Koje evropske zemlje imaju najbolje, a koje najlošije puteve

Anketa ima raznih, a ova nam je bila posebno zanimljiva.
Koje evropske zemlje imaju najbolje, a koje najlošije puteve
Foto: 021.rs
Kvalitet putne infrastrukture u Evropi dosta varira, a ova tema u medijima često izaziva rasprave.
 
Postoji više istraživanja o kvalitetu puteva u zemljama na Starom kontinentu. Podaci za rang listu koju vam prenosimo dolaze iz "Izveštaja o globalnoj konkurentnosti Svetskog privrednog foruma za 2019.", u kome je ocenjena 141 država, a teme su bile različite.
 
U anketi je učestvovalo 12.987 rukovodilaca iz različitih privrednih grana, koji su odgovarali na 78 pitanja, među kojima je bilo i ono o kvalitetu putne infrastrukture u njihovoj zemlji.
 
Ponuđeno im je da taj kvalitet ocene od 1 (izuzetno loš) do 7 (izuzetno dobar).
 
Rezultat ankete je ova karta koja daje širok pregled kvaliteta puteva u Evropi, a na njoj jasno možemo videti podelu istok-zapad.
 
Mnoge bivše sovjetske države i zemlje u istočnoj Evropi su ispod ocene 4. U zapadnoj polovini Starog kontinenta većina zemalja postiže rezultat iznad 4, pa čak i iznad 5.
 
Holandija ima najbolje puteve u Evropi (ocena 6,4), a iza nje je Švajcarska (6,3). Ove dve zemlje na globalnoj listi zauzimaju pozicije 2 i 3, a ispred njih je jedino Singapur koji ima najbolje puteve na svetu.
 
Kako na listi stoji Srbija
 
Naša zemlja, prema ovom izveštaju, zauzima neslavno 33. mesto do 40 zemalja, sa prosečnom ocenom 3,5, a za utehu je da su iza nas i neke zemlje Evropske unije, kao što su Bugarska, RumUnija i Malta.
 
Što se tiče zemalja iz regiona, najbolje puteve ima Hrvatska koja je zauzela visoko 6. mesto sa ocenom 5,6, dok je Slovenija 15. sa ocenom 4,9. Crna Gora je 30. sa ocenom 3,9, a Severna Makedonija zauzima 35. mesto i ocenjena je sa 3,4.
 
Bosna i Hercegovina je pretposlednja, 39. sa veoma niskom ocenom 2,8.
  • NS

    04.10.2021 19:39
    Samo ko nije vozio magistrala i gradovima po Srbiji nije je stavio na ubedljivo poslednje mesto. Pogotovo u Vojvodini putevi su neprohodni za niza i sportska vozila... terenci još uvek prolaze a traktori bez ikakvih problema..
  • Laloš

    04.10.2021 12:03
    Holanđani definitivno zaslužuju prvo mesto što se tiče kvaliteta puteva ALI.... Opterećenost istih je potpuna noćna mora, ko nije vozio po Holandiji ne zna šta je prava gužva na putu. 17.5 miliona stanovnika na površini Vojvodine, svaka porodica bar dva automobila plus kamioni i ostala dostavna vozila, 90% zaposlenih putuje do posla =potpuna noćna mora.
  • Djuri

    03.10.2021 22:31
    Neznam bas
    U severnoj mkd su putevi,blago receno katastrofalni,iz sfrj plus propalo krpljeni za ovih 30 godina,U BiH definitivno su bolji,Bugarska sada vec ima dosta dobre puteve,kada se predje u madjarsku,nevidi se da je puno bolje,osim autoputeva(bolji kolovoz)Opterecenost puteva ili sam kvalitet infrastrukture,bitna stavka,Dzaba to perfektan asfalt ako se vuces u koloni,obilaznice oko gradova,broj sela kroz koje putevi prolaze,sirina puteva,obelezenost,svasta se moze porediti,Bg-Nis,nema najbolji kvalitet asfalta,medjutim odrzava se vozno stanje,ceo predjen po jakoj kisi nema vode na putu,ok je!Hrvati imaju dobre puteve,uvek su odrzavali kako treba i propisno zidali.Madjarska najkvalitetnije autoputeve,ali su preoptereceni!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.