
NBS o uvođenju evra na Kosovu: Samo mi možemo da donosimo odluke o valuti na teritoriji Srbije
Narodna banka Srbije reagovala je na uredbu Centralne banke Kosova da će od 1. februara jedina valuta na Kosovu biti evro.

Foto: Pixabay
Ovaj čin je protumačen kao de fakto ukidanje platnog prometa u dinarima na Kosovu. U saopštenju su osudili ovu odluku, pozivajući da se bez odlaganja stave van snage mere koje onemogućavaju transport i distribuciju dinara na Кosovu, prenosi Kossev.
"Najavljene mere, koje su suprotne ne samo elementarnim međunarodnim standardima u oblasti finansija i bankarstva, već i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se odvijali dinarski gotovinski tokovi već godinama unazad, usmerene su isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Кosovu i Metohiji", navode iz NBS.
Samim tim, dodaju, ove mere utiču i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskom stanovništvu.
"Najavljenim merama potpuno se arbitrarno, proizvoljno i diskriminatorno uređuje oblast gotovinskih platnih transakcija i menja način na koji je godinama u nazad funkcionisao transport dinara, te praktično, onemogućava gotovinski platni promet u dinarima", dodaju oni.
Napominju i da Privremena institucija samouprave na КiM "ni u kom slučaju nije ovlašćena da proklamuje evro (niti bilo koju drugu stranu valutu) jedinom dozvoljenom valutom na području КiM, niti evro može da predstavlja legalno sredstvo plaćanja na КiM, budući da je Narodna banka Srbije jedina nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Republike Srbije".
"Кada je reč o zvaničnoj valuti i zakonskom sredstvu plaćanja na Кosovu i Metohiji, važno je napomenuti da na Кosovu i Metohiji u ovom trenutku ne postoji nikakva druga zvanično uspostavljena valuta, niti je to evro", objašnjavaju iz NBS.
Ovo potvrđuju i Evropska unija i Evropska centralna banka u svojim javno dostupnim informacija "jer evro ne mogu izdavati, niti uvesti kao valutu zemlje koje nisu članice Evropske unije i ne ispunjavaju 'kriterijume iz Mastrihta' za pristupanje evrozoni".
"Štaviše, jasno se navodi da 'zakonsko sredstvo plaćanja' na Кosovu i Metohiji nije evro, već je reč samo o tome da je evro faktički prihvaćen kod (dela) stanovništva 'The euro outside Europe'. Samim tim, ne može se naprečac i bez osnova zabraniti ni upotreba dinara na Кosovu i Metohiji", ističu iz NBS.
Pored toga, dodaju, "davanje dozvole, a ne sistem prijavljivanja, za svaki unos novčanih sredstava preko administrativne linije, i to samo finansijskoj instituciji koja ima posebnu dozvolu Prištine, suprotno je bilo kakvoj uporednoj praksi i nepoznato u bilo kom finansijskom sistemu koji je iole usklađen s međunarodnim standardima".
"Pogotovo je to neuobičajeno tamo gde se ne emituje sopstvena valuta i samim tim ne raspolaže instrumentima monetarne politike. Ne treba posebno isticati da je navedena uredba privremenih institucija doneta van očiju javnosti, bez javne rasprave u koju nije bilo uključeno ni albansko stavništvo, a kamoli predstavnici Srba na Кosovu i Metohiji, uz sve to i mimo procesa dijaloga", ističu iz NBS.
Dodatno, predloženim rešenjima "sporne Uredbe je propisano da se ostale ne-evro valute mogu koristiti na КiM samo kao vrednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u ne-evro valutama, za vršenje međunarodnih plaćanja u ne-evro valutama i za valutne razmene, kao i da se razmena valuta može vršiti u КiM samo preko institucija licenciranih od strane Privremene institucije samouprave na КiM".
"Ovo praktično zabranjuje upotrebu i dostupnost dinara građanima КiM koji primaju penzije, zarade i socijalna davanja u dinarima, i nemogućnost da se dinari podižu preko bankomata, da se isplaćuju neposredno ili na šalterima pošta i finansijskih institucija, kao i da se bilo koje transakcije između građana i privrednih subjekata vrše u dinarima", objašnjavaju oni.
Iz NBS dodaju da će navedena rešenja, ukoliko budu primenjena, "nesumnjivo oditi pogoršanju položaja srpskog stanovništva i dodatnim pritiscima na isti, nemogućnosti isplaćivanja zarada, penzije i socijalne pomoći, te za krajnju posledicu imati onemogućivanje života i rada srpskog stanovištva na КiM".
"Pri tome ne postoje bilo kakve realne, objektivnim okolnostima uslovljene potrebe za izmenom prakse koja omogućava plaćanje fizičkim i pravnim licima koja imaju potrebu za dinarima, i čiji su izvori prihoda i poslovanja u dinarima", dodaju iz NBS.
U vezi sa navodnom potrebom za kontrolom tokova novca i sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, iz NBS posebno ističu da je unošenje dinara na Кosovo i Metohiju jedan "potpuno transparentan proces, koji na taj način podleže kontroli i koji se već godinama unazad odvija nesmetano i da su s time upoznati kako nadležni organi Republike Srbije, tako i tzv. Privremene institucije na Кosovu i Metohiji s obzirom da se svaki individualni prenos i njihova količina dinara evidentira na administrativnim linijama i da taj transport obezbeđuje licencirano društvo koje je pod nadzorom Prištine".
"Dakle, kada je reč o riziku netransparentnog unošenja i zloupotrebe dinara, ovaj rizik ne postoji i otklonjen je ranijim dogovorima koji se sada jednostrano poništavaju merama Prištine. Naposletku, napominjemo da ovde nije reč samo o jednostranoj, protivpravnoj monetarnoj meri kojom se nasilno menja praksa obavljanja platnog prometa za lica čiji su izvori prihoda i poslovanja u dinarima, već o meri čija primena direktno ugrožava egzistenciju srpskog stanovništva i ima za cilj da posluži daljem istiskivanju srpskog stanovništva sa КiM, pri čemu ne postoji nijedan opravdan razlog zbog kojeg gotovinski platni promet u dinarima ne bi nastavio da funkcioniše na isti način kao što je funkcionisao godinama u nazad", rekli su iz ove javne ustanove.
Narodna banka Srbije, u saradnji sa nadležnim institucijama Republike Srbije, preduzima sve potrebne mere u okviru svoje nadležnosti kako bi se sprečila primena navedene Uredbe i zaštitio srpski narod na КiM, ističu oni.
"NBS smatra da je neophodno bez odlaganja staviti van snage diskrimatorske i nečuvene mere koje su uvele Privremene institucije u Prištini kako bi se omogućio nesmetani transport i distrubucija dinara preko finansijskih i drugih institucija koje preko svojih šaltera i bankomata vrše njihovu isplatu i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu na Кosovu i Metohiji", navodi se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučević: "Sačuvali smo Srbiju, obojena revolucija je gotova"
13.07.2025.•
0
Predsednik SNS i savetnik predsednika Republike za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je danas u Vranju da je obojena revolucija završena i da je država sačuvana.
VIDEO Protest "Srbijo, Užice te zove": Blokirana magistrala
13.07.2025.•
8
Građanski protest pod nazivom "Srbijo, Užice te zove" počeo je u 16 časova na Gradskom trgu u Užicu.
Poruke sa protesta u Užicu: Dosta je! Srbija nema nikog drugog osim nas
13.07.2025.•
0
Na protestu "Srbijo, Užice te zove" koji je zvanično počeo u 17 časova, obratilo se više govornika.
Pismo Nemanje Vidića pročitano na protestu u Užicu: Šta je poručio?
13.07.2025.•
1
Nemanja Vidić, proslavljeni srpski fudbaler rodom iz Užica, uputio je pismo koje je pročitano tokom masovnog protesta u njegovom rodnom gradu.
Putevi Srbije: Preusmeren saobraćaj na relaciji Prijepolje-Užice
13.07.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da će danas saobraćaj za kamione i automobile na relaciji Prijepolje-Užice biti preusmeren.
Pred veliki protest u Užicu: Objavljen mali rečnih užičkog jezika
13.07.2025.•
5
Uoči današnjeg protesta u Užicu "Makart_store" je na Instagramu objavio kratki rečnik užičkog jezika, kako bi se mnogobrojni gosti i po tom pitanju osećali kao domaći.
Policija po prijavi u pešačkom prolazu u Užicu pronašla drvene motke
13.07.2025.•
9
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je policija u Užicu, postupajući po prijavi, pronašla danas oko 10.30 časova u pešačkom prolazu ispod železničke stanice u Užicu bunt drvenih motki.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 46. pokušaja
13.07.2025.•
0
Ni današnji 46. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova nije uspeo, čime se dodatno produbljuje politička i institucionalna kriza.
Direktor Instituta za majku i dete: Pacijentima obezbeđena pijaća voda, nema novih slučajeva infekcije
13.07.2025.•
3
Direktor Instituta za majku i dete "Dr Vukan Čupić" dr Vladislav Vukomanović rekao je da se u toj ustanovi od otkrivanja bakterije legionele preduzimaju sve zakonom predviđene mere.
Još ništa od nacrta novog zakona o saobraćaju: Građani predložili da kazne budu shodno primanjima
13.07.2025.•
31
Oštrije kazne za nevezivanje pojasa čak i na zadnjem sedištu, moguće uvođenje alko-brava u vozila, novčane kazne srazmerne primanjima počinioca i strože kazne za one koji više puta ponove teške prekršaje...
Zašto nema zastava EU na protestima u Srbiji?
13.07.2025.•
73
Podrška Vučićevom režimu, sećanje na NATO bombardovanje, zahtev za priznanjem Kosova i strah od udaljavanja od Rusije...
Konzulka u Solunu: Situacija sa požarima stabilizovana na Tasosu, turisti iz Srbije bezbedni
13.07.2025.•
0
Svi srpski turisti koji su se zatekli na Tasosu tokom požara iznad plaže Glikadi su bezbedni, a situacija na ostrvu je stabilizovana, izjavila je za RTS generalna konzulka Srbije u Solunu Jelena Vujić Obradović.
Za problem armature na Prokopu znalo se i pre 10 godina
13.07.2025.•
18
Za problem armature na stanici Prokop znalo se i pre 10 godina, pokazuje statički proračun Saobraćajnog instituta CIP iz avgusta 2015, koji je juče objavio urednik sajta Beobuild.
Veliki protest danas u Užicu: Devet sati blokade magistrale za devetoro uhapšenih
13.07.2025.•
12
Veliki protestni skup održaće se danas, 13. jula u Užicu.
Bogdan Diklić dobija nagradu Fabijan Šovagović na Pulskom festivalu
13.07.2025.•
2
Glumac Bogdan Diklić ovogodišnji je dobitnik nagrade "Fabijan Šovagović", jednog od prestižnijih priznanja koja se dodeljuju glumcu ili glumici na Pulskom filmskom festivalu.
Policija protekle noći legitimisala skoro 100 ljudi, privela dvoje i podnela 24 prekršajne prijave
13.07.2025.•
3
Policija je protekle noći legitimisala 99 osoba.
U EU trenutno milion stanovnika više nego pre godinu dana, a evo koliko ih ima u Srbiji i svetu
13.07.2025.•
2
U Evropskoj uniji trenutno živi 450,4 miliona stanovnika, 1.070.702 više nego prethodne godine, što predstavlja četvrtu uzastopnu godinu u kojoj se povećao broj stanovnika Unije, pokazali su podaci Evrostata.
Ministar Stanković: Nikad nisam pozivao na nasilje, naročito ne protiv studenata
13.07.2025.•
17
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković pokušao je da demantuje navode Pobunjenog univerziteta i Slobodnih univerziteta Srbije tvrdnjom da nikada nije pozivao na nasilje protiv bilo koga, "posebno ne protiv studenata".
Pritisak na Vučića da raspiše izbore ne jenjava: Hoće li popustiti?
13.07.2025.•
39
Pitanje o tome koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u stanju da još odoleva pritiscima za raspisivanje izbora pitanje je za milion dolara, kažu sagovornici Danasa.
Profesor Savić: Standard raste, ali ne brzinom koju predstavlja vlast
13.07.2025.•
11
"Mi kao potrošači u Srbiji smo u najgoroj mogućoj poziciji. Mi imamo mnogo trgovačkih lanaca, prilično nekvalitetne proizvode i ne mnogo jeftinije. Mi kao građani ne možemo da uradimo ništa".
Komentari 15
da da
Voldi
Ali realnost, surova realnost.
Kraj Dijaloga
Ako to Vučić ne uradi i ne proglasi Kraj Dijaloga, i nastavi bilo kakve susrete sa Lajčakom, Boreljom, Kurtijem bilo kojim od njih, znajte da je izdajnik i postaje jasno da cela Srbija treba da se podigne na Ustanak i da ga oteramo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar