Sve manje ginekologa u domovima zdravlja: Pojedini gradovi bez stalnog lekara

U svim domovima zdravlja u Srbiji radi svega 509 ginekologa. To znači da su u velikim gradovima žene orijentisane na privatnu praksu, koja je preuzela primat u obavljanju redovnih sistematskih pregleda.
Sve manje ginekologa u domovima zdravlja: Pojedini gradovi bez stalnog lekara
Foto: Pixabay (ilustracija)
S druge strane, ženama u manjim mestima, posebno u selima, redovni ginekološki pregledi su potpuno nedostižni.
 
To pokazuje primer Zaječara i njegovih 36 sela, čije meštanke mogu da se pregledaju i leče samo kod jednog jedinog ginekologa u zaječarskom domu zdravlja - ako nekako stignu do tamo i na red, piše N1.
Kako izgleda biti žena u malom mestu u Srbiji pokazuje i primer medicinske zaštite. Kako je objavljeno u tekstu na sajtu Tamponzona.rs, u 36 zaječarskih sela ne radi nijedan ginekolog, a Dom zdravlja u Zaječaru ima samo jednog.
 
Sela su sa gradom povezana sa najviše dva autobusa dnevno, pa ako žene posle mesec dana i dobiju termin kod ginekologa, treba se uskladiti sa dostupnim prevozom.
Pre pandemije korona virusa, lekari iz zaječarskog doma zdravlja su obilazili seoske ambulante i obavljali preventivne ginekološke preglede, ali je ova praksa ukinuta.
 
Načelnica dispanzera za žene u Domu zdravlja, Dragana Todosijević - Petrović, rekla je za Tamponzonu.rs da se ovakvi pregledi više ne održavaju jer su seoske ambulante u veoma lošem stanju.
 
"I ranije smo imali potrebu i da nosimo ginekološke stolove sa sobom, a mi nemamo uslova za to", kazala je ona.
Jedan ginekolog specijalista u domu zdravlja ne može da pregleda sve pacijentkinje, pa u ginekološku ambulantu dolaze lekari specijalisti iz zaječarske bolnice.
 
Kuršumlija je, prema rečima jedne stanovnice tog mesta, u još goroj situaciji od Zaječara. Cela Kuršumlija i svih njenih 80-ak sela imaju samo jednog ginekologa u domu zdravlja i jednog u privatnoj praksi, koji je do penzije takođe radio u domu zdravlja.
 
Komentarišući ovaj tekst žene iz raznih krajeva Srbije su otkrile kako je u njihovim mestima.
 
Tako Sremski Karlovci sa blizu 8.000 stanovnika nemaju nijednog ginekologa, pa žene iz tog mesta moraju da idu za Novi Sad. Čajetina ima jednog ginekologa na 15.000 stanovnika, a Temerin i Bački Jarak pokriva jedna ginekološkinja.
 
Svi ovi primeri pokazuju da je zdravstvena zaštita ženama neravnomerno dostupna. Iako je više razloga za to, oni se mogu svesti na visinu plata i lošu organizaciju, ocenile su u razgovoru za portal N1 doktorke, prof. dr Snežana Rakić, biša načelnica GAK "Narodni front" i prof. dr Danica Grujičić, nekadašnja direktorka Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i bivša ministarka zdravlja.
 
Doktorka Rakić kaže da je manjak lekara realan problem, ali da i pored toga postoji problem loše organizacije i preraspodele kadra.
 
Ona objašnjava da njene kolege ginekolozi ne žele da rade u domovima zdravlja, pa većina pokušava da se zaposli u sekundarnim i tercijarnim zdravstvenim ustanovama. Tu ne samo da imaju veće plate, već i bolje uslove rada i više prilike za stručno usavršavanje i napredovanje.

Međutim, to dovodi do toga da ginekološke ambulante u domovima zdravlja ostaju prazne, a u sekundarnim i tercijarnim ustanovama ima više lekara nego što je predviđeno sistematizacijom.
 
 
Ceo tekst N1 čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Parlon Brando

    20.07.2025 22:52
    Sad će doći ginekolozi
    iz Gane za par meseci istina ne pričaju srpski ali to nije ni bitno umeju da pogledaju i da daju izveštaj.

    Šta je narod tražio to je i dobio.

    Tražio je 5 crvene za glas dobio je 5 crvene.

    Tražio je da radi u državnoj službi dobio je posao u državnoj službi.

    Za 5 godina vaspitačice dece biće Vam sa Filipina i Madagaskara ali će se narod i dalje prodavati regularno na izborima za 5 crvene porodično.

    Sve to 5 crvene za glas ispeglaju prvi primer naše plitkoumnosti Kosjerić i Zaječar.Ostalo ide svojim tokom.

    Moler Vam je 250 eura po danu već u Beogradu SAMO RUKE bez materijala.

    Keramičar 200 eura i to ako ga nađete normalnog i treznog.

    Ostali šaljite CV za 500 eurića platice i uživajte.Učite škole i uživajte u svojih 500 eurića platice .
  • Ime

    20.07.2025 22:49
    Za ovo su krive pokrajinska i republička Vlada i resorna Ministarstva jer ne umeju da rade svoj posao i omoguće medicinsku zaštitu svojim gradjanima.
    Sistem ne funkcioniše.
  • Šaško

    20.07.2025 22:44
    Zašto se pregled u DZ u NS ne može obaviti kao u privatnoj praksi?! Žene se maltretiraju i više puta trebaju doći jer nema dovoljno UZ,a da ne pričam da same donose i odnose briseve u Higijenski. Izmu papi,pa UZ,pa briseve u Higijenski,minimum dolaska,a u privatnoj sve u jednom. Sramota! Svi ginek. beže u privatnu jer je neuslovno za rad!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija