Milion građana Srbije nema pristup adekvatnoj Hitnoj pomoći: Novi zakon to treba da promeni
Očekujete li da će Hitna pomoć doći kada je pozovete? Često, onda kada je za to prekasno, više od milion građana shvati da nema pristup adekvatnoj službi hitne pomoći, i to uglavnom u manjim mestima.

Foto: 021.rs
Od grada do grada razlikuje se i kako Hitna pomoć reaguje na pozive građana. Predlog Zakona o hitnoj medicinskoj pomoći koji bi to trebalo da promeni, pre tri i po meseca stigao je u parlament, piše Insajder.
Lampica na telefonu Hitne pomoći počinje da treperi. Svakoga dana na hiljade građana pozove broj 194. Dežurni dispečer određuje koliko je poziv hitan tako što ga markira u crvenu, žutu ili zelenu boju. Takozvani "zlatni standard" predviđa da ekipe Hitne pomoći imaju sat vremena da od poziva stignu do pacijenta, zbrinu ga i dovedu do najbliže bolnice koja može da mu pomogne.
Iako Pravilnik predviđa po jednog lekara, tehničara i vozača na 6.000 ljudi, Srbija nema dovoljno ekipa Hitne pomoći. U sva četiri Zavoda za hitnu medicinsku pomoć nedostaju ekipe, a najteža situacija je u Beogradu.
Podaci Pokreta "Pravo na život - Meri" pokazuju da u glavnom gradu Srbije radi samo jedna ekipa Hitne pomoći na 100 hiljada stanovnika. Nešto bolja situacija je u preostala tri zavoda - u Novom Sadu (2,5), u Nišu (2,7) i Kragujevcu (2,8). Posebno uznemirujući podatak jeste da u Beogradu postoji samo jedna ekipa hitne pomoći za decu.
Još jedan problem Hitne pomoći jeste zakonska regulativa jer je uređuje pet zakona i osam uredbi. Na neophodnost jedinstvenog zakona ukazuje i Pokret "Pravo na život – Meri". Njegovom osnivaču Dejanu Zejnuli preminula je supruga na putu ka Urgentnom centru - prethodno su izgubili dragoceno vreme, jer su ih zdravstvene ustanove upućivale jedna na drugu.
"Crna Gora ima zakon, Slovenija ima uredbu, Hrvatska ima uredbu, Bosna i Hercegovina ima uredbu, mi jedini nemamo. Kod nas se hitna pomoć pominje u par delova, par da kažem pravilnika ili zakona, ali nigde nisu jasno definisani postupci i procedure. Kada bi pričali o konkretnim stvarima sve zavisi od zavoda do zavoda i od službe do službe. Jednostavno jedna reorganizacija i usklađivanje rada je definitivno ono što je neophodno", kaže za Insajder Zejnula.
U saradnji sa načelnicima službi hitnih pomoći širom Srbije, tekst zakona je i napisan, a preko poslanika Milije Miletića stigao u Skupštinu – pre više od tri meseca.
"Zakon je dostavljen nadležnom ministarstvu zdravlja, ja sam zbog izbora nove ministarke zdravlja već tražio s njom sastanak, da razgovaramo oko predloga zakona. Dostavljen je zakon službi u Skupštini, dostavljen je Ministarstvu zdravlja, ja očekujem da će to ući u proceduru zato što je to nasušna potreba svih nas koji živimo na teritoriji Srbije. Beograd nije Srbija, nije Novi Sad Srbija, Srbija je i Svrljig i Bela Palanka i Bosilegrad, i sve te opštine i na jugoistoku i u centralnoj Srbiji, koje imaju manji broj stanovnika. Imamo veliki broj starih ljudi i tim ljudima moramo obezbediti istu mogućnost da se leče kao ovde u Beogradu, Novom Sadu, Subotici i Nišu", ističe Milija Miletić sa liste "AV - Zajedno možemo sve".
Da je Zakon o hitnoj pomoći neophodan, obavezan i obavezujući, smatra i načelnica Hitne pomoći Zdravstvenog centra u Negotinun Aleksandra Paunović.
"Jer tamo gde nema Uredbe, protokola, zakona ostavlja se prostor za improvizacije, malverzacije, što je u našem poslu nedopustivo", dodala je Paunović u razgovoru za Insajder.
Ona je objasnila da Hitna pomoć danas funkcioniše na tri načina - jedan kroz Zavode za hitnu pomoć koja su u četiri najveća grada, zatim službe u opštinama sa više od 25.000 stanovnika i dežurne službe koje organizuju Domovi zdravlja koji praktično dežuraju 24 sata.
"Te opštine za manje od 25.000 stanovnika zaista su zakinute za tu neku hitnu medicinsku pomoć jer lekar koji radi recimo smenu u Domu zdravlja i sad ima hitan poziv iz nekog sela koje je udaljeno 20 kilometara, on mora da napusti to postojeće svoje radno mesto i da se uputi na taj neki hitan teren. Zatim, šta dalje sa tim pacijentom, tog pacijenta mora odvesti u neki grad koji ima bolničku ustanovu", objašnjava Paunović.
Ona je istakla da je na predlogu zakona rađeno oko godinu dana i da se on u prvoj tački bavi tom regionalizacijom hitnih pomoći, što bi značilo da se jedan dispečerski centar nalazi u glavnim gradovima upravnih okruga.
"Recimo borski okrug da dispečerski centar bude u Boru i da on upućuje ekipe hitne pomoći na teren gde je to neophodno", ističe Paunović.
Najveći akcenat se u zakonu takođe stavlja na taj protokol prijema poziva.
"Protokol prijema poziva podrazumeva da onaj ko se javi na telefon prvi, da li je to dispečer u velikom gradu ili je to medicinski tehničar ili lekar u manjim službama hitnih medicinskih pomoći, on odlučuje o tome koji će red hitnosti da da tom pozivu i shvatićete onda kolika je odgovornost nekoga ko prima poziv, da li će ga primiti ili odbiti, da li će ga staviti u prvi, drugi red hitnosti", objasnila je Paunović.
Ona je istakla da je predlog zakona obradio i poziciju vozača hitne pomoći koji su jako važan segment u timu za zbrinjavanje pacijenta.
"Vozač hitne pomoći ima jako bitnu ulogu u postupku zbrinjavanja pacijenta, on je pre svega vozač sanitetskog vozila ali isto tako je neizostavan deo ekipe prilikom transporta, zbrinjavanja. Znači, on pruža svaku pomoć pa i prilikom reanimacije pacijenta ukoliko je to potrebno. Predlog zakona je predvideo adekvatne obuke za te vozače", dodala je Paunović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Hoće li školska godina biti produžena i ako da - kome?
12.05.2025.•
0
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune školskog kalendara, ali godina neće biti jednako produžena svim osnovnim, srednjim školama i gimnazijama.
Delibašić o svojoj ostavci na mesto predsednika Advokatske komore Srbije: Iz ličnih razloga
12.05.2025.•
0
Advokat Veljko Delibašić izjavio je FoNetu da je ostavku na funkciju predsednika Advokatske komore Srbije (AKS) podneo iz ličnih razloga.
Petrov: Razmatra se mogućnost da maturanti upišu fakultete bez prijemnog
12.05.2025.•
0
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov izjavio je da se razmatra mogućnost da ove godine maturanti upišu fakultete bez polaganja prijemnog.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - za početak nedelje
12.05.2025.•
4
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i nova tura 021.rs dnevnog kviza znanja.
"Nadam se da nisi kukavica kao tvoj šef": Aleksić pozvao Vučevića na duel na RTS-u
12.05.2025.•
3
Lider Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić pozvao je predsednika Srpske napredne stranke (SNS) Miloša Vučevića na duel na RTS.
Studenti u blokadi objasnili zašto ipak traže izbore: Šest meseci imali da ispune uslove - ali nisu
12.05.2025.•
20
Studenti koji su učestvovali u blokadama širom zemlje ponovili su da je jedini način da se ispune njihovi zahtevi smena aktuelne vlasti.
Džihić: Vučić klasični despot opsednut vlašću, on sada ima dve opcije
12.05.2025.•
13
Stručnjak za Balkan Vedran Džihić izjavio je da su učesnici protesta u Srbiji najvećim delom proevropski nastrojeni, ali da osuđuju EU zbog njenih kompromisa i dilova sa režimom Aleksandra Vučića.
VIDEO: Učenici Zemunske gimnazije blokirali školu, traže da im se obrati direktorka
11.05.2025.•
3
Učenici Zemunske gimnazije večeras su fizički blokirali tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz, javila je televizija N1.
Vučević posle 13 godina na vlasti: Građani neće dozvoliti opoziciji da dođe na vlast u Zaječaru
11.05.2025.•
13
Predsednik vladajuće Srpske napredne stranke Miloš Vučević odbacio je ocenu lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da će naprednjaci na lokalnim izborima 8. juna, izgubiti vlast u Zaječaru.
"Istine" koje je servirala vlast: Od (ne)postojanja zvučnog topa do tumačenja incidenta kod DIF-a
11.05.2025.•
6
Studentski protest osim stalnih okupljanja, velikog broja ljudi, povremenog nasilja, suza, smeha prati i veliki broj dezinformacija, uglavnom "serviranih" od strane vlasti i medija bliskih vlastima..
AMSS upozorio vozače na radove na saobraćajnicama
11.05.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) apelovao je na vozače da budu oprezni u zonama radova na saobraćajnicama jer je u toku građevinska sezona.
Zahtev za građevinsku dozvolu za zgradu filharmonije podnet u "minut do 12"
11.05.2025.•
2
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za izdavanje građevinske dozvole za zgradu nove filharmonije na Novom Beogradu, samo dan pre isteka lokacijskih uslova.
Građani u minusu: Pola plate ide na hranu, a druga polovina na preživljavanje
11.05.2025.•
41
Samo za hleb, kilogram pilećeg mesa, deset jaja, mleko, ulje i šećer potrebno je izdvojiti više od hiljadu dinara.
Usvojen "Predškolski edikt", vaspitači traže vrtiće po meri zaposlenih, dece i roditelja
11.05.2025.•
4
Organizacija Zajednica zaposlenih u predškolskim ustanovama "Predškolski krug" iznela je ispred Ministarstva prosvete svoje zahteve koji se odnose na uslove rada u vrtićima.
U Kragujevcu sutra protestna šetnja studenata i građana zbog onlajn nastave
11.05.2025.•
2
Studenti kragujevačkog Prirodno-matematičkog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta najavili su protestnu šetnju za ponedeljak, 12. maj, zbog odluke uprava tih fakulteta da se nastava odvija onlajn.
Ni iz 14. puta: Nije konstituisana Skupština Kosova
11.05.2025.•
1
Skupština Kosova ni danas nije konstituisana, iz 14. pokušaja, tri meseca nakon parlamentarnih izbora održanih 9. februara.
Ništa od poboljšanja izbornih uslova: Imaju li studenti šanse u trenutnim okolnostima?
11.05.2025.•
30
Pojedini kritičari studentskog zahteva za raspisivanje vanrednih izbora kažu da ne bi trebalo izlaziti na birališta pre poboljšanja izbornih uslova.
Glamočić: Svinjarstvo najkritičnija tačka agrara, moguće popraviti stanje za dve godine
11.05.2025.•
4
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da je najkritičnija tačka srpskog agrara svinjarstvo, te dodao da je moguće popraviti stanje u toj oblasti u narednih godinu ili dve uz stabilne cene.
Srbija dobija Alimentacioni fond: Kako bi funkcionisao i šta je sve sporno?
11.05.2025.•
30
Srbija je na korak do dobijanja Alimentacionog fonda - ovaj predlog stigao je u skupštinsku proceduru, a narodni poslanici će na narednoj sednici o njemu odlučivati.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati?
11.05.2025.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Komentari 11
samo
Primarius
Odgovornost od trijaže,reanimacije,zbrinjavanja infarkta,inzulta,saobraćajke,porodjaja na terenu,kome.Ako Vam ne daj Bože,dete bude životno ugroženo-prva karika su ti lekari i njihov tim.Niko nema tako veliku odgovornost,a van je zdravstvene ustanove.Moramo ceniti mnogo više ove ljude i to im pokazati u materijalnom smislu.
Hitna ne može da radi sve i svašta,postoji izabrani lekar,služba kućnog lečenja za nepokretne,a trebalo bi da postoji i palijativa.Znači,ne rasporedjuju se svi pozivi (što predlagač imputira),nego se urgentne ekipe usmeravaju na urgentne intervencije,po priotitetima.
Za sve ostale koji zovu 194,postoje ambulante .Ljudi treba ponovo da krenu kod lekara opšte prakse na pregled i dijagnostiku.
Steva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar