Šest novosadskih fakulteta povećava školarine: Neki programi koštaće dve i po hiljade evra više
Čak 16 fakulteta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu najavilo je povećanje školarina, a samo u Novom Sadu to će učiniti pet fakulteta.
Foto: 021.rs
Školarina na studijskom programu Turizam na PMF-u u Novom Sadu biće povećana za 30.000 dinara, piše Euronews Srbija.
Školarina za samofinasirajuće studente je poskupela na Pravnom fakultetu, Medicinskom, Ekonomskom, Prirodno-matematičkom, Tehničkom fakultetu "Mihajlo Pupin " u Zrenjaninu, kao i na Učiteljskom fakultetu u Subotici.
Na Pravnom fakultetu na osnovnim akademskim studijama školarina je povećana sa 93.000 na 97.000 dinara.
Medicinski fakultet korigovao je cene školarina samo na integrisanim akademskim studijama na engleskom jeziku. Medicina na engleskom jeziku i Dentalna medicina na engleskom jeziku povećane su sa 6.500 na 7.000 evra za domaće studente i za strance.
Kako javlja Euronews Srbija, Ekonomski fakultet je povećao školarine samo na programu master akademskih studija - Napredna analitika podataka u biznisu. Do sada je školarina za domaće studente bila 114.000 dinara, a za strance 2.100 evra za strance, dok je sada najavljeno da će biti 4.500 evra za sve.
Prirodno-matematički fakultet povećao je školarine na tri studijska programa osnovnih akademskih studija, dva programa master akademskih studija i dva programa doktorskih akademskih studija.
Na osnovnim akademskim studijama skuplje će biti školarine na programima - Geoinformatika (povećanje sa 109.000 na 120.000 dinara), Geografija (povećanje sa 65.500 na 75.000 dinara) i Turizam (povećanje sa 129.500 na 160.000 dinara).
Na master akademskim studijama povećanje će biti na sledećim programima: Turizam i Upravljanje kulturnim turizmom i kulturnim nasleđem (povećanje sa 107.690 na 160.000 dinara za domaće državljane, sa 2.000 na 3.000 evra za strance).
Na doktorskim akademskim studijama na sledećim programima: Doktor nauka - geografske nauke i Doktor nauka - turizam (sa 150.000 na 200.000 dinara za domaće državljane, sa 2.500 na 4.000 evra za strance).
Tehnički fakultet "Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu povećao je školarine na pet programa osnovnih akademskih studija i četiri programa master akademskih studija.
Cene školarina povećalo je i više fakulteta u Beogradu.
Veterinarski fakultet povećao je cenu školarina sa 120.000 dinara na 138.000 dinara, a nove cene pravdaju inflacijom i da nisu korigovane od 2011. godine.
"Već duži vremenski period školarina na Veterinarskom fakultetu nije menjana i od 2011. godine bila je 120.000 dinara. Za školsku 2024/25, znači od 1. oktobra, predvideli smo povećanje od 15 posto na 138.000 dinara. To se plaća u četiri rate. Nismo išli sa velikim povećanjem, nismo želeli da to bude veliki udar na budžet roditelja studenata", rekao je nedavno za Euronews Srbija prodekan za nastavu na Veterinarskom fakultetu prof. Jakov Nišavić.
Država će u narednoj akademskoj godini, koja počinje od oktobra, finansirati studiranje za 17.697 brucoša, dok će još 510 studenata finansirati na osnovu afirmativnih mera - mladi sa invaliitetom, Romi. Taj broj budžetskih mesta planiran je za državne univerzitete u centralnoj Srbiji i na KiM, dok će u Vojvodini Pokrajinska vlada doneti odluku koliko će finansirati brucoša na državnim fakultetima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Gde su sve blokade poljoprivrednika u blizini Novog Sada
27.02.2026.•
0
Poljoprivrednici nastavljaju da blokiraju puteve u Srbiji. Danas će biti organizovane blokade na manje od 80 lokacija.
Zašto posle operacije nastaju novi bolovi: Stručnjaci iz Neokinetike savetuju kako rešiti taj problem
27.02.2026.•
0
I nakon uspešno obavljene operacije, kod osobe koja je operisana mogu se javiti novi bolovi i to na drugom mestu.
Huligani pretukli učenika ETŠ "Mihajlo Pupin" u dvorištu škole
27.02.2026.•
0
Grupa huligana pretukla je učenika ETŠ "Mihajlo Pupin" u sredu, 25. februara, u dvorištu škole.
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na dete u Domu zdravlja
27.02.2026.•
0
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta biće organizovani tokom marta u Domu zdravlja Novi Sad.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 27 beba
27.02.2026.•
0
Dvadeset i sedam beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija u prethodnom danu.
Prijatno vreme pred Novosađanima
27.02.2026.•
0
Novosađane narednih dana očekuje prijatno vreme sa temperaturama do 17 stepeni Celzijusa.
Poslednji februarski petak pred Novosađanima: Šta vas očekuje?
26.02.2026.•
0
Poslednji februarski petak u Novom Sadu biće pun dešavanja.
Memorijalni turnir "U sećanje na Nemanju" u subotu i nedelju u Sportskoj hali u Stepanovićevu
26.02.2026.•
0
Memorijalni turnir "U sećanje na Nemanju", mladića poginulog u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, održaće se u subotu, 28. februara i nedelju 1. marta u Sportskoj hali u Stepanovićevu.
FOTO, VIDEO: Oslikava se veliki mural posvećen Slavku Obadovu na Spensu
26.02.2026.•
18
Mural posvećen novosadskom džudisti Slavku Obadovu oslikava se na fasadi Spensa.
Mićin osudio grafit mržnje protiv ambasadora Ukrajine: Zahteva od policije da pronađu počinioce
26.02.2026.•
7
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin osudio je grafit mržnje protiv ambasadora Ukrajine u Srbiji Aleksandra Litvinenka.
Počinju prijave za martovska predavanja u Školi psihomotornog razvoja beba
26.02.2026.•
0
Počelo je prijavljivanje raoditelja za martovska predavanja u Školi psihomotornog razvoja beba koja će se održati svake srede u mesecu.
Prekrečen grafit mržnje upućen ukrajinskom ambasadoru u Novom Sadu
26.02.2026.•
3
Prekrečen je grafit mržnje upućen ambasadoru Ukrajine u Srbiji Aleksandru Litvinenku, koji je bio ispisan u centru Novog Sada.
Novosađani pozvani da predlože buduće lokacije držača za bicikle
26.02.2026.•
2
"Parking servis" će ove "NS bike" sezone postaviti 180 držača za bicikle.
Obustavljen posao od skoro 640 miliona na uređenju gradskog jezgra: Jedina ponuda neprihvatljiva
26.02.2026.•
9
Tender za uređenje Ulice Modene i dela Ilije Ognjanovića obustavljen je jer je jedina podneta ponuda neprihvatljiva.
Još jedan "remi" u Betaniji: U Novom Sadu rođene četiri devojčice i četiri dečaka
26.02.2026.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno osam beba.
Danas u Novom Sadu umereno oblačno i minimalno svežije
26.02.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti umereno oblačno, uz dosta sunca.
Grafit mržnje upućen ukrajinskom ambasadoru prekoputa Matice srpske
25.02.2026.•
20
U centru Novog Sada je pre nekoliko dana osvanuo grafit mržnje upućen ambasadoru Ukrajine u Srbiji Aleksandru Litvinenku.
Sunčani četvrtak u Novom Sadu: Šta vas sve očekuje?
25.02.2026.•
0
Ovaj četvrtak u Novi Sad donosi sunčano vreme, ali i puno interesantnih događaja koje vredi posetiti.
Novosadskoj novinarki potrebna pomoć za lečenje tumora
25.02.2026.•
2
Novosadskoj novinarki Branki Pavković potrebna je pomoć za lečenje malignog tumora grlića materice u Turskoj.
Sremski Karlovci raspisali tender za izradu dokumentacije za budući Kulturni centar
25.02.2026.•
12
Opština Sremski Karlovci raspisala je javnu nabavku za izradu projektno-tehničke dokumentacije za budući Kulturni centar u tom mestu.
Komentari 16
Nana
Nana
Voja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar