Poplave uzrokovale najveći pad BDP

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je danas procenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u 2015. godini sa 0,5 na 0,3 odsto, dok se u 2016. godini očekuje ubrzanje rasta na 1,8 odsto.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je danas procenu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u 2015. godini sa 0,5 na 0,3 odsto, dok se u 2016. godini očekuje ubrzanje rasta na 1,8 odsto.

Prema Izveštaju EBRD o ekonomskim izgledima u regionu, ekonomska situacija u Srbiji u prošloj godini bila je izazovna, dodatno otežana poplavama, što je gurnulo srpsku ekonomiju nazad u recesiju sa padom BDP od 1,8 odsto.

Najvažniji privredni sektori, uključujući proizvodnju struje i rudarstvo, bili su u velikoj meri pogođeni poplavama, što je presudno doprinelo padu BDP Srbije u 2014. godini. Početna mere fiskalne štednje, obavezne u okviru novog programa Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), snizile su domaću tražnju i u 2015. godini, ali će popuštanje monetarne politike i niska osnovici iz 2014. u pomoći oživljavanju rasta BDP u ovoj godini, ocenili su analitičari EBRD.

"Očekujemo skromni opravak u 2015, sa rastom BDP od 0,3 odsto, a ubrzanje ekonomskog rasta na nešto ispod dva odsto u narednoj godini  zahvaljujuću uspešnoj primeni makroekonomskog programa, daljem popuštanju monetarne politike i poboljšanjima uslova poslovanja", navodi EBRD.

Analitičari EBRD očekuju i ubrzanje realizacije glavnih infrastrukturnih projekata u Srbiji. MMF je ove sedmice popravio projekciju ekonomskog rasta Srbije sa minus 0,5 na nula, dok iz Vlade Srbije očekuju blagi rast BDP u ovoj godni i pored toga što je budžet napravljen uz projekciju pada BDP od 0,5 odsto u 2015.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija