimentarius-u (zajedničkom programu FAO i Svetske zdravstvene organizacije), sistem brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje Evropske unije (RASFF), kao i kroz učešće u predpristupnim programima Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA), što, kako su istakli, doprinosi stalnom unapređenju nacionalnih kapaciteta za procenu rizika i zaštitu zdravlja potrošača.
Podseća se i da je, zahvaljujući kontinuiranom usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa evropskim propisima, Srbija već 2009. godine donela Zakon o bezbednosti hrane, koji je postavio čvrste temelje za sveobuhvatan i moderan sistem kontrole hrane duž celog lanca proizvodnje.
Ukazano je da se sistem, usvajanjem novih propisa, dodatno jača i prilagođava najvišim međunarodnim standardima.
Nedavnim usvajanjem Uredbe o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda koji sadrže palmino ulje i biljne masti u mlečnim proizvodima, Srbija je pokazala konkretnu primenu evropskih standarda u zaštiti prava potrošača.
Istaknuto je da se novom uredbom obezbeđuju jasne i vidljive informacije o sastavu proizvoda, što omogućava potrošačima da donesu informisane odluke i sprečava mogućnost obmane na tržištu.
Deklarisanje i označavanje hrane predstavljaju ključni alat zaštite potrošača i efikasnog upravljanja kriznim situacijama.
Zahvaljujući pravilnom deklarisanju, u slučaju pojave rizika, nadležne službe mogu brzo reagovati, izolovati proizvod i zaštititi zdravlje ljudi.
Iz Ministarstva poljoprivrede su naglasili da će nastaviti da rade na daljem jačanju sistema kontrole hrane, edukaciji subjekata u lancu ishrane i kontinuiranom približavanju najvišim međunarodnim standardima u toj oblasti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Da li se "motači kablova" sele iz Srbije: "Sada je aktuelna severna Afrika"
27.09.2025.•
1
Kriza u evropskoj automobilskoj industriji koja traje već nekoliko godina počela je da se preliva i na našu industriju.
Stelantis u Kragujevcu: Za italijanske radnike 70 evra dnevno, za srpske 600 evra mesečno
27.09.2025.•
23
Zaposleni u kragujevačkom Fijatu, prema pisanju medija, rade za platu od oko 600 evra. Međutim, Stelantis nudi radnicima iz Italije da dođu da rade u Srbiju po daleko boljim uslovima.
Marković: Ako sankcije NIS-u potraju može doći do nestašice goriva
27.09.2025.•
13
Stručnjak za energetiku Željko Marković izjavio je da, ako stupe na snagu američke sankcije NIS-u, vidljivih posledica i nestašice goriva neće biti u prvom periodu.
Sankcije NIS-u odložene za još osam dana
27.09.2025.•
22
Početak primene sankcija NIS-u odložen je za još osam dana.
Direktor NIS-a: Spremne alternative za plaćanje na benzinskim pumpama
26.09.2025.•
46
Generalni direktor Naftne industrije Srbije (NIS) Kiril Tjurdenjev uputio je pismo zaposlenima povodom uvođenja američkih sankcija toj kompaniji koje će, po svemu sudeći, uslediti 1. oktobra.
Objavljene nove cene goriva
26.09.2025.•
1
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Tramp najavio novu rundu visokih carina
26.09.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je novu rundu carina, uključujući tarifu od 100 odsto na lekove, od 30 odsto na tapacirani nameštaj, od 50 odsto na kuhinjske i kupatilske elemente i od 30 odsto na teške kamione.
NIS: Obezbedili smo dovoljno zaliha sirove nafte za preradu
26.09.2025.•
12
Ministarstvo finansija SAD izdalo je novu posebnu licencu kojom su Naftnoj industriji Srbije (NIS) odložene sankcije do 1. oktobra, saopštio je danas NIS.
Radosavljević: Sankcije NIS-u mogu da zadaju udarac srpskoj ekonomiji
26.09.2025.•
41
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) kreću od 1. oktobra, ako se, kako je naveo, "ne desi neko čudo".
Ilija Ivetić pred Schneider Electric PowerIT konferenciju: Važno je da prihvatimo promene
25.09.2025.•
0
"Veštačka inteligencija (AI) neće zameniti čoveka, ali ljudi koji koriste AI će zameniti one koji je ne koriste", kaže VP za globalne operacije i inovacije Schneider Electric-a Ilija Ivetić povodom PowerIT konferencije.
Kina može da proizvede više automobila nego što tržištu treba - i to je problem
25.09.2025.•
3
Kineska automobilska industrija, jedna od najvećih i najdinamičnijih u svetu, trenutno se suočava sa ozbiljnim strukturnim problemom - viškom proizvodnih kapaciteta.
Primena Zakona o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika od 1. oktobra
24.09.2025.•
4
Zakon o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika počinje da se primenjuje 1. oktobra.
Ministarstvo poljoprivrede: Srbija spremna na saradnju sa zemljama regiona u suzbijanju svinjske kuge
24.09.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da Srbija odgovorno sprovodi mere protiv afričke svinjske kuge i da je spremna na saradnju sa zemljama regiona u suzbijanju te zarazne bolesti.
Prve kazne države zbog nepoštovanja marži, Delezeu kazna od 24,5 miliona
24.09.2025.•
36
Dosadašnja kontrola tržišne inspekcije trgovinskih lanaca pokazala je da se vladina uredba o ograničavanju marži nije poštovala u 76 objekta, od kojih su čak 73 Delezeova.
I Velja Ilić je najavljivao legalizaciju za 100 evra: "Danas svi grade i još problematičnije je gde sve grade"
23.09.2025.•
8
Od 1997. do danas menjali su se ministri i zakoni, a broj nelegalnih objekata samo je rastao – sa nekoliko stotina hiljada na skoro pet miliona.
Evropska automobilska industrija u krizi, to će uticati i na Srbiju
23.09.2025.•
15
Evropska automobilska industrija je u recesiji, jer je Evropa, umesto da se bavila sobom i svojim razvojem, štitila svoje tržište od Kine, a to će imati posledice i na Srbiju.
Tabaković: Građani uredno vraćaju kredite, nećemo olakšati kupovinu stanova za izdavanje
23.09.2025.•
9
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da se Srbija nalazi na istorijskom minimumu kada je reč o učešću problematičnih, odnosno nenaplativih kredita.
Frilenseri u oktobru treba da podnesu poresku prijavu
23.09.2025.•
1
Frilenseri će od 1. do 30. oktobra moći da podnesu poreske prijave za treći kvartal u ovoj godini.
Bajatović: Novi gasni aranžman sa Rusima u oktobru
23.09.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da će ove sedmice biti završeni pregovori o novom gasnom aranžmanu sa Rusijom i da će novi ugovor biti potpisan u oktobru.
Evropske zemlje ograničavaju programe "zlatnih viza" za strane investitore: Ovo su razlozi
23.09.2025.•
0
Evropske zemlje sve više ograničavaju programe "zlatnih viza" za strane investitore, što je u kontrastu sa politikom SAD koje uvode nove opcije za bogate kako bi ih privukle da se presele u zemlju.
Cena zlata na rekordnom nivou
23.09.2025.•
0
Cene zlata su skočile na rekordnih 3.728 dolara po unci, pre svega zbog mogućeg daljeg smanjenja kamatnih stopa u SAD i stalnom potražnjom za sigurnim utočištima od političke neizvesnosti.
Komentari 2
Realista
GMO
Rat protiv Srbije se ne vodi samo puškama i tenkovima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar