NBS o uvođenju evra na Kosovu: Samo mi možemo da donosimo odluke o valuti na teritoriji Srbije
Narodna banka Srbije reagovala je na uredbu Centralne banke Kosova da će od 1. februara jedina valuta na Kosovu biti evro.
Foto: Pixabay
Ovaj čin je protumačen kao de fakto ukidanje platnog prometa u dinarima na Kosovu. U saopštenju su osudili ovu odluku, pozivajući da se bez odlaganja stave van snage mere koje onemogućavaju transport i distribuciju dinara na Кosovu, prenosi Kossev.
"Najavljene mere, koje su suprotne ne samo elementarnim međunarodnim standardima u oblasti finansija i bankarstva, već i do sada uspostavljenim dogovorima i načinu na koji su se odvijali dinarski gotovinski tokovi već godinama unazad, usmerene su isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Кosovu i Metohiji", navode iz NBS.
Samim tim, dodaju, ove mere utiču i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskom stanovništvu.
"Najavljenim merama potpuno se arbitrarno, proizvoljno i diskriminatorno uređuje oblast gotovinskih platnih transakcija i menja način na koji je godinama u nazad funkcionisao transport dinara, te praktično, onemogućava gotovinski platni promet u dinarima", dodaju oni.
Napominju i da Privremena institucija samouprave na КiM "ni u kom slučaju nije ovlašćena da proklamuje evro (niti bilo koju drugu stranu valutu) jedinom dozvoljenom valutom na području КiM, niti evro može da predstavlja legalno sredstvo plaćanja na КiM, budući da je Narodna banka Srbije jedina nadležna emisiona institucija koja je ovlašćena da odlučuje o upotrebi dinara na celoj teritoriji Republike Srbije".
"Кada je reč o zvaničnoj valuti i zakonskom sredstvu plaćanja na Кosovu i Metohiji, važno je napomenuti da na Кosovu i Metohiji u ovom trenutku ne postoji nikakva druga zvanično uspostavljena valuta, niti je to evro", objašnjavaju iz NBS.
Ovo potvrđuju i Evropska unija i Evropska centralna banka u svojim javno dostupnim informacija "jer evro ne mogu izdavati, niti uvesti kao valutu zemlje koje nisu članice Evropske unije i ne ispunjavaju 'kriterijume iz Mastrihta' za pristupanje evrozoni".
"Štaviše, jasno se navodi da 'zakonsko sredstvo plaćanja' na Кosovu i Metohiji nije evro, već je reč samo o tome da je evro faktički prihvaćen kod (dela) stanovništva 'The euro outside Europe'. Samim tim, ne može se naprečac i bez osnova zabraniti ni upotreba dinara na Кosovu i Metohiji", ističu iz NBS.
Pored toga, dodaju, "davanje dozvole, a ne sistem prijavljivanja, za svaki unos novčanih sredstava preko administrativne linije, i to samo finansijskoj instituciji koja ima posebnu dozvolu Prištine, suprotno je bilo kakvoj uporednoj praksi i nepoznato u bilo kom finansijskom sistemu koji je iole usklađen s međunarodnim standardima".
"Pogotovo je to neuobičajeno tamo gde se ne emituje sopstvena valuta i samim tim ne raspolaže instrumentima monetarne politike. Ne treba posebno isticati da je navedena uredba privremenih institucija doneta van očiju javnosti, bez javne rasprave u koju nije bilo uključeno ni albansko stavništvo, a kamoli predstavnici Srba na Кosovu i Metohiji, uz sve to i mimo procesa dijaloga", ističu iz NBS.
Dodatno, predloženim rešenjima "sporne Uredbe je propisano da se ostale ne-evro valute mogu koristiti na КiM samo kao vrednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u ne-evro valutama, za vršenje međunarodnih plaćanja u ne-evro valutama i za valutne razmene, kao i da se razmena valuta može vršiti u КiM samo preko institucija licenciranih od strane Privremene institucije samouprave na КiM".
"Ovo praktično zabranjuje upotrebu i dostupnost dinara građanima КiM koji primaju penzije, zarade i socijalna davanja u dinarima, i nemogućnost da se dinari podižu preko bankomata, da se isplaćuju neposredno ili na šalterima pošta i finansijskih institucija, kao i da se bilo koje transakcije između građana i privrednih subjekata vrše u dinarima", objašnjavaju oni.
Iz NBS dodaju da će navedena rešenja, ukoliko budu primenjena, "nesumnjivo oditi pogoršanju položaja srpskog stanovništva i dodatnim pritiscima na isti, nemogućnosti isplaćivanja zarada, penzije i socijalne pomoći, te za krajnju posledicu imati onemogućivanje života i rada srpskog stanovištva na КiM".
"Pri tome ne postoje bilo kakve realne, objektivnim okolnostima uslovljene potrebe za izmenom prakse koja omogućava plaćanje fizičkim i pravnim licima koja imaju potrebu za dinarima, i čiji su izvori prihoda i poslovanja u dinarima", dodaju iz NBS.
U vezi sa navodnom potrebom za kontrolom tokova novca i sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, iz NBS posebno ističu da je unošenje dinara na Кosovo i Metohiju jedan "potpuno transparentan proces, koji na taj način podleže kontroli i koji se već godinama unazad odvija nesmetano i da su s time upoznati kako nadležni organi Republike Srbije, tako i tzv. Privremene institucije na Кosovu i Metohiji s obzirom da se svaki individualni prenos i njihova količina dinara evidentira na administrativnim linijama i da taj transport obezbeđuje licencirano društvo koje je pod nadzorom Prištine".
"Dakle, kada je reč o riziku netransparentnog unošenja i zloupotrebe dinara, ovaj rizik ne postoji i otklonjen je ranijim dogovorima koji se sada jednostrano poništavaju merama Prištine. Naposletku, napominjemo da ovde nije reč samo o jednostranoj, protivpravnoj monetarnoj meri kojom se nasilno menja praksa obavljanja platnog prometa za lica čiji su izvori prihoda i poslovanja u dinarima, već o meri čija primena direktno ugrožava egzistenciju srpskog stanovništva i ima za cilj da posluži daljem istiskivanju srpskog stanovništva sa КiM, pri čemu ne postoji nijedan opravdan razlog zbog kojeg gotovinski platni promet u dinarima ne bi nastavio da funkcioniše na isti način kao što je funkcionisao godinama u nazad", rekli su iz ove javne ustanove.
Narodna banka Srbije, u saradnji sa nadležnim institucijama Republike Srbije, preduzima sve potrebne mere u okviru svoje nadležnosti kako bi se sprečila primena navedene Uredbe i zaštitio srpski narod na КiM, ističu oni.
"NBS smatra da je neophodno bez odlaganja staviti van snage diskrimatorske i nečuvene mere koje su uvele Privremene institucije u Prištini kako bi se omogućio nesmetani transport i distrubucija dinara preko finansijskih i drugih institucija koje preko svojih šaltera i bankomata vrše njihovu isplatu i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu na Кosovu i Metohiji", navodi se u saopštenju.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Detalji optužnice za napad u Banjskoj: Osnivanju grupe Milana Radoičića prisustvovao i Vučić
12.09.2024.•
15
Optužnica Specijalnog tužilaštva u Prištini navodi da su optuženi za napad u Banjskoj imali za cilj da otcepe sever Kosova i pripoje ga Srbiji.
Brnabić reagovala na video naučnice Đorđević: Mogu da stavim i prst u struju i da poginem
12.09.2024.•
9
Jedna od autorki studije slučaja o uticaju istraživanja litijuma na životnu sredinu Dragana Đorđević, poručila je Ani Brnabić da stavi ruku u sumpornu kiselinu da bi videla koliko je ona opasna.
Pretukao majku, pa pretio njoj i supruzi: "Ribnikar je ništa šta ću ja napraviti"
12.09.2024.•
1
Beogradska policija uhapsila je muškarca u Zemunu zbog sumnje da je pijan najpre pretukao majku, a zatim pretio njoj i supruzi.
Lalić: Vučić je svuda, a opozicija samo na Tviteru – to nije politika
12.09.2024.•
4
Glavni urednik "Nedeljnika" Veljko Lalić kaže da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisutan svuda, a da se opozicija svela na Tviter i ukazuje i da "to nije politika, a nama treba politika".
U nedelju prikaz Vojske povodom Dana srpskog jedinstva i zastave: Šta će građani moći da vide?
12.09.2024.•
11
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije u nedelju, 15. septembra organizuju prikaz sposobnosti Vojske Srbije "Zastava 2024", povodom proslave Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionale zastave.
Nenadić: Vlada otvoreno podržava projekat Jadar, a treba nepristrasno da odluči o njemu
12.09.2024.•
4
Vlada Srbije je veoma transparentna u svojoj podršci projektu Jadar, što dovodi u pitanje njenu nepristrasnost kada se budu donosile odluke hoće li projekat biti realizovan ili ne.
Srbija nekada bila toliko bogata vodom da je mogla da je izvozi, a sad nema dovoljno ni za sebe
12.09.2024.•
33
U proteklih 60 godina došlo je do značajnih promena u rečnim slivovima, pa tako na svakih 100 reka, devet manjih rečnih tokova više ne postoji.
Kupcu umesto iPhone-a poslala dve jabuke
12.09.2024.•
20
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv O.K. (27) zbog sumnje da je kupcu preko sajta "Kupujem-prodajem" umesto mobilnog telefona "iPhone" poslala dve jabuke.
Šef kineske diplomatije: "Vulin je naš veliki prijatelj, doprineo unapređenju saradnje"
11.09.2024.•
6
Ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji izjavio je danas da je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin veliki prijatelj Kine.
Patrole Komunalne milicije u civilu u beogradskom prevozu kontrolišu naplatu karata
11.09.2024.•
2
Patrole Komunalne milicije odnedavno u civilu kontrolišu plaćanje karata u javnom prevozu Beograda, izjavio je danas načelnik te službe Darko Dujović.
Kosovski mediji: Radoičić i grupa hteli da sever pripoje Srbiji
11.09.2024.•
7
Kosovsko specijalno tužilaštvo podiglo je danas optužnicu protiv 45 lica, na čelu sa bivšim potpredsednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, za sukob u Banjskoj u septembru 2023. godine.
Orlović od oktobra zvanično dekan Fakulteta političkih nauka
11.09.2024.•
5
Na beogradskom Fakultetu političkih nauka (FPN) ovih dana je zvanično zavedena odluka iz juna prema kojoj profesor Slaviša Orlović od oktobra postaje dekan, objavio je list Vreme.
Četvorici mladića u Severnoj Mitrovici određen kućni pritvor
11.09.2024.•
0
Četvorici mladića koji su uhapšeni početkom nedelje u Severnoj Mitrovici danas je određena mera kućnog pritvora do mesec dana, kazala je advokatica Jelena Krivokapić.
MFRR: U Srbiji alarmantno stanje u oblasti slobode medija - Napadi na novinare zabrinjavaju
11.09.2024.•
2
U prvih šest meseci ove godine u Evropskoj uniji je i zemljama kandidatima je zabeležen broj slučajeva napada na novinare i kršenja medijskih sloboda kao u celoj 2023.
Kreni-promeni: Naš aktivista priveden zbog akcije kojom je pozvao "NišStan" da reši problem
11.09.2024.•
2
Pokret Kreni-promeni saopštio je da je policija u Nišu privela jednog njihovog aktivistu na razgovor.
Kamioni na granicama čekaju od sat do tri sata da napuste Srbiju
11.09.2024.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da kamioni, na graničnim prelazima čekaju od jedan do tri sata da napuste Srbiju.
Nišlija uhapšen zbog sumnje da je falsifikovao pasoše za pse, nađeni i aplikatori sa mikročipovima
11.09.2024.•
0
M.J. (35) iz Niša uhapšen je zbog sumnje da je falsifikovao pasoše za pse.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo rešenje o izručenju Andreja Gnjota Belorusiji
11.09.2024.•
5
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je rešenje Višeg suda o izručivanju beloruskog novinara i aktiviste Andreja Gnjota Belorusiji i predmet vratio sudu da ponovo odlučuje.
BiH proteruje državljanina Srbije "zbog pretnje po nacionalnu bezbednost"
11.09.2024.•
0
Vlasti Bosne i Hercegovine (BiH) saopštile su danas da su donele odluku o proterivanju iz zemlje državljanina Srbije, koji je ranije proglašen pretnjom po nacionalnu bezbednost.
Poljoprivrednici prete protestima: Traže hitnu isplatu 17.000 dinara po hektaru i gorivo bez akcize
11.09.2024.•
22
Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije uputila su pismo Vladi Srbije sa zahtevom da hitno isplati 17.000 dinara subvencija za sertifikovano seme po hektaru, u roku od 30 dana.
Tužilac Stefanović: Optužnica za Banjsku nije od značaja za Srbiju
11.09.2024.•
10
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović smatra da, sa stanovišta pravnog poretka, optužnica Specijalnog tužilaštva u Prištini protiv Milana Radoičića i drugih nema nikakav značaj
Komentari 15
da da
Voldi
Ali realnost, surova realnost.
Kraj Dijaloga
Ako to Vučić ne uradi i ne proglasi Kraj Dijaloga, i nastavi bilo kakve susrete sa Lajčakom, Boreljom, Kurtijem bilo kojim od njih, znajte da je izdajnik i postaje jasno da cela Srbija treba da se podigne na Ustanak i da ga oteramo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar