U minus na računu idite samo u krajnjoj nuždi, kamate i do 78 odsto

Pozajmice po tekućem računu su najskuplje pozajmice pošto kamate banaka na dozvoljena prekoračenja idu do 36 odsto, a za nedozvoljeni minus i do 78 odsto.
U minus na računu idite samo u krajnjoj nuždi, kamate i do 78 odsto
Foto: 021.rs
U Narodnoj banci Srbije zbog toga poručuju građanima da bi trebalo da ih koriste samo u krajnjoj nuždi i u kraćem vremenskom periodu. Prosečna kamata 25 banaka u Srbiji za dozvoljeno prekoračenje, prema podacima NBS, iznosila je u junu 28,93 odsto, a za nedozvoljeni minus 35,53 odsto.
 
Pozajmice po tekućem računu svuda predstavljaju najskuplju vrstu pozajmice, pre svega zbog toga što su vreme i obim njihovog korišćenja, kao i vraćanja neizvesni, rečeno je u NBS. Napominju da to, ipak, ne znači da građani ne treba da koriste tu vrstu pozajmice, već da odluku o korišćenju donose imajući u vidu koliko dozvoljeni minus košta, a zatim i kreditna kartica ili potrošački kredit.
 
Takođe, ističu da zbog dužeg roka i niže kamatne stope građani u Srbiji mnogo više koriste gotovinske kredite i kredite za refinansiranje postojećih obaveza, kupovinu trajnih dobara i drugo, nego pozajmice po tekućem računu.
 
Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić kaže za Tanjug da se generalno visina kamatnih stopa na razne bankarske proizvode određuje prema riziku i kreditnom rejtingu zemlje. Objašnjava da je kamata uvek odraz rizika i da banke moraju da ga zaračunaju, a posebno kada je reč o tzv. vrućem novcu i minusu.
 
"Tu banka nema instrument obezbeđenja i zaštite i mora da ima svoju cenu. Zato korisnici treba da budu svesni toga, kao i da su im na raspolaganju i drugi bankarski proizvodi poput gotovinskih kredita i slično", naveo je Grubišić.
 
Prema podacima centralne banke, u periodu od januara 2014. do juna 2020. godine prosečna kamatna stopa na dozvoljena prekoračenja smanjena je za 4,7 odsto, to jest sa 33,6 odsto na 28,9 odsto.
 
U NBS kažu da se u narednom periodu može očekivati dalje smanjenje kamatnih stopa na sve dinarske plasmane banaka, imajući u vidu da je Narodna banka Srbije počev od marta snizila referentnu stopu tri puta za ukupno jedan odsto, na 1,25 odsto.
 
Oko polovine dinarskih kredita privredi i stanovništvu vezano je za kretanje referentne kamatne stope, najčešće indirektno kroz kamatne stope na tržištu novca - BELIBOR stopa koje se koriste za obračun. 
 
Kod kredita odobrenih po varijabilnoj kamatnoj stopi, ugovorom se definiše nivo kamate kao nivo referentne kamatne stope Narodne banke Srbije ili BELIBOR-a uvećan za odgovarajuću maržu. U tom smislu, promena referentne kamatne stope se direktno odražava i na kamatu tokom celog perioda otplate kredita.
 
Referentna kamatna stopa utiče i na cenu kredita odobrenih po takozvanoj fiksnoj kamatnoj stopi, jer predstavlja cenu izvora za kredite, tako da smanjenje referentne kamatne stope doprinosi i nižoj ceni izvora sredstava, a time i nižoj stopi po kojoj banke odobravaju nove kredite, objašnjavaju u NBS.
  • Neven Stefancic

    24.08.2020 08:05
    Detelinara
    Jedva sam se resio kravanor banke. Saljem pare u inostranstvo 36 eura a za slanje mi uzmu 25 eura. Di to ima? Prijatelj mi uplatio 1000 eura ovi uzeli 24 eura. A on je platio OUR oznaka medjunarodna da su svi troskovi placeni znaci dobijam 1000 Eura a ne da kradu. I sve dok ovakvim Cesima i Norvezanima i ostalima Narodna banka iako smo prijavili gleda kroz prste krasce vas jer pogledajte dobro u kojim zemljama te banke posluju? Nema ih u Njemackoj Austriji Sloveniji jer tamo nemogu. Samo u jadnim zemljama bez zakona.
  • rajko

    24.08.2020 07:43
    država
    Nisu banke krive, one koriste maksimalno ono što im je dozvoljeno. Država koja treba da uređuje rad banaka je kriva. Da ppostoji državna banka koja ne naplaćuje vođenje tekućih računa kao što je to nekad bilo, koja ima normalne kamate svi bi se ponašali drugačije. Ovako bankari se međusobno dogovaraju koliko će nam uzeti novaca. Ovih dana na televiziji ide reklama kako imamo priliku za odličnu štednju eura uz kamatu od 1,8 % a oni nama 36 % i to je država. Što oni njima ne propišu ako vi uzimate kamatu 36 % od građana dajte i vi njima toliku kamatu i odmah bi se sve sredilo. Ovako naš novac ne vredi ništa a njihobđv je zlato.
  • sasa

    24.08.2020 07:15
    ma
    pokušajte i to što pre da izbegnete ovu državu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija