Snouden: Mere nadzora uvedene tokom pandemije lako mogu da se zadrže

Vlade širom sveta koriste visokotehnološke mere nadzora za borbu protiv epidemije koronavirusa.
Međutim, da li sve to vredi? Edvan Snouden ne misli tako, piše The Next Web, a prenosi PC Press.
 
Bivši radnik CIA-e, koji je iznošenjem u javnost tajnih dokumenata otkrio mrežu špijunskih programa u SAD-u, upozorava da će se jednom kad se ta tehnologija primeni i postavi, teško ukloniti i prestati sa radom.
 
"Kada vidimo da su hitne mere donesene, posebno danas, one se obično zadržavaju", rekao je Snouden u intervjuu za međunarodni festival dokumentarnog filma u Kopenhagenu. 
 
"Hitne mere imaju tendenciju da se proširuju. Tada se vlasti osećaju ugodno sa nekom novom snagom i moći. Počinje da im se to sviđa", navodi Snouden.
 
Pristalice drakonskih mera tvrde da normalna pravila nisu dovoljna tokom pandemije i da se dugoročni rizici mogu rešiti nakon što se epidemija zaustavi. Međutim, kratka suspenzija građanskih sloboda može se brzo produžiti. 
 
Službe bezbednosti će uskoro naći nove namene za tehniku. Kad prođe kriza, vlade mogu da nametnu nove zakone koji će učiniti pravila za vanredne situacije trajnim i iskorišćavaju ih da razbiju neslaganja i političku opoziciju.
 
Veštačka inteligencija (AI) postala je posebno popularan način praćenja života u okviru pandemije. U Kini termovizijski skeneri postavljeni na železničkim stanicama identifikuju pacijente sa temperaturom, dok u Rusiji sistemi prepoznavanja lica primećuju ljude koji krše karantinska pravila.
 
Razlog zbog kod je AI toliko atraktivan je njegova efikasnost u procenjivanju verovatnoća kod različitih grupa ljudi. Međutim prevelika efikasnost može biti pretnja slobodi, zbog čega ograničavamo policijska ovlašćenja merama poput naloga i očiglednog razloga za hapšenje.
 
Alternativa je algoritamsko postupanje policije koje opravdava preteranu silu i održava rasno profilisanje. Snouden je posebno zabrinut zbog bezbednosnih službi koje primenjuju AI na svu ostalu tehniku nadzora koju već poseduju. 
 
"Oni već znaju šta gledate na Internetu i gde se vaš telefon kreće. Sada znaju koji je vaš otkucaj srca, koliki je vaš puls. Šta se događa kada počnu da povezuju ove podatke i primenjuju na to veštačku inteligenciju?", navodi Snouden.
 
Tekst u celini čitajte OVDE.
  • Mirko

    27.03.2020 11:50
    Mogu da probaju, hehe

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija