Mesec ima dovoljno kiseonika za osam milijardi ljudi

Atmosfera na Mesecu ne sadrži dovoljno kiseonika za život ljudi, ali ispod njegovog stenovitog sloja postoji dovoljno kiseonika da omogući život osam milijardi ljudi, pokazuje najnovije istraživanje.
Mesec ima dovoljno kiseonika za osam milijardi ljudi
Foto: Pixabay
Istaknuti naučnici predvođeni Džonom Grantom tvrde da Mesec sadrži mnogo minerala koji su usko povezani s kiseonikom te da bi se ispod površinskog stenovitog sloja pod nazivom regolit moglo nalaziti dovoljno kiseonika za preživljavanje osam milijardi ljudi u periodu od 100.000 godina.
Naučni proračuni su bazirani na podatku da je čoveku potrebno 800 grama kiseonika dnevno kako bi preživeo, a regolit je dubok oko 10 metara. Mesečev regolit je sačinjen 45 odsto od kiseonika, koji je čvrsto vezan za minerale poput silicijuma, aluminijuma te oksida gvožđa i magnezijuma.
 
Kako bi kiseonik bio dostupan, potreban je proces ekstrakcije koji je jednostavan. Taj sistem troši puno energije, a kako bi bio održiv, morao bi da ima podršku solarne energije ili drugih izvora energije dostupne na Mesecu.
 
Australijska svemirska agencija i američka svemirska agencija NASA su u oktobru potpisale ugovor o slanju rovera na Mesec s ciljem prikupljanja mesečevog kamenja i pokušaja ekstrakcije kiseonika iz njega.
 
Naučnik je govorio i o razvoju eksperimentalnog reaktora s belgijskom kompanijom kako bi se unapredio proces stvaranja kiseonika elektrolizom. Nova tehnologija bi mogla biti poslata na Mesec do 2025. godine u sklopu misije Evropske svemirske agencije bazirane na korišćenje resursa.

Teme

MESEC
  • Vlada

    15.11.2021 09:16
    Lepo je to za kiseonik, a šta ćemo sa azotom? Kiseonik čini samo 21% vazduha, a azot čini 78%. Samo kažem...
  • F

    15.11.2021 08:29
    F
    Kolko je kvadrat na mesecu..?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija