Brojne podvale u deklarisanju proizvoda u Srbiji

Stanje u deklarisanju prehrambenih proizvoda na tržištu Srbije je haotično, a trenutna zakonska regulativa otvara mogućnosti za brojne manipulacije, kazali su predstavnici potrošačkih udruženja, od kojih se neki zalažu i za donošenje posebnog zakona o deklarisanju.

Stanje u deklarisanju prehrambenih proizvoda na tržištu Srbije je haotično, a trenutna zakonska regulativa otvara mogućnosti za brojne manipulacije, kazali su predstavnici potrošačkih udruženja, od kojih se neki zalažu i za donošenje posebnog zakona o deklarisanju.

Podvala, kažu, ima kod voćnih sokova, čajeva, proizvoda od mesa gde su sastojci životinjskog porekla zamenjeni onim biljnog porekla, o čemu potrošači, naravno nisu obavešteni. Oni ističu i da nepotpune informacije o proizvodima ne nanose štetu samo kupcima, već i predstavljaju nefer konkurenciju i ugrožavaju "dobre" proizvođače.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović istakao je da u deklaraciji moraju biti navedena bitna svojstva i karakteristike samog proizvoda, i ne smeju se sakrivati. On je napomenuo da bitna svojstva ne moraju da budu nabrojana taksativno, ali da je za svakog potrosača veoma bitno da zna opšte poreklo prehrambenih proizvoda koje kupuje.

Prema oceni Papovića, stanje na domaćem tržištu kada je u pitanju deklarisanje robe je haotično, a zloupotrebe brojne godinama unazad. Kako je napomenuo, istraživanje jedne nevladine organizacije je pokazalo da je gotovo trećina od 2.000 ispitanih proizvoda bila pogrešno deklarisano.

Papović je kao primer naveo sokove i čaj od brusnice, koji je u jednom slučaju, sadržao svega tri odsto arome brusnice. On je istakao da treba pojačati nadzor nad tržištem i formirati Nacionalni komitet za bezbednost hrane, jer su u suprotnom, upozrio je, otvorena vrata domaćim i stranim špekulantima.

Papović je rekao da je dosta toga u toj oblasti uređeno zakonima, ali postoje problemi u njihovoj implementaciji i prazan prostor koji otvara mogućnosti za manipulacije.

Predsednik Pokreta za zaštitu potrošačca Beograd Petar Bogosavljević rekao je da je da je "mnogo hvaljen" pravilnik o deklarisanju upakovanih proizvoda usvojen krajem prošle godine. "Kritike koje smo imali na račun tog pravilnika su ignorisane, a priprema se donošenje novog pravilnika, ali sada pod pritiskom ovih iz EU, jer aktuelni nije u potpunosti usaglašen sa obavezujućom regulativom EU", kazao je Bogosavljević.

On je precizirao da se to odnosi na spisak sastojaka i aditiva, kao i izgled same deklaracije kojom treba da se omogući potrošaču da brzo dođe do onih informacija koje su za njega vrlo bitne. Neke odredbe Zakona o trgovini, sada, tvrdi Bogosavljević, idu na štetu potrošača.On je dodao da se to odnosi na to da na deklaraciji ne mora da se navede proizvođač, već samo trgovac koji preuzima robu proizvođaču.

  • Vesna

    23.06.2014 20:34
    bebe
    A da li ce se iko ikad dotaci hrane i sokica za bebe i malu decu??
  • jova limanac

    23.06.2014 11:00
    Što bi rekli naši stari: "svugde laž a u mleku voda"...
  • pekar

    23.06.2014 09:40
    @ja-mesavina
    U pravu ste draga gospodjo.
    Proci ce veoma mnogo vremena dok se ova oblast ne uredi,a mozda nece nikada.
    Zbog toga savet: kupite sve potrebne sastojke pa lepo sebi umesite i ispecite hleb.
    Time cete biti dvostruko zadovoljni, dobicete potreban hleb i imacete zadovoljstvo sto ste uspeli.
    Srecno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija