Velika većina presuda za korupciju su uslovne kazne

Od početka rada posebnih odeljenja tužilaštava i sudova za borbu protiv korupcije, 1. marta 2018. godine, donete su presude za 771 okrivljenih za koruptivna i krivična dela privrednog kriminala, od kojih je 749 osuđujućih presuda.
Velika većina presuda za korupciju su uslovne kazne
Foto: 021.rs
Bilo je svega 18 oslobađajućih presuda i četiri presude kojima je optužba odbijena, rekao je zamenik Republičkog javnog tužioca Miljko Radisavljević. Prema rečima tužioca, ovi podaci govore o vrlo ozbiljnom radu javnih tužilaca i sudskih posebnih odeljenja, dok broj osuđujućih u odnosu na ukupan broj presuda predstavlja, smatra on, "fantastične rezultate - iznad svakog očekivanja".
 
"Ako analizirate uspeh u postupcima za koruptivna krivična dela, ne samo u Srbiji već i u Evropi, videćete da su ti podaci na nivou 50-60 odsto osuđujućih presuda, a u Evropi se smatra da su uspešne zemlje koje imaju 60 odsto uspeha u optuženjima, budući da se korupcija teško dokazuje iz mnogo razloga", naveo je tužilac.
 
U odnosu na ukupan broj osuđujućih presuda, u 172 slučaja donete su presude kojima su okrivljeni osuđeni na bezuslovne kazne zatvora, naveo je Radisavljević ukazujući istovremeno na mali broj novčanih kazni.
 
"Novčane kazne su izrečene u svega sedam slučajeva što je malo, s obzirom na prirodu krivičnih dela. Mislim da bi novčane kazne morale da budu zastupljenije i gledaćemo da taj rezultat popravimo", poručio je Radisavljević.
 
Ukazao je da i dalje postoji veliki broj uslovnih osuda - 568, dok su primenjene mere oduzimanja predmeta protiv 28 okrivljenih, a izrečena zabrana vršenja poziva i dužnosti protiv njih 25.
 
Povodom toga što je oduzimanje imovinske koristi primenjeno prema svega 22 okrivljena, Radisavljević je ukazao da o tome mora još da se razgovara jer je reč o krivičnim delima koja u svojoj suštini imaju element sticanje imovinske koristi - nelegalnog bogatstva.
 
"Broj od 22 osobe od kojih je oduzeta imovinska korist meni u ovom momentu smeta, ali ćemo videti o čemu se tu radi, mada se u postupcima sve češće dosuđuje imovinsko-pravni zahtev oštećenog", naveo je tužilac. Kada, kako je rekao, oštećenom date priliku da se u krivičnom postupku obešteti onda više nema mesta oduzimanju imovinske koristi jer je ona vraćena oštećenom.
 
Smatra da je poželjno da i sud i tužioci oštećenima posvećuju posebnu pažnju u krivičnom postupku, jer su, kako je naveo, do sada uvek okrivljeni bili u fokusu, dok su žrtve bile na periferiji sa malo prava, bez adekvatne pravne zaštite i prilike da u krivičnom postupku reše svoj problem koji se najčešće svodi na obeštećenje ili vraćanje nečega što je od njih oduzeto.
  • x

    03.11.2019 18:28
    y
    vrana vrani oči ne vadi.
  • Lala

    03.11.2019 18:20
    Sramota
    Neće u ovoj zemlji nikad, a možda i pre biti bolje, zato bežite deco iz ovog blata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija