Novi Sad podelio 31 milion dinara verskim zajednicama za održavanje objekata
Novi Sad je ove godine imao dva konkursa na kojima je podelio više od 31 milion dinara iz budžeta verskim zajednicama za izgradnju, održavanje i obnovu crkava i drugih objekata.
Foto: 021.rs
Pojedinačno, najvredniji projekat koji se finansira je ugradnja lifta u Zmaj Jovinoj 4, po ceni od šest miliona dinara.
Reč je o radovima u zgradi koja je Novosađanima poznata kao "Svojina" i njom upravlja Eparhija bačka, nakon što joj je vraćena u postupku restitucije.
Zatim tu je i gradnja ograde i saletle oko porte hrama na Detelinari, što će zajedno koštati 4,2 miliona dinara.
Grad će sa 4,15 miliona dinara podržati završne unutrašnje radove u parohijskom domu, uređenje prostora za potrebe Katihetskog odbora i dobrotvorne ustanove "Platon Atanacković" na Telepu.
Eparhija sremska je dobila četiri miliona dinara za tehničku dokumentaciju za obnovu Hrama Svete velikomučenice Marine u Sremskoj Kamenici. Takođe, tu su i 2,4 miliona dinara za rekonstrukcije kape zvonika Hrama Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja, u Starim Ledincima.
Slovačka evangelistička crkva dobija 4,5 miliona dinara za pet projekata. Najviše, 2,2 miliona dinara, izdvaja se za uređenje porte crkve u Novom Sadu, a u istom objektu će biti urađeno i osvetljenje. Osim toga, finansira se popravka orgulja, zamena podnih obloga u parohijskom domu crkvene opštine u Kisaču, kao i renoviranje crkvene galerije i porte crkve u ovom mestu.
Eparhija Svetog Nikolaja Ruski Krstur, Grkokatolična parohija sveti Petar i Pavle - Novi Sad, dobila je četiri miliona dinara za rekonstrukciju fasade. Subotička biskupija dobila je 900.000 dinara za radove na objektu u Budisavi i 623.500 dinara za molersko-farbarske radove na Crkvi Svete Elizabete u Novom Sadu.
Islamskoj zajednici Srbije dodeljeno je 500.000 dinara za uređenje Mesidže, molitvenog prostora, kao i za opremanje islamske biblioteke i učionice za versku nastavu.
Novac je podeljen na konkursima od kojih je prvi završen polovinom juna, a drugi pre nekoliko dana.
Ovo nije jedini novac kojim se pomaže rad crkvenih zajednica i obnova verskih objekata. Novi Sad, uglavnom preko Uprave za građevinsko zemljište i investicije ili Zavoda za zaštitu spomenika kulture izdvaja novac za gradnju i opremanje crkava ili njihove popravke.
U pitanju su desetine miliona dinara na godišnjem nivou, a glavni korisnih je Eparhija bačka, što je i očekivani imajući u vidu to da je najveći deo hramova za koje grad izdvaja novac upravo na području ove eparhije.
U ovoj godini se sa više od 48 miliona dinara plaća postavljanje dekorativne rasvete na Uspenskoj crkvi i crkvi na Novom naselju, dok se oko 35 miliona dinara izdvaja za parterno uređenje i javnu rasvetu crkve u Begeču.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
U sredu licitacija za prodajna mesta na Najlonu
03.07.2026.•
0
Javna licitacija za slobodna prodajna mesta na Najlon pijaci održaće se u sredu, 8. jula, u prostorijama "Tržnice".
KCV: Nije pao deo plafona na Klinici za rehabilitaciju, u toku su radovi
03.07.2026.•
3
Iz Kliničkog centar Vojvodine navode da nije tačna informacija da je na Klinici za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju pao deo plafona i kažu da su u toku radovi na sanaciji krova.
FOTO: Posle dugogodišnje nebrige Grada, novosadski basketaši sami postavili koševe na Đačkom igralištu
03.07.2026.•
9
Novosadski rekreativci su samoinicijativno skupili sredstva i zamenili dve table i jednu konstrukciju koša na Đačkom igralištu, posle dugogodišnjeg nemara i nebrige gradskih vlasti i institucija.
Podignuta optužnica protiv četvorice mladića zbog sumnje da su pretukli učenika ETŠ "Mihajlo Pupin"
03.07.2026.•
0
Podignuta je optužnica protiv četvorice mladića zbog sumnje da su u februaru ove godine pretukli učenika Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin".
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba
03.07.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Danas u Novom Sadu do 30 stepeni
03.07.2026.•
0
Petak će u Novom Sadu biti umereno oblačan i topao, moguća je kiša.
Novosađani, organizujte petak: Festivali, izložbe i još svašta nešto
02.07.2026.•
0
Petak pred Novosađanima biće neobično bogat kulturnim dešavanjima.
Turizam u Vojvodini u porastu: Sve više stranih gostiju i noćenja
02.07.2026.•
2
Od 1. januara do 1. jula ove godine u Vojvodini zabeležen je značajan rast turističkog prometa.
Sutra suvo i toplije u Novom Sadu
02.07.2026.•
0
Petak će u Novom Sadu biti umereno oblačan i topao.
Profesor FTN o istrazi pada nadstrešnice: Simptomatična mejl prepiska o tome kako je Vučić ubrzavao radove
02.07.2026.•
25
Govoreći o sudskom postupku u slučaju pada nadstrešnice, profesor FTN-a u Novom Sadu i član Anketne komisije Dušan Dobromirov rekao je da prate, ali da "očekivanja ne mogu biti pozitivna dok je sistem kakav jeste".
"Nerešeno" u Betaniji: U Novom Sadu rođeno 10 devojčica i isto toliko dečaka, a među njima i blizanci
02.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Konačno svežije u Novom Sadu
02.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti znatno prijatnije nego u proteklom periodu.
VIDEO Komemorativna šetnja i skup povodom 20 meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
01.07.2026.•
3
Komemorativna šetnja organizovana je večeras do Železničke stanice, gde je šesnaestominutnom tišinom obeleženo 20 meseci od pada nadstrešnice.
Četvrtak u Novom Sadu: Dolazi nam osveženje, a tu su i zanimljivi događaji
01.07.2026.•
0
Posle toplotnog talasa koji je zahvatio Novi Sad, dolazi nam zahlađenje sa pljuskovima i grmljavinom, a kada to prođe, spremili smo vam pregled kulturnih sadržaja koje možete posetiti.
Lekarska komora Vojvodine: Vučićeve izjave o lekovima suprotne zakonu i potencijalno štetne
01.07.2026.•
36
Regionalna lekarska komora Vojvodine ocenila je da su izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o lekovima suprotne odredbama Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima i potencijalno štetne po zdravlje građana.
Noćni radovi ka Novom Sadu: Zatvara se preticajna traka na deonici od petlje Beograd do petlje Zmaj
01.07.2026.•
0
Radovi na obeležavanju horizontalne saobraćajne signalizacije na državnom putu na deonici petlja Beograd - petlja Zmaj, u smeru ka Novom Sadu izvodiće se do 4. jula od 23 do pet sati.
Sutra znatno prijatnije u Novom Sadu
01.07.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti prijatan, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Pokrajina izdvaja ukupno 62 miliona dinara za "Bunjevačku kuću" i Studentski dom "Evropa"
01.07.2026.•
4
Pokrajinska vlada će sa 42 miliona dinara finansirati nastavak rekonstrukcije objekta "Bunjevačka kuća" u Subotici za potrebe Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine.
VIDEO Obeleženo 20 meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Večeras još jedan skup
01.07.2026.•
3
Studenti u blokadi, zborovi Novog Sada i građani okupili su se danas na raskrsnici ispred Železničke stanice kako bi obeležili 20 meseci od tragedije na tom mestu, kada se obrušila betonska nadstrešnica i ubila 16 osoba.
Biblioteka na Štrandu počinje da radi u petak
01.07.2026.•
0
Biblioteka na Štrandu biće otvorena u petak, 3. jula.
Broj poseta turista Novom Sadu povećan tokom maja
01.07.2026.•
3
Broj poseta turista Novom Sadu tokom maja 2026. povećao se za ukupno 14,5 odsto u odnosu na maj prošle godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Komentari 13
Džoni
piskaralo
KLF
Hoćete u EU a vlažite na lopovsku organizaciju koja štiti pedofile, nego vam ni to nije dovoljno nego ćemo mi da vam je izdržavamo... Ma niste vi litijaši ni za obor, a ne za EU!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar