Šta povezuje uhapšenog bivšeg premijera Tajlanda sa Srbijom i Crnom Gorom?

Nakon hapšenja Taksina Šinavatre u toj zemlji 22. avgusta, nepoznato je da li je ovaj bivši premijer Tajlanda zatražio pravnu pomoć Crne Gore, čije državljanstvo poseduje.
Šta povezuje uhapšenog bivšeg premijera Tajlanda sa Srbijom i Crnom Gorom?
Foto: Beta/AP
Na upit Radija slobodna Evropa (RSE) Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore nije odgovorilo do kraja rada na ovom tekstu.
Vest o hapšenju bivšeg premijera Tajlanda Taksina Šinavatre u toj zemlji 22. avgusta koju su preneli svetski mediji izvukla je na površinu ponovo pitanja o njegovoj ulozi i biznisu, kao i njegove porodice, u Crnoj Gori i Srbiji, zemljama Zapadnog Balkana.
Šinavatra je proveo 15 godina u egzilu zbog presude za više krivičnih dela na Tajlandu, a tokom tog perioda 2008. godine postao je državljanin Crne Gore. Vlasnik je kompanije "Global TS Montenegro" u Crnoj Gori koja je 2022. godinu završila sa gubitkom.
 
Kontroverze u vezi sa dobijanjem državljanstva pratile su i njegovu sestru Jingluk Šinavatru, takođe bivšu premijerku Tajlanda, koja je dobila državljanstvo susedne Srbije 2019. godine. I Jingluk Šinavatra dobila je državljanstvo nakon što je na Tajlandu osuđena.
 
Odgovor na upit RSE nije stigao ni od konzulata Tajlanda u Srbiji do kraja rada na ovom članku.
 
Hapšenje Šinavatre
 
Bivši premijer Tajlanda i telekomunikacioni biznismen Taksin Šinavatra uhapšen je i izveden pred sud 22. avgusta pošto je stigao u Tajland nakon više od 15 godina u egzilu. Šinavatra (74) je stigao u prestonicu Tajlanda Bangkok iz Singapura sletevši privatnim avionom istog dana uprkos pretnji da će biti uhapšen.
 
"Došao je dan koji je moj brat čekao", objavila je njegova sestra i bivša tajlandska premijerka Jinglak Šinavatra 22. avgusta na Fejsbuku uz slike svog brata kako se ukrcava u avion.
 
Izrečena mu je kazna od osam godina zatvora, navodi se u saopštenju Vrhovnog suda, koja pokriva tri različita slučaja za zloupotrebu položaja i malverzacije, nezakonito naređenje državnoj banci da izda inostrani kredit i nezakonito držanje akcija, piše list Independent.
 
Osim optužbi za korupciju, Šinavatra je na Tajlandu bio optužen i za terorizam, zbog demonstracija njegovih pristalica tokom kojih je poginulo 86 ljudi, a oko 2.000 povređeno.
 
Policija je objavila kako je odveden u bankoški zatvor, prenosi Rojters.
 
Taksin Šinavatra postao je premijer Tajlanda 2001. godine, a 2006. je svrgnut sa vlasti u puču, nakon čega je pobegao sa Tajlanda. Šinavatra je, prema pisanju medija, u izgnanstvu uglavnom boravio u Dubaiju.
 
Na vlast je došao iz biznisa u oblasti telekomunikacija. Šinavatra je poznat i po tome što je 2007. kupio engleski fudbalski klub Mančester Siti koji je potom ubrzo prodao jednom arapskom konzorcijumu.
 
"Kontroverzno" državljanstvo
 
Tri godine nakon puča na Tajlandu, 2009. godine Šinavatra je dobio počasno državljanstvo Crne Gore po skraćenom postupku. Državljanstvo mu je dodeljeno rešenjem od 31. decembra 2018. godine na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, a koje je potpisao tadašnji ministar Jusuf Kalamperović.
 
Dodela državljanstva Šinavatri koji se tada nalazio na poternici Interpola bila je povod kritike javnosti u Crnoj Gori.
 
Na pitanje šta ga je i ko preporučio, zvaničnici nikad nisu odgovorili pozivajući se na Zakon o ličnim podacima. U rubrici MUP-u u Crnoj Gori sa pitanjem 'Da li postoji naznačen državni interes?', sportski, kulturni, ekonomski ili neki drugi za dodelu državljanstva za Šinavatru stoji "Ne".
 
Bivši predsednik i premijer Crne Gore Milo Đukanović je u intervjuu Asošijeted presu (AP) 2010. kazao da Šinavatra ne može biti izručen Tajlandu po poternici jer crnogorski Ustav zabranjuje ekstradiciju svojih državljana drugim zemljama, osim međunarodnom sudu pravde u Hagu.
 
Ðukanović je AP-u rekao da mu je Crna Gora dala državljanstvo delimično i zbog planova tajlandskog biznismena da investira u crnogorski turizam.
 
"Dali smo mu državljanstvo, na njegov zahtev. Imali smo u vidu da je demokratski izabran za premijera Tajlanda i da je smijenjen vojnim udarom, što znači na nedemokratski način", rekao je Đukanović.
Državljanstvo Srbije i porodica Šinavatra
 
RSE je pretragom registara došao do podataka i o kompanijama porodice Taksina Šinavatre.
 
Njegova sestra, Jingluk Šinavatra, bivša premijerka Tajlanda, dospela je 2019. u žižu javnosti kada je dobila državljanstvo Srbije.
 
Državljanstvo je dobila na osnovu Zakona o državljanstvu, koji između ostalog, predviđa prijem u državljanstvo u slučajevima kada to "predstavlja interes za Republiku Srbiju".
 
RSE tada nije dobio obrazloženje zvaničnika Srbije o toj odluci.
 
Ceo tekst Radija slobodna Evropa o poslovanju ove porodice možete pročitati OVDE.
  • Garisa

    23.08.2023 10:52
    Kako sta?
    Pa svakom je jasno da Srbiju (a Srbija su Vucic i njegovi mafijasi) i Filipince povezuje kriminal!!
  • /

    23.08.2023 08:49
    /
    ovo nije pitanje o njegovoj ulozi vec o ulozi srbije.
    srbija igra samo jednu karakternu ulogu
  • ruski konzul

    23.08.2023 08:31
    konzulat tajlanda u srbiji vise izgleda kao turisticka agencija bez licence, nego diplomatsko predstavnistvo (ides poslovno tamo, a oni ti nude turisticku vizu, jer je jeftinija).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kokanović: Iduće subote jednočasovne blokade

Predstavnik udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović kaže da je potvrđen dolazak predstavnika svih opozicionih stranaka u sredu na protest u Loznici, a biće i članova i simpatizera tih stranaka.