Zašto rasprodaje u Srbiji nisu ni blizu onim u svetu?

Dok je u evropskim metropolama već mesec dana moguće pazariti 70 odsto jeftiniju garderobu, u Srbiji rasprodaje tek počinju, a čak i ako piše "sniženje do 50%", najveći broj artikala na popustu je samo 30%.
Novogodišnje rasprodaje odeće i obuće u Srbiji tek počinju, dok su u Evropi već u punom jeku.

 

Ozbiljnija sniženja najavljena su tek za drugu polovinu januara. I dok je u evropskim metropolama već mesec dana moguće pazariti 70 odsto jeftiniju garderobu, u Srbiji rasprodaje tek počinju, a čak i ako na izlozima piše "sniženje do 50 odsto", najveći broj artikala na popustu je samo 30 odsto.

I dok su u Solunu ženske košulje jedne poznate španske marke snižene sa 19 na pet evra, u Srbiji je najjeftinija cena do koje su stigle 1.299 dinara. Tako, za jedan par čizama kupac u Srbiji mora da odvoji između 100 i 200 evra, dok iste takve čizme u Italiji, Mađarskoj ili Austriji može da nađe upola jeftinije. Upravo zato su sve popularnije i sve češće šoping ture do Beča, Budimpešte, Trsta ili Soluna.

- I dalje kasnimo za evropskim državama. Kod nas je na popustu često roba sa nekom greškom ili roba kojoj je istekao rok trajanja, a popusti ne mogu da se porede sa onima u svetu - kaže Vera Vida, predsednica Centra za potrošače Srbije (CEPS).

"Stalne akcije"

U Evropi se rasprodajama trgovci pokušavaju osloboditi zimskih kolekcija, dok su u pojedinim radnjama u našoj zemlji na sniženju jedino modeli iz prethodnih godina. Trgovci za takvo stanje krive nedovoljnu konkurenciju i visoke carine, dok u udruženjima potrošača ističu i visoke trgovačke marže.

- Naših 30 odsto i 30 odsto u inostranstvu nisu isti, jer su marže domaćih trgovaca neuporedivo veće. Zbog slabe konkurencije prodavci mogu da manipulišu sa lažnim rasprodajama. Lažno reklamiranje sniženja smatra se obmanom potrošača i zabranjeno je zakonom - kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača.

Jedan od načina za varanje kupaca su takozvane stalne akcije, kada na izlogu tokom cele godine piše "stalno sniženje od 50 odsto". To je, smatraju stručnjaci, očigledna prevara koja ne postoji nigde u svetu osim kod nas.
- U ovom slučaju nemoguće je ne postaviti pitanje od koje cene se skida 50 odsto, ako sniženje traje non-stop - kaže Bogosavljević.

  • 19.12.2015 15:23
    @The Lalosh - Ok trgovci su lopovi
    Ok, po tebi su za visoke cene krivi sverceri.
    Molim te da mi onda objasnis zasto kod nas gorivo ne pojeftinjuje, a on NG ce biti jos skuplje iako cele godine cena nafte pada svuda u svetu, a zbog toga i cene goriva PADAJU SVUDA U SVETU!
  • ns

    19.12.2015 14:50
    Jednostavno mi smo suviše siromašni, pa nam je sve skupo. Te priče da se nešto kupuje za 5 eura, eno idite u c&a i waikiki imate stvari za 800-900 dinara, e sada ako ste očekivali tommy hilfiger, adidas, nike teško bilo gde u svetu da toga ima. Osim možda za black friday u USA. Mada premium brendovi nikada neće nuditi tako jeftino stvari, zato i jesu premium.

    Definicija čizmice je poprilično široka. Te čizmice mogu biti c&a mango, a mogu biti i lupam balmain.

    Isto i npr. patike kada neko kaže kupio je za 12 franaka. Patike mogu biti neke šklj model a mogu biti najnovije jordanke ili lebron, air max. Koje svugde koštaju 200+ dolara kada izađu. E kada kod nas bude red kada se puštaju patike, možda i kod nas budu ponudili popust.
  • 19.12.2015 12:26
    porez
    Ispravite me ako grešim. Kod nas je nedavno uveden porez na neprodatu robu, koji u drugim zemljama odavno postoji, pa bi sad trebalo da i kod nas budu prave rasprodaje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Dačić: Vučić najviše izložen pretnjama

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše izložen pretnjama i da se nijedna od pretnji ne odbacuje kao lažna ili neozbiljna.

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.