
Ko je Aida?
Aida Ćorović došla je u žižu javnosti nakon što je jajima gađala mural posvećen komandantu Vojske Republike Srpske i osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, zbog čega je privedena.
"Ja sam godinama aktivistkinja za ljudska prava i moj stav je bio da stanem iza svih žrtava Srebrenice", rekla je Ćorović nakon privođenja.
Ova dobitnica nagrade "Osvajanje slobode", koju dodeljuje Fond "Maja Maršićević Tasić", godinama se bori protiv nacionalizma i fašizma, kao i za prava žena. Borba je to koja traje u nedogled, a osećaj da se borite protiv vetrenjača je sveprisutan.
Aida Ćorović je rođena 1961. godine, u Novom Pazaru. Studirala je arhitekturu i istoriju umetnosti umetnosti u Beogradu.
U Novom Pazaru je u drugoj polovini devedesetih osnovala Urban In, koji je relazivao desetine projekata, a kroz programe ove NVO prošlo je više od 3.000 mladih. Ova organizacija je predstavljala prvi i jedini građanski bunt koji se dogodio u Novom Pazaru. Organizaciju je napustila, jer je, kako je objasnila, "radila neke stvari za koje je smatrala da su časne i bez obzira na to koliko je cena bila visoka".
Učestvovala je u arheološkim i arhitektonskim istraživanjima u Novom Pazaru i okolini, likovnu kritiku je objavljivala u listu "Likovni život", a radila je i na RTV Politika, NTV Studio B i Trećem kanalu.
"Kraj osamdesetih je pored ostalog obeležila i ekspanzija malih TV i radio stanica, tražila su se nova, mlada lica i ja sam, prilično egzaltirano, uplovila i u te vode. Najpre počinjem sa radom na TV Politika, gde sam bila saradnica Milanu Langu u pravljenju zabavne emisije 'Noć sa zvezdama'. U to vreme intenzivno i strasno posećujem beogradske galerije i pišem likovnu kritiku za Likovni život, tada najrespektabilniji časopis posvećen savremenoj umetnosti u Srbiji. Dani su se slivali u nepreglednu i hiperproduktivnu pokretnu traku poslova, susreta, lica, dešavanja, a ja i moje šarenoliko i vrlo raznorodno društvo smo se provodili kao nikada do tada", rekla je za Danas, prenosi Istinomer u njenoj biografiji.
Foto: Beta
Osim toga, bila je zastupnica Urban in-a, do 2014. bila je predsednica nadzornog odobra JKP Vodovod i kanalizacija u Novom Pazaru, članica upravnog odbora AD Politika bila je do 2012, a danas je suvlasnica Fondacije Arka.
Do ratnih zbivanja na prostoru bivše SFRJ bavila se likovnom kritikom, arheološkim i arhitektonskim istraživanja, da bi potom postala mirovna aktivistkinja angažovana u Beogradskom krugu, Centru za antiratnu akciju i organizaciji Žene u crnom, navodi se na sajtu Otvorenog parlamenta. Na njen aktivistički život presudno su uticali događaji 9. marta 1991. godine.
"Devetog marta 1991. slučajno sam se našla u Ulici maršala Tita, kada je reka građana izašla na ulice Beograda da iskaže svoj bunt. Od tada, ulice Beograda, ali mnogih drugih gradova će postati neka vrsta moje alternativne kuće i porodice, gde ću, uz brojne ljude iskazivati neslaganja sa onim što su srpske političke elite radile. Nacionalizam postaje skoro opipljiv i vidljiv kao da je od granita, odjednom je postalo važno kako se zoveš i odakle dolaziš, postalo je važno sve ono šta je pripadalo opozitu mojih životnih vrednosti. Već tokom martovskih demonstracija, počinjem da radim na Studiju B, televizijskoj i radio-stanici koja je, u to vreme, jedina bila slobodna i jedina izveštavala o stvarnim dešavanjima u Beogradu i Srbiji", poručila je Ćorović u intervjuu za Danas.
Bila je članica Građanskog saveza, a potom i Socijaldemokratske unije, stranke koja je učestvovala u formiranju Demokratske opozicije Srbije i koja se borila protiv nacionalizma u Srbiji, insistirajući na uspostavljanju prijateljskih odnosa sa zemljama iz bivše SFRJ.
Kao nestranačka ličnost ulazi u Demokratsku stranku 2013. godine. Od aprila 2014. do juna 2016. bila je narodna poslanica u Skupštini Srbije.
Na jednom od skupštinskih zasedanja rekla je da je u svom aktivističkom radu bila izložena veoma brutalnim medijskim zlostavljanjima, pretnjama smrću, te da je svoju porodicu i prijatelje dovela u ozbiljnu opasnost.
"Prosto smatram da svako od nas negde treba da pogleda sebe u oči jednog dana i da kaže – da, ja se zalažem za nešto i nije mi važna ni plata ni funkcija itd. Ja sam jako mnogo stvari naučila za ove nepune dve godine u parlamentu. Ono što sam negde shvatila prosto jeste da nekako da je biti političarka u Srbiji je jedno dosta teško breme i nekada to znači boriti se protiv vetrenjača, a nekada treba govoriti neke stvari koje ne mislite i za koje se ne zalažete, ali smatram da prosto postoji crta dokle može da se ide", rekla je u Skupštini Srbije januara 2016.
Početkom 2020. godine na svom Fejsbuk profilu objavila je da je trenutno nezaposlena i da traži posao. Kako je potom objavila u nedeljniku NIN, ubrzo je dobila ponudu iz kabineta predsednika Srbjie Aleksandra Vučića, koju je odbila. U tekstu se zahvalila Vučiću što joj je ponudio pomoć, ali je dodala da tu ponudu smatra uvredljivom, koliko god dobronamerna bila. Navela je i da u Srbiji šansu dobijaju ne najbolji, već stranački poslušni.
U utorak, 9. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije, Aida Ćorović je jajima gađala mural posvećen ratnom zločincu Ratku Mladiću, koji je obezbeđivala policija. Nakon toga je privedena, zajedno sa aktivistkinjom Jelenom Jaćimović.
Po njenim rečima, njeno privođenje je nazvala "brukom", koja je "lice predsednika Srbije Aleksandra Vučića i greh na njegovu dušu".
"I naša reakcija je bila potpuno spontana, nismo mnogo razmišljale, bilo mi je žao da budemo tu i da mediji odu. Danas je važan dan i nosi mnogo simbolike i tu smo priliku propustili. To je bio simbolički čin, znamo da mural neće biti oštećen (jajima)", zaključila je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti u blokadi pozvali na masovnu obustavu rada od 1. jula
30.06.2025.•
2
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Srbiji pozvali su građanke i građane republike na masovnu obustavu rada od utorka, 1. jula.
VIDEO Blokade raskrsnica širom Srbije: U Kosjeriću tenzije pred ponavljanje izbora
30.06.2025.•
0
Širom Srbije su u toku blokade raskrsnica, ponegde i magistralnih puteva, a građani svoju "građansku neposlušnost" praktikuju na različite načine.
Policija odblokirala magistralu ka Crnoj Gori, dvojica mladića privedena
30.06.2025.•
0
Primenom fizičke sile novopazarska policija uklonila je večeras građane koji su nešto više od sat vremena držali u blokadi magistralni put ka Crnoj Gori.
VIDEO: Vučić uživo na TV-u ispričao kako je "sredio" čoveku platu od 5.000 evra, tužioci - tajac
30.06.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ispričao je u nedelju, prilikom obraćanja uživo iz Palate Srbija, da je zaposlio osobu u javnom sektoru na platu od 5.000 evra.
FOTO: Blokirani Ibarska magistrala i Kameni most u Raški
30.06.2025.•
0
Stotinak građana Raške blokiralo je večeras Ibarsku magistralu ka Kosovskoj Mitrovici i Novom Pazaru, kao i Kameni most u centru grada.
Požar u Tešici pored Aleksinca: Zahvatio dve kuće, njive i voćnjake
30.06.2025.•
0
Požarom koji je oko podneva izbio na području aleskinačkog sela Tešica zahvaćene su dve kuće i velika površina poljoprivrednog zemljišta i vočnjaka.
SSP. SRCE i ZLF neće učestvovati u radu Narodne skupštine
30.06.2025.•
9
Stranka slobode i pravde, Zeleno-levi front i Srbija centar Srce saopštili su da neće učestvovati u radu Narodne skupštine Republike Srbije.
Šta su disperzovane blokade: Koncentracija otpora na ključnim mestima - teža reakcija
30.06.2025.•
3
Građani blokiraju ključne saobraćajnice u svojim sredinama, a ovakav vid otpora stručnjaci nazivaju "disperzovanim blokadama".
EK prati situaciju: Zaštititi pravo na mirno okupljanje, očekujemo istragu navoda o prekomernoj sili
30.06.2025.•
16
Evropska komisija pažljivo prati razvoj situacije, kao i slučajeve upotrebe sile nad demonstrantima, masovna hapšenja i optužbe protiv studenata za navodni pokušaj organizovanja državnog udara.
VJT o neredima u Beogradu: Od deset osumnjičenih, dvojica priznala krivicu, osmorica negirala
30.06.2025.•
0
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je deset, od ukupno 30 osumnjičenih za napad na policiju i nasilničko ponašanje, nakon protesta, 28. juna na Trgu Slavija, saopšteno je danas.
Češki mediji: Vučić na Vidovdan ostao zatečen, tabloidi odražavaju nervozu vlasti
30.06.2025.•
4
Češki mediji pišu da je "propala nada da se jednostavno sačeka da studentski i građanski protesti protiv vlasti utihnu sami", ali i da je predsednik Aleksandar Vučić "ostao zatečen".
Učenici Matematičke gimnazije osvojili medalje na olimpijadi iz fizike
30.06.2025.•
4
Četiri učenika Matematičke gimnazije u Beogradu osvojili su tri medalje i jednu pohvalu na sedmoj balkanskoj olimpijadi iz fizike, koja je održana u Ohridu.
MUP: Krivične prijave protiv više od 650 osoba u okviru "borbe protiv korupcije"
30.06.2025.•
7
U okviru takozvane akcije borbe protiv korupcije podnete su krivične prijave protiv 657 osoba, zbog 506 koruptivnih i privrednih krivičnih dela.
BCBP: U poslednja dva dana ozbiljna kršenja Zakona o policiji, zahtevamo da se nasilje obustavi
30.06.2025.•
1
Beogradski centar za bezbednosnu politiku zatražio je od pripadnika policije da momentalno prestanu sa, kako su naveli, neadekvatnom i neproporcionalnom primenom sile protiv mirnih demonstranata.
Pomoćnik direktora policije: Saobraćaj sinoć bio blokiran na više od 100 raskrsnica u Srbiji
30.06.2025.•
7
Pomoćnik direktora policije Željko Brkić rekao je da je sinoć u Srbiji bilo blokirano 108 raskrsnica.
Carinici zaplenili 27 vazdušnih pušaka, vozač i suvozač predati policiji
30.06.2025.•
0
Carinici su u saradnji sa policijom u četvrtak, 26. juna, sprečili pokušaj krijumčarenja 27 vazdušnih pušaka skrivenih u jednom kombiju.
VIDEO Čačanski maturanti odbili da se rukuju sa gradonačelnikom: Nosili bedževe i pištaljke
30.06.2025.•
23
Danas je u Čačku organizovana dodela nagrada najboljim đacima osnovnih i srednjih škola.
Žiofre: EU od Srbije očekuje napredak u vladavini prava - onda možemo napred
30.06.2025.•
7
Odlazeći šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je danas da Danska preuzima predsedavanje Unijom u specifično vreme za ceo svet, i za Evropu, i za proširenje.
Vučić moli ljude da razumeju koliko je policiji teško: Gledaju da ne povrede, vode računa o ljudima
30.06.2025.•
67
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, komentarišući blokade da je država uradila svoj posao i da će ga raditi svakog dana.
Poznato koliko Vučević zarađuje kao Vučićev savetnik
30.06.2025.•
23
Nakon odstupanja sa mesta premijera Miloš Vučević je postao savetnik predsednika Aleksandra Vučića.
Akademski krizni centar: Pravna i psihološka podrška studentima i profesorima
30.06.2025.•
2
Oformljen je Akademski krizni centar koji će prikupljati informacije o hapšenjima i pritiscima na studente i predstavnike akademske zajednica i obezbeđivati pravnu i psihološku podršku.
Komentari 46
EU standard
Videli smo sinoć da se na protestu podrške pojavila i gospođa koja je taj isti posao dovela na još viši nivo, time što je pride tako posećivala i proteste proteranih Srba sa KiM koji traže nestale članove svojih porodica da im objasni kako su u stvari oni zločinci jer su krivi za zločin protiv čovečnosti "biti Srbin na KiM", pa je jednog čak i fizički napala, a sve u svom plemenitom cilju da odbrani osnovno ljudsko pravo Albanaca da kolju Srbe i vade im organe.
Interesantno je kako je takav "aktivizam" bezmalo nepostojeći u okolnim "demokratskim", a istovremeno apsurdno etnički očišćenim zemljama. Uistinu, Srbiji niko nije kriv što odbija pravu demokratiju, što odbija da pobije i etnički očisti pojedine nacionalne grupe i time stekne pravo na prijem u EU a što smo naučili na primeru suseda.
@Marko
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar