
Dom u Veterniku osam godina bez licence: Ne zna se ni kako se troše pare za džeparac štićenika
Dom u Veterniku, s kapacitetom za zbrinjavanje 500 dece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, već osmu godinu radi bez licence, a nema ni ispravnu evidenciju svojih štićenika.
.jpg)
Foto: 021.rs
Osim toga, u ovom domu ne postoji evidencija trošenja novca namenjenog za džeparac pojedinačnih štićenika - ne zna se koliko je novca potrošeno na šta, a u interesu dece, mladih i odraslih koji nemaju sposobnost da brinu sami o sebi, saznaje 021.rs uvidom u novi izveštaj Državne revizorske institucije.
Državni revizor je ušao u ovu ustanovu i kontrolisao poslovanje, prihode, rashode i tendere za 2021. i 2022. godinu, ali je usput evidentirao i tekuće probleme koji se ne rešavaju godinama i prisutni su dan-danas.
Zakon o socijalnoj zaštiti je najbitniji akt u ovoj oblasti, koji reguliše poslovanje i Doma u Veterniku. Međutim, činjenica da ministarstvo, na čelu sa ministrom Nikolom Selakovićem, nije u roku donelo podzakonska akta, ne postoje kriterijumi o učešću korisnika u plaćanju usluga socijalne zaštite koju obezbeđuje Republika Srbija, ali ni uslovi za primenu drugih odredbi zakona. U primeni je akt koji je faktički prestao da važi još 2011. godine.
Takođe, prema zakonu, svaka ustanova socijalne zaštite koja pruža usluge smeštaja mora da bude licencirana. Revizor je utvrdio da je Dom Veternik još 2016. godine podneo Ministarstvu za rad zahtev za izdavanje licence, ali ministarstvo do izdavanja ovog izveštaja nije ovom domu izdalo licencu za pružanje usluga socijalne zaštite - te Dom Veternik radi bez licence.
Pomenuti Zakon o socijalnoj zaštiti propisuje i da dom za smeštaj odraslih i starijih ne može da ima kapacitet veći od 100 korisnika za odrasle i starije, odnosno kapacitet veći od 50 korisnika ako zbrinjava decu i mlade. Međutim, uredbom o mreži ustanova socijalne zaštite Dom Veternik ima smeštajni kapacitet za 500 korisnika - 100 za decu i mlade i čak 400 u radnoj jedinici za odrasle, što je daleko iznad propisanih kapaciteta i nije u skladu sa zakonom.
Dom u Veterniku nema ni valjan statut budući da Pokrajinska vlada, kao osnivač, nije do danas dala saglasnost ni na jednu verziju statuta, niti je dala bilo kakav odgovor na zahtev Doma Veternik.
Još jedan problem u radu ove ustanove je činjenica da nema valjanu evidenciju svojih štićenika, koja je osnov za naplatu troškova za domski smeštaj za decu, omladinu i one koji su stariji od 26 godina, odnosno odrasle.
Revizor je ustanovio da Dom u Veterniku deo svojih odraslih korisnika vodi pod šifrom "deca umereno i teže ometena u razvoju" ili "deca i omladina teško ometena u razvoju", a u skladu s tim je određena i mesečna cena smeštaja. Problem je u tome što su mesečni troškovi smeštaja za ove korisnike iskazani u rešenjima centra za socijalni rad i u mesečnim listinzima ministarstva koji su utvrđeni još u vreme kada su ovi korisnici zapravo bili deca i mladi, a s protokom vremena nisu ažurirani.
Najmanje 166 korisnika starije je od 26 godina, a u evidenciji za naplatu troškova vode se kao deca ili omladina.
"Potrebno je da nadležni centri za socijalni rad provere i ažuriraju podatke o starosnoj dobi korisnika kako bi doneta rešenja i utvrđena cena smeštaja bili u skladu sa propisima", poručuje DRI.
Još jedna poražavajuća činjenica da je Dom u Veterniku nema evidenciju trošenja sredstava džeparca po korisniku za one koji nemaju mogućnost raspolaganja novcem i u čije ime to čine stručna lica Doma.
Izveštaji o utrošenom džeparcu tih korisnika ne sadrže iznos utrošenog novca za godinu za koju se sastavljaju, niti se isti dostavljaju lično starateljima. Prema pravilniku o džeparcu, kad korisnik doma ne može da raspolaže novcem, imenuje se komisija za praćenje raspolaganja novcem korisnika na period od šest meseci i ta komisija stupa u kontakt sa starateljem, obezbeđuje saglasnost na trošenje džeparca i doprema izveštaj starateljima.
"Utvrđeno je da Dom nije uspostavio evidenciju trošenja sredstava džeparca po korisniku, nego po paviljonima, tj. za grupu korisnika smeštenih u jednom paviljonu, kao i da izveštaji o utrošenom džeparcu ne sadrže iznos utrošenih novčanih sredstva za godinu za koju se sastavlja izveštaj. Navedeni izveštaj ne izrađuje se zasebno i ne upućuje se staratelju lično, nego je deo godišnjeg izveštaja o korisniku koji se dostavlja nadležnom centru za socijalni rad i sadrži samo okvirne podatke o vrsti robe (bez količine i vrednosti) koja je nabavljena u toku godine za korisnika iz sredstava džeparca", konstatuju revizori.
Izvor ovog problema zapravo je Centar za socijalni rad, koji nije dodelio staratelja svim korisnicima, pa oni nemaju regulisanu evidenciju trošenja džeparca.
Revizija je pokazala da je Dom Veternik tokom 2021. i 2022. utrošio najmanje 6,9 miliona dinara mimo raspisivanja tendera i to za nabavku odeće i obuće za zaposlene, te za ugovaranje uređenja dvorišta i servisa opreme.
Imali su i tendere u kojima su tražili da ponuđači ispunjavaju kriterijume koji nemaju veze sa poslom zbog kog se raspisuju, a bilo je i sužavanja konkurencije zako što su ponude dostavljali samo određenim firmama. U jednom tenderu iz 2021. godine komisija Doma sklopila je posao sa firmom za koju ne može da dokaže da uopšte ispunjava uslove.
Deo prihoda je ostvaren nezakonito jer Dom nije zaključivao ugovore o plaćanju usluge domskog smeštaja sa korisnicima, srodnicima ili trećim licima koji u celosti ili delimično plaćaju cenu smeštaja.
Postoje situacije u kojima je Dom Veternik postupao potpuno u skladu sa zakonom, pa su tako posebnim aktom uredili postupke javnih nabavki, objavili godišnje planove nabavki na svom sajtu, formirali komisije za javne nabavke, "kačili" valjane oglase, a i rashodi za zaposlene isplaćeni su u skladu sa zakonom. Ipak, utvrđeno je da dom na svom sajtu nema ni informator o radu, ni finansijske izveštaje.
Sada teče rok od 90 dana, u okviru kod Dom u Veterniku mora Državnoj revizorskoj instituciji da dostavi odazivni izveštaj sa merama ispravljanja utvrđenih nepravilnosti. Izveštaj u celosti dostupan je OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
13
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
0
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
1
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
6
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
0
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
14
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
Protestni plan za Prvi maj: Šest meseci od tragedije i dan rada u Novom Sadu
30.04.2025.•
6
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Slučaj "nadstrešnica": Optuženi inženjeri počeli da se ispisuju iz Inženjerske komore
30.04.2025.•
4
S. N, petooptuženi u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, a prvi među projektantima i inženjerima, ispisao se iz članstva Inženjerske komore Srbije.
Uđeš kao povređeni, izađeš kao ekstremista u Informeru
30.04.2025.•
25
Više od 30 osoba požalilo se na povrede nakon intervencije policije ispred novosadskog DIF-a. Imena pojedinih osoba koje su povređene su objavljena u Informeru, gde su označeni kao ekstremisti.
Šabić: Od objavljivanja podataka novosadskih studenata u Informeru još gore nereagovanje nadležnih
30.04.2025.•
1
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je od pojavljivanje spiska imena povređenih studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka u listu Informer "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.
FOTO: Evropska komesarka Marta Kos u Novom Sadu odala poštu poginulima u padu nadstrešnice
30.04.2025.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas je u Novom Sadu odala poštu 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Park kod Spensa: Dokle se stiglo sa radovima
30.04.2025.•
14
Veći građevinski radovi na parku kod Spensa, na prostoru nekadašnjeg "Dino parka", privode se kraju, kažu iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada.
Počelo suđenje aktivistima SNS koji su polomili vilicu studentkinji
30.04.2025.•
6
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke koji su napali novosadske studente krajem januara počelo je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Prolećni piknik u vinariji Verkat u petak - spremljeno mnogo toga lepog
30.04.2025.•
0
Prolećni piknik vinarije Verkat održaće se u petak, 2. maja, u Čereviću, u Jovana Grčića Milenka 13.
Komentari 28
Neko ko zna
Neverovatne face rade ovaj posao i bez blama šišaju sve redom sa licnim dohotkom
Džordž
jedan tata
Informator-avgust-2020-27082020.docx
PS za socijalnu politiku
http://www.socijalnapolitika.vojvodina.gov.rs
Сектор за социјалну политику
Инспекцијски надзор над радом установа социјалне заштите и пружалаца услуга социјалне заштите
Инспекцијске послове обављају:
Група за инспекцију социјалне заштите:
Маја Раљић Никић, руководилац Групе - самостални саветник
контакт телефон: 021/487-43-40
e-mail::maja.raljic@vojvodina.gov.rs
Нина Бојић самостални саветник- инспектор социјалне заштите
контакт телефон: 021/487-43-19
e-mail:nina.bojic@vojvodina.gov.rs
Горица Максимовић саветник - инспектор социјалне заштите
контакт телефон: 021/487-43-40
e-mail:gorica.maksimovic@vojvodina.gov.rs
...
У вршењу надзора инспектор социјалне заштите овлашћен је да утврђује законитост рада и испуњеност стандарда у складу са законом:
...
У вршењу надзора инспектор социјалне заштите може:
7.да поднесе кривичну пријаву, пријаву за привредни преступ и захтев за покретање прекршајног поступка ако посумња да је поступањем, односно непоступањем установе социјалне заштите, односно пружаоца услуга социјалне заштите учињено
кривично дело, привредни преступ или прекршај;
...
strana 37. Informatora:
Укупан број управних мера у поступцима инспекцијског надзора је био 95, од тога 39 решења о налагању мера,
52 забрана рада нерегистрованим субјектима и...
i da tata ponovi: 52 zabrane.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar