Desetak zamenika javnih tužilaca prima i platu i penziju

Platu i penziju trenutno prima desetak zamenika javnih tužilaca.
Platu i penziju trenutno prima desetak zamenika javnih tužilaca.

Kako piše "Blic", ova sistemska greška je učinjena jer Ustavni sud prilikom odluke o vraćanju tužilaca koji tokom reforme nisu reizabrani nije vodio računa o svakom slučaju posebno, pa tako ni da li je neko stekao uslove za penziju.

Nijedan zamenik javnog tužioca koji je vraćen odlukom Ustavnog suda nije se odrekao penzije. Time se skoro godinu dana šteti budžet.

Za to vreme Državnom veću tužilaca za mišljenje da li može da prima i platu i penziju obratio se samo jedan zamenik tužioca. "Penzioneri-tužioci" tako mesečno inkasiraju najmanje 150.000 dinara i ćute.

Međutim, nije posredi samo "krkcanje budžeta", već i zakonski prekršaj i moralni problem. Tužioci bi trebalo da se odreknu penzije dok rade i primaju plate. Međutim, alarmantno je i da rupe u zakonu upravo koriste oni od kojih se to najmanje očekuje.

Trenutno nije moguće ući u trag svim vraćenim zamenicima tužiocima koji imaju dupla primanja. Praktično, jedini način je da se jave sami ili ih neko prijavi.

Odgovor na pitanje kako je sve ovo moguće leži - u duplim propisima. Tužioci i njihovi zamenici mogu da odu u penziju na osnovu Zakona o PIO i Zakona o javnom tužilaštvu. Državno veće tužilaca može da kontroliše samo penzije na osnovu Zakona o javnom tužilaštvu, a koji propisuje penziju sa 65 godina života ili 40 radnog staža.

Kako "Blic" saznaje, zamenici javnih tužilaca sa duplim primanjima penzionisali su po Zakonu o PIO, to jest na osnovu starosne penzije. DVT nema mogućnost uvida u podatke ko je sve i kada stekao penziju u PIO, a otuda nema ni zakonske mehanizme da povuče bilo kakve sankcije. Tako se dolazi do paradoksa da vraćeni penzioneri zloupotrebljavaju propise i da su van domašaja nadležnih.

U isto vreme starosna penzija i dohodak tužilačke funkcije zaista i nisu mogli da budu predviđeni zakonom. Ukoliko se i može govoriti u prilog domaćih propisa, olakšavajuća okolnost bi bila da - kada je pisan Zakon o PIO niko nije mogao da predvidi mogućnost da će se dogoditi reforma pod jednom vlašću, a da će je druga poništiti. Na to se nadovezao samo Ustavni sud koji nije vodio računa o dualizmu propisa.

Pravni stručnjaci kažu za "Blic" da zakonska regulativa mora da se uskladi kako se ne bi i ubuduće štetio budžet. To znači da mora da se predvidi obaveza da ako se neko penzioniše tako što ode u starosnu penziju, a iz nekog razloga bude ponovo nosilac tužilačke funkcije, penzija treba da miruje.

Vraćeno 119 zamenika

Odlukom Ustavnog suda vraćeno je 119 zamenika javnih tužilaca koji nisu bili izabrani tokom reforme. Na posao se javilo njih 99. Iako su odlukom US vraćeni, DVT je po sili zakona, odnosno po Zakonu o javnom tužilaštvu, odmah penzionisao četvoro jer su u međuvremenu ispunili uslove za penziju. Sa desetak koji i dalje primaju i platu i penziju US je praktično vratio na posao 15 odsto penzionera.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sremcina

    31.05.2013 08:57
    Vucicu gde si?
  • 30.05.2013 13:09
    Pa vrlo lako ih mogu sada sankcionisati - ne isplaćuje im se penzija/plata dok ne vrate šta su ukrali, naravno s kamatom. Zanima me samo da li će neko od nadležnih to i uraditi?
  • Sale

    30.05.2013 12:03
    Pa ovo da nije tuzno, bilo bi smesno. Ako sam dobro razumeo ne moze se odneti spisak vracenih tuzilaca i njihovih zamenika i pomocnika u PIO fond da se napravi poredjenje!?
    I nijedan pravnik koji tamo radi ne moze da smisli nacin da penzionera posalje u penziju!?
    E Srbijo medju sljivama..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija