Dokazao da mu je supruga umrla zbog greške lekara, bolnica plaća odštetu

Advokat Jovan Mitrović posle sedam godina na sudu je dobio potvrdu uzroka smrti supruge Ljubice. Sa slepim crevom koje je puklo, lečena lekovima protiv dijabetesa i analgeticima.

Jovan Mitrović, advokat iz vlasotinačkog sela Skrapež, dobio je višegodišnji sudski spor protiv leskovačke Opšte bolnice, koju je tužio, uveren da je njegova supruga Ljubica umrla zbog propusta lekara.

Prema presudi Apelacionog suda u Nišu, bolnica će Jovanu i njegovoj deci, Dejanu i Marini, morati da isplati oko 1,35 miliona dinara. Jovan je dobio 300.000, a njegova deca po 420.000 dinara na ime nematerijalne štete, a ostatak novca se odnosi na troškove sahrane, daće i podizanja spomenika.

Sud je utvrdio da je Ljubica Mitrović umrla usled trovanja koje je posledica gnojnog zapaljenja trbušne maramice, nastalog usled pucanja slepog creva, a da za vreme lečenja na Internom odeljenju leskovačke bolnice nisu preduzete sve neophodne mere u praćenju stanja i lečenju pacijentkinje. U obrazloženju presude, navodi se da su učinjeni propusti koji su imali za posledicu neblagovremeno prepoznavanje akutnog gnojnog zapaljenskog procesa u trbuhu, teško pogoršanje stanja i u krajnjem ishodu smrt.

Ona je u Urgentni centar leskovačke Opšte bolnice primljena 6. septembra 2008. godine sa bolovima u stomaku, povišenim krvnim pritiskom i dijabetesom. - Umesto da bude hospitalizovana na hirurgiji, zbog propusta hirurga, ona je smeštena na Interno odeljenje, a tačna dijagnoza joj je postavljena tek posle devet dana. Danima je, sa slepim crevom koje je puklo, lečena lekovima za smanjenje šećera u krvi i analgeticima. Imala je bolove, proliv, povraćala je... Niko od internista nije zatražio kontrolni pregled trbuha - kaže za Novosti Jovan Mitrović.

Pošto je stomak počeo da joj otiče, operisana je 15. septembra,  ali je četiri dana kasnije preminula. - Znam da nikakva presuda nju ne može da vrati, niti je ovaj novac ikakva satisfakcija, jer nje više nema. Bio sam uporan, jer bi slična sudbina mogla da zadesi neke druge ljude i zato sam tražio odgovornost bolnice i njenih lekara - ističe Mitrović. On kaže da je sa bolnicom postigao dogovor o isplati dosuđene odštete i troškova na više rata, kako ne bi ugrozio poslovanje ustanove i pacijente koji se tamo leče.

Proces protiv lekara još traje

Kada je Ljubica Mitrović umrla, tadašnje rukovodstvo bolnice je isticalo da je interna kontrola pokazala da je pacijentkinja sa zakašnjenjem prevezena na Odeljenje hirurgije, jer su lekari, prilikom ispitivanja, dobijali lažne kliničke nalaze, a da je slepo crevo bilo uvijeno u trbušnu maramicu, što je dodatno otežavalo dijagnozu.

Osnovno javno tužilaštvo u Leskovcu je, postupajući po Jovanovoj krivičnoj prijavi, pre dve godine podiglo optužnicu protiv penzionisanog hirurga i sedmoro internista bolnice u Leskovcu. Oni se terete da su prilikom lečenja Ljubice Mitrović nesavesno postupali i prouzrokovali pogoršanje kod pacijentkinje koja je preminula zbog sepse, posle zakasnele operacije slepog creva. Lekari su negirali krivicu, tvrdeći da su postupali prema pravilima struke. Ovaj postupak je još u toku.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 26.11.2015 01:16
    I u zemlji poput naše neko bi mogao a primeti da je iznos odstet sramotno mali. Supurug je dobio 3 000, a dec 4 000 Evra. Toliko "kosta" izgubiti zenu, ili jos strasnije majku. Svako kome ova svota na prvi pogled izgleda pozamasno, neka razmisli da li ne bi smatrai sramno uvredljivim i iznos dvostruko veci od ovoga. Na stranu, da ovakve situacije nemaju cenu, ali u iole ozbiljnioj dryavi ove svote se isplacuju za opekotinu treceg stepena i to ako se nalazi na ruci. Sramota nase sudske prakse je da se sudije najpre ni najmanje (cast izuzecima) ne razumeju u ovu oblast, da bez ikakve analize i razmatranja, zdravo za gotovo uzimaju vestacenja medicinskih vestaka (koji su gotovo uvek i bez izuzetka prstrasni prema svojim kolegama iz najočiglednijih razloga), a postupci koji produzavaju agoniju porodice traju sramotno dugo. Ova presuda nije nikakv trijumf, ona predstavlja jedva vidljivo pomaljanje nosa iz blata u kome se nas pravni sistem nalazi.
  • Lola

    13.11.2015 06:49
    stvarnost življenja....
    spor protiv bilo koje državne institucije je najteži spor koji traje godinama i decenijama.
    Bruka i sramota.
    Ovaj spor će još dugo trajati iako je pravosnažna presuda. E tek sad ide na Kasacioni po žalbi tuženog, e,....tu je specijalno stanje političkih pritisaka,....
    Pa onda na Ustavni, pa moguće i Strazbur,tako još desetak godina pa možda završi.
  • 13.11.2015 06:43
    Ipak je ovo presedan
    Dobio je spor protiv bolnice ali protiv "lekara" sigurno neće!
    Oni će raznim veštačenjima da "dokažu" da nisu krivi, jer ih kolege sigurno neće teretiti! Ipak je to kasta tj. mafija!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

ANEM: "Rat" protiv novinara biti zaustavljen

Danas je u Beogradu zabeležen novi napad na novinare u Srbiji, a iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija navode da se to može nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara.