Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine

Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
Foto: Pixabay, ilustracija

I ne samo to, kako se vidi iz analiza koje je Vlada Srbije dostavila MMF-u za izveštaj, još jedno poskupljenje nas očekuje i naredne godine iz istog razloga, piše Nova ekonomija.

Loše odluke menadžmenta kojima upravlja Elektroprivreda Srbije (EPS) i EDS snosiće tako potrošači, jer je država rešila da gubitke u mreži prebaci na njih.

"Da bismo osigurali srednjoročni povraćaj troškova u regulisanom sektoru, planiramo da sprovedemo sledeće prilagođavanje regulisane tarife za električnu energiju najkasnije do 1. oktobra 2026. godine. Veličina tog prilagođavanja i njegova raspodela među državnim preduzećima u energetskom sektoru biće vođena dalje analizom finansijskih potreba u državnim preduzećima u energetskom sektoru, a u svakom slučaju veličina prilagođavanja tarife neće biti niža od inflacije po indeksu potrošačkih cena plus 1 procentni poen izračunato tokom perioda od prethodnog povećanja. Naknade koje EDS i EMS plaćaju EPS-u za gubitke takođe će biti prilagođene najkasnije do 1. oktobra 2026. godine, sa 70 na 80 evra po MWh", navela je srpska strana u razgovorima sa MMF-om.

Prema rečima energetskog analitičara Željka Markovića, koji je bio na poziciji direktora EDS-a jedno vreme, razlog može da bude čisto političke prirode. On objašnjava da EDS po zakonu ima mogućnost da usklađuje cene tzv. mrežarine svake godine ukoliko se povećaju troškovi, ali da se to ne radi uvek i svake godine.

"Agencija za energetiku određuje ako se vidi da ima negativnog poslovanja da li će se povećati cene, na zahtev EDS-a. Međutim šta je tu politika radila – politika kaže njima ne smete da tražite povećanje, zbog socijalnog mira i ostalih razloga. Ali ti propisi postoje i uređeni su kao i na Zapadu. Postavlja se i pitanje da li oni (EDS) mogu da smanje te troškove i da li rade na najbolji mogući način, ali to je druga priča", kaže Marković za Novu ekonomiju.

Kako objašnjava, ako je maksimalno odobreni prihod sada na 90 milijardi dinara, a žele da ga podignu na 116 milijardi dinara, trebalo bi za 25 odsto da se podignu mrežarine. To bi sigurno značilo i da se negde za oko 12 odsto digne cena električne energije, što će oni uraditi iz delova, a ne odjednom.

I MMF u svom izveštaju naglašava da je podizanje cena struje važno za finansije i investicione cikluse elektro preduzeća. Ono što su svi od političara i ekonomista propustili da objasne je zašto sa ovom odlukom javnost nije obaveštena ranije, a da je generalni direktor EPS u dva navrata izjavljivao da će cena struje u ovoj godini ostati ista za građane.

Još jedna zagonetka dolazi iz MMF-a gde se pozitivno ocenjuje rast cena struje, ali isto tako u delu o inflaciji stoji da će ranije, niže cene energije pozitivno delovati na inflaciju u bliskoj budućnosti. U međuvremenu će cene hrane rasti zbog suše, ali od oktobra će nam i rast cena struje pogurati inflaciju, pa nije baš jasno kako će na srednji rok da se inflacija približi cilju ako je u junu izmerena 4,6 odsto.

"Projektovano je da će inflacija postepeno opadati ka srednjem cilju NBS-a od 3 procenta. U bliskoj budućnosti, očekuje se da će smanjenje bazne inflacije i niže cene energije biti delimično nadoknađene pritiscima na cene hrane povezanim sa sušom. Uz kontinuiranu zategnutost tržišta rada, snažnu domaću potražnju i privremene pritiske na stranu ponude povezane sa EKSPO-om, očekuje se da će se ukupna inflacija približiti cilju od 3 procenta samo na srednji rok", poručuju iz MMF-a, prenosi Nova ekonomija.

Sve greške države, od poreza do drugih stvari platićemo mi. Kako kaže Marković, treba da dođemo do toga da se to menja, da se promeni tako da se loše odluke više ne donose.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Samo pitam

    15.07.2025 22:54
    Da li to znači da kada smanje gubitke da će pojeftiniti struja?
  • Bb

    15.07.2025 21:07
    Statistika
    Da li su mozda uradili proracune i kada ce objaviti procenat naplate, visinu dugovanja po kategorijama korisnika.... Posto im proracunavanje ide od ruke
  • Jovan

    15.07.2025 19:58
    Pored zastarele infrastrukture, Srbija se suočava i sa problemom rudarenja bitkoina. Prvi veći talas počeo je 2017. i 2018. godine, kada su rudari bitkoina na severu Kosova iskoristili jeftinu energiju, a "mslo" su i kraduckali. Takodje pisalo se u novinama i da nakon 2021., kada je Kina zabranila rudarenje bitkoina, mnogi kineski rudari bitkoina su se preselili u Vojvodinu, koristeći napuštene industrijske objekte i druge prostore sa visokim potrošnjama struje. Ovaj je dodatno opteretilo elektrodistributivnu mrežu Srbije, koja već ima problem sa zastarelom infrastrukturom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbija najviše uvozi iz Kine

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?

Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.