Milatović: Izjasniću se kao Crnogorac koji govori srpskim jezikom

Predsednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da će se na popisu izjasniti kao Crnogorac koji govori srpskim jezikom.
Milatović: Izjasniću se kao Crnogorac koji govori srpskim jezikom
Foto: FoNet (Milica Vučković)
Dodao je da su se on i njegova porodica tako izjasnili 2011. godine.
 
"Po nacionalnoj pripadnosti sam Crnogorac, a govorim srpskim jezikom", istakao je Milatović na Adria televiziji.
Sastanak premijera Milojka Spajica sa predstavnicima vladajuće većine, opozicije, saveta manje brojih naroda, civilnog sektora, Uprave za statistiku, te ministarstava ekonomije i ljudskih i manjinskih prava, koji je juče održan u Vladi i na kome je trebalo da se razgovara o izmenama Zakona o popisu i uspostavljanju softverskog rešenja za kontrolu unešenih podataka, protekao je u dobrom duhu, ali je okončan bez bilo kakvog konkretnog dogovora. 
 
Demokratska partija socijalista (DPS) ostaje pri bojkotu popisa stanovništva Crne Gore, iako su kod premijera Milojka Spajića "videli spremnost" da se ispune uslovi DPS za održavanje popisa, ali za to nema dovoljno vremena do 30. novembra kada bi trebalo da počne popisivanje.
Potpredsednik DPS Jevto Eraković je danas za podgoričku TVE izjavio da nisu čuli od Spajića da popis mora početi 30. novembra, ali se za to "snažno zalaže" predsednik Skupštine Andrija Mandić koji je jedan od lidera koalicije "Za budućnost Crne Gore" od čije podrške zavisi opstanak Vlade.
 
Nekada vladajuća stranka DPS traži da popis bude "kontrolisan", da DPS ima "paritetan broj popisivača", da se "jasno prati" unos i obrada podataka i da se "implementira softversko rešenje" da bi gradjani mogli da provere upis podataka koje su dali.
 
Premijer Spajić je kazao da svako dalje odlaganje popisa može izazvati nove troškove, posebno zbog "fiskalnog trenutka" u kojem je Crna Gora.
 
"U tom smislu svi moramo pokazati visok stepen odgovornosti", istakao je Spajić danas posle sastanka sa delom opozicije, pojedinim ministrima i sektorom NVO.
 
Od pre nedelju dana kada je Vlada izabrana i odlučeno da se popis stanovništva odloži za mesec dana, do 30. novembra, to je bio već drugi takav sastanak o popisu.
Prethodno je opozicija već bila odlučila da bojkotuje popis.
 
Iako popis služi prikupljanju statističkih podataka koji treba da pomognu pri utvrđivanju javnih politika, on je u Crnoj Gori političko pitanje u čijem fokusu je nacionalno i versko izjašnjavanje.
  • a

    08.11.2023 21:39
    Nek se izjasni kako hoće, ali je činjenica da više od polovine stanovnika u Srbiji vode poreklo iz Dalmacije i prostora današnje Hrvatske i iz Crne Gore, jer su Srbi u prošlosti morali da se sele i da beže od Otomana, a ove dve oblasti nisu bile pod Turcima.

    Naši preci su se mučili i selili da bi sačuvali identitet, a mi ga se tako lako odričemo.

    Ako je Jugoslavija bila multietnička, zašto je problem da i njene bivše republike budu multietničke?
    Ne moraju svi u Cg biti Crnogorci, ne moraju svi u Srbiji biti Srbi,ne moraju svi u Bosni biti Bosnjaci,ne moraju svi u Hrvatskoj biti Hrvati.
  • Sonja

    08.11.2023 17:55
    Jezik
    Bravo Jakove, svi mi pričamo srpskim jezikom.. Bio ti crnogorac, hrvat, bosanac.. Ja sam crnogorka, al pričam srpskim jezikom.. A to što je posle svako krojio dijalekt kako je hteo to je njihova stvar..
  • versus

    08.11.2023 17:06
    Meksikancu, Argentincu, Čileancu, Kubancu itd nije problem da budu to što jesu, a da govore španski.

    Brazilcu i Portugalcu nije problem da budu to što jesu, a da govore portugalski.

    Austrijancu, Nemcu i Švajcarcu nije problem da budu to što jesu, a da govore nemački.

    Amerikancu, Kanađaninu i Australijancu nije problem da budu to što jesu, a da govore engleski.

    Mi, tzv region, a još preciznije ex-YU, imamo potpuno pogrešno, ksenofobično i uskogrudo shvatanje da su nacija, jezik, pismo i veroispovest povezani i neraskidivi, a u stvari nemaju veze jedno s drugim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet