Nova - Da se struka pita: Nadležni da hitno objave dokumentaciju i dozvolu za put Požega-Pakovraće
Stranka "Nova - Da se struka pita" pozvala je nadležne institucije da hitno objave kompletnu tehničku dokumentaciju i upotrebnu dozvolu za otvorenu deonicu auto-puta "Miloš Veliki", od Pakovraća do Požege.
Foto: 021.rs
U suprotnom, kako navodi ta politička stranka, dok se ne ispune svi zakonom propisani uslovi da se saobraćaj momentalno obustavi.
Ta stranka je, povodom novinskih napisa da je deonica otvorena za saobraćaj bez upotrebne dozvole i bez dostupnog izveštaja o tehničkom pregledu, navela da je struka u Srbiji "okrenula leđa projektima koji se grade bez kontrole, a puštaju u rad po političkom nalogu".
"Stručna komisija nije želela da potpiše konačan izveštaj o ispravnosti deonice, ali je, kako se navodi, to učinjeno pod pritiskom. Iz Ministarstva građevinarstva i JP 'Putevi Srbije' javnosti nisu dostavili nikakav dokument koji potvrđuje bezbednost trase, niti odgovorili na pitanja novinara... Građani Srbije ne smeju biti taoci političkog marketinga i investicija koje ne prolaze kroz proverene, transparentne i stručno nadgledane procese", ocenjuje se u saopštenju.
"Nova - Da se struka pita" dodaje da su inženjeri odbili da stanu iza ovog projekta "zbog prethodnih tragičnih posledica sličnih propusta", poput slučaja na novoizgrađenoj železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je pad nadstrešnice usmrtio 16 ljudi.
"Ovaj događaj je nedvosmisleno pokazao šta znači zanemarivanje stručnih procedura i puštanje objekata u rad bez adekvatne kontrole... Bezbednost mora biti ispred svakog političkog interesa, a struka mora imati poslednju reč. Podsećamo javnost da je bezbednosna oprema u tunelima izostavljena iz zakonske obaveze nakon izmena propisa 2022. godine, čime se dodatno urušava stručna kontrola i transparentnost u realizaciji kapitalnih projekata", navela je ta politička stranka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Trideset osoba evakuisano u Srbiji od početka jakih snežnih padavina
09.01.2026.•
0
Od početka jakih snežnih padavina u Srbiji evakuisano je 30 osoba, saopštila je Vlada Srbije.
Osuđeni silovatelj iz Sombora čuva Ćacilend
09.01.2026.•
10
Miroslav Suvalj iz Sombora, koji u sredu nije dozvolio ekipi televizije N1 da uđe u Pionirski park, osuđivan je pred Višim sudom u Somboru za više krivičnih dela.
PIO: Osnovice za penzijsko osiguranje od januara skuplje za 11,6 odsto
09.01.2026.•
3
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) saopštio je da od uplate za januar 2026. godine važe nove osnovice osiguranja, koje su 11,6 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Ponoš: Vučić će Amerikancima isporučivati druge da bi sačuvao sebe
09.01.2026.•
4
Predsednik stranke Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš komentarisao je reči Aleksandra Vučić da je SNS pokazala snagu, "jer niko nije prešao na drugu stranu tokom protesta".
Ivanka Popović: Saradnja je važnija od jedne ili više lista koje se protive vlasti
09.01.2026.•
0
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ocenila je da je saradnja opozicionih aktera ključna za pobedu na potencijalnim izborima.
Licitiranje datumima, kampanja uveliko traje: Kad će izbori?
09.01.2026.•
11
Proleće 2026, oktobar, novembar, decembar… gotovo svi meseci su u opticaju i opet - ništa se ne zna. Izbori kao da su stalno na pragu, ali datum i dalje niko ne može sa preciznošću da navede.
RHMZ izdao upozorenje zbog mraza i ledene kiše
09.01.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje za petak, 9. januar, za teritoriju Srbije.
Švajcarski list: Srbija nije Jugoslavija, a Vučić nije Tito
08.01.2026.•
22
Srbija je godinama balansirala između EU, SAD, Rusije i Kine. Rat u Ukrajini, sankcije i energetski pritisci sada su ozbiljno uzdrmali tu politiku, piše švajcarski list.
Dve devojke povređene kada su pale sa sanki koje je vukao automobil
08.01.2026.•
2
Policija je u Kraljevu uhapsila meštane L.P. (19) i Đ.J. (35) osumnjičene da su izazvali udes u kojem su povređene dve maloletnice, saopštio je MUP Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da se smrzneš
08.01.2026.•
14
Za nama je 450 izdanja 021.rs dnevno kviza. Nastavljamo dalje.
Kamion udario pešaka koji je išao kolovozom jer trotoar nije očišćen od snega
08.01.2026.•
4
U Loznici je danas kamion udario pešaka koji je hodao kolovozom.
Fondacija Slavko Ćuruvija: Tražimo odgovornost za poraz pravosuđa u slučaju Ćuruvija
08.01.2026.•
2
Fondacija Slavko Ćuruvija je pozdravila presudu Vrhovnog suda kojom je utvrđeno da je presuda u procesu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije doneta uz bitne povrede krivičnog postupka.
Ministarstvo finansija: Od početka godine izdato više od 44.000 elektronskih otpremnica
08.01.2026.•
0
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je da sistemi e-otpremnice i e-bolovanje, koji su pušteni u rad početkom godine, odlično funkcionišu.
Poverenik: Izvođenje omalovažavajućih pesama nije prihvatljivo
08.01.2026.•
12
U prazničnim emisijama na pojedininim medijima bliskim vlasti, u kojima su gostovali visoki državni zvaničnici, izvođene su uvredljive pesme.
Šta piše u optužnici protiv Selakovića: Tužilaštvo traži tri godine zatvora za ministra
08.01.2026.•
7
Okrivljeni u slučaju Generalštab terete se za falsifikovanje isprave i zloupotrebu službenog položaja.
U Majdanpeku proglašena vanredna situacija
08.01.2026.•
0
U Majdanpeku je proglašena vanredna situacija zbog problema izazvanih snegom, posebno sa snabdevanjem strujom.
Elektrodistribucija: Nove padavine izazvale nove kvarove na mreži
08.01.2026.•
0
Elektrodistribucija Srbije je saopštila da ekstremni vremenski uslovi na području Loznice, Krupnja, Malog Zvornika i okoline otežavaju normalizaciju snabdevanja strujom iako su pojačane ekipe montera danonoćno na terenu.
Đurić: Srbija sebi može da nanese štetu ako prerano iznese stavove o Venecueli
08.01.2026.•
27
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da Srbija pažljivo prati dešavanja u Venecueli, ali da ona sebi može da nanese štetu ako preuranjeno iznosi određene stavove.
Republički geodetski zavod: Za upis bespravnih objekata stiglo oko 550.000 prijava
08.01.2026.•
2
Za upis bespravnih objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava svojine na nepokretnostima, nazvanom "Svoj na svome", prema poslednjim zvaničnim podacima, stiglo je oko 550.000 prijava građana.
Vređao, udarao i pretio nožem poznaniku u Nišu, pa na ulici ranio muškarca
08.01.2026.•
0
Policija u Nišu uhapsila je S. S. (26) iz okoline Žitorađe zbog sumnje da je izvršio krivična dela zlostavljanje i mučenje i protivpravno lišenje slobode.
Komentari 3
Pišta
Zlateva
Гојко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar