Dodaje da ako EU ne održi reč i zbog toga ojačaju nacionalističke i populističke snage u regionu, onda će to imati posledice po bezbednost i stabilnost EU.
"Pucamo sebi u nogu. Svako dalje oklevanje EU shvatiće se kao slabost u svetu u kojem jačaju autoritarni režimi, a demokratija se sve više potiskuje", rekao je Rot.
On napominje da se sile poput Rusije, Kine i Turske interesuju za region, a da u Briselu i Berlinu strahuju da bi politički i ekonomski interesi sila izvan EU mogli još više da uspore ionako dug put do veće vladavine prava, demokratije i prekogranične saradnje.
Rot ne krije da je razočaran što tokom nemačkog predsedavanja EU nije bilo pomaka u evrointegracijama na Zapadnom Balkanu.
"Hitno nam trebaju pozitivni signali za Zapadni Balkan. U igri nije ništa manje do naša verodostojnost", rekao je Rot i dodao: "Moramo da se aktiviramo. Jer mir, regionalna stabilnost na Zapadnom Balkanu su od ključnog strateškog značaja za celu Evropu i za neposredno susedstvo".
Uveren je da će EU tokom predsedavanja Portugalije u prvoj polovini godine napraviti nove korake i konačno održati prve međuvladine konferencije sa Severnom Makedonijom i Albanijom, koje su više puta odlagane.
"Portugalija je svesna značaja Balkana za stabilnost cele Evrope. Verujem da će Portugalija unaprediti proces pristupanja", rekao je Rot.
Nemački političar smatra i da mladi napuštaju region jer ne vide perspektivu ocenjujući da je to tragedija za balkanske zemlje kojima, dodaje, već danas fale lekari, medicinske sestre, stručnjaci i inženjeri.
Podseća da je EU pomogla balkanskim zemljama sa 3,3 milijarde evra u borbi protiv pandemije korona virusa, kao i da je najavljen investicioni paket vredan devet milijardi evra. Takođe, kad je reč o vakcinama Zapadni Balkan može da se osloni na evropsku solidarnost, kaže Rot.
Ipak, ta velika solidarnost i podrška Evropske unije nisu uvek primećeni.
"EU mora da bude prisutnija u emocitivnoj percepciji ljudi i to ne zato da bismo sebe tapšali po ramenu. Konačno, Evropa mora da se sama nametne u sistemskoj konkurenciji sa autoritarnim silama koje će se u protivnom usidriti usred Evrope", zaključio je Rot.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
samo kazem
Nemacka (i Zapad uopste) se pribojava upliva drugih sila na Zap. Balkanu, jer zna da bi one mogle da ponude bolje uslove za razvoj. U isto vreme punom parom saradjuju s tim drzavama. EU i Kina su usaglasili investicioni sporazum ("slobodni mediji" u Srbiji nisu ni rec rekli o tome), Nemacka gradi gasovod prema Rusiji, umesto da kupi americki gas.
Svi projekti koje u Srbiji realizuju Kinezi su ili bili u vlasnistvu Zapada (Zelezara i dr.), ili su bili ponudjeni Zapadu (TE u Kostolcu i dr.). Hrvatski premijer Plenkovic je stao pored americkog drzavnog sekretara i odbio da osudi Kinu. Peljeski most grade Kinezi, a finansira EU.
Demokratija donosi nazadovanje - rece bivsi premijer Singapura. Meritokratija je ono sto drzavu vuce napred; to se videlo na primeru Austrijske Carevine (kad su nakon Nagodbe, Madjari postali privilegovani, sve je pocelo da propada), na primeru FNRJ (kad je uveden "kljuc", sve je krenulo naopacke) i na primeru Kine. Zapad, pa i Srbija, puni su "popravljaca sveta" koji vide trun u tudjem oku, a u svom ne vide balvan. Pre no sto krenete da popravljate svet, popravite cesmu u svom stanu - to nisam smislio ja, vec Dusko Radovic
Joca
3OPAH
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar