FOTO Sanacija fasade i dimnjaka na Jodnoj banji: Kulturno dobro i "opasnost od obrušavanja"

Specijalna bolnica za reumatske bolesti, poznatija kao Jodna banja, raspisala je tender za radove koji obuhvataju sanaciju fasade i dimnjaka na toj zgradi.
FOTO Sanacija fasade i dimnjaka na Jodnoj banji: Kulturno dobro i "opasnost od obrušavanja"
Foto: 021.rs
Sanacija spoljne fasade na objektu bolnice podrazumeva skidanje delova oštećene fasade, malterisanje, štemovanje, zamenu limova, čišćenje fugni sa postavkom skele za obavljanje radova.
 
Sanacija dimnjaka u dvorištu podrazumeva "demontažu postojećih cigala, odlaganje u dvorištu, izrada i montaža metalne kape i obruča, uz prethodnu stabilizaciju i završetak dimnjaka malterima visokih čvrstoća", navodi se u specifikaciji javne nabavke.
Procenjena vrednost radova je 1.147.790 dinara, a rok za podnošenje prijava za ovaj tender je 12. maj. 
 
Sređivanje fasade koštaće oko 930.000 dinara, dok će sanacija dimnjaka biti oko 220.000 dinara.
 
Više novosadskih organizacija sredinom marta objavilo je fotografije na društvenim mrežama na kojima se vide trake koje ograđuju delove Jodne banje kao i upozorenje da je oštećen trotoar.
"Poput susedne Kasarne i Jodna banja predstavlja objekat za koji je Građevinska inspekcija postavila upozorenje da je 'opasan po život zbog obrušavanja'", navodi se u objavi.
 
 
Nakon manje od mesec dana neko je sklonio trake koje su upozoravale prolaznike i korisnike o oštećenim delovima.
 
O drugim radovima i potencijalnom uređivanju trotoara nije bilo reči u javnoj nabavci.
 
 
U Jodnoj banji je najveća gužva od svih zdravstvenih institucija u Novom Sadu, to jest najveća zauzetost kreveta i iznosila je 91,7 odsto prema poslednjim podacima koji se navode u analizi Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Detalje o analizi zdravstva u gradu pogledajte na OVOM LINKU.
Takođe, iza Jodne banje nalazi se arhitektonski biser koji propada, a o čemu je pre pet godina pisao 021.rs. Te 2020. iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture rekli su da je glavna zgrada sanirana 2010. godine, a da je usled nedostatka novca izostala sanacija ostalih objekata.
 
Podsetimo da od nekadašnje banje koja je počela sa radom 1909. godine, danas nije ostalo skoro ništa osim toponima jer se tokom vremena prestalo sa korišćenjem lekovite vode i napuštan je taj metod lečenja. Naziv "banja" se ne nalazi u imenu ustanove na toj lokaciji od polovine šezdesetih. O svemu tome više na OVOM LINKU
 
Jodna banja u Novom Sadu predstavlja kulturno dobro od velikog značaja. 
 
Kompleks jodnog kupatila sa glavnom zgradom i kupatilom u njenom zaleđu, izgrađen je 1909/1910. godine, u stilu secesije, prema projektu budimpeštanskog arhitekte Imre Frančeka. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Honičar

    05.05.2025 17:20
    Pa to je bilo rađeno
    Pre oko 15 godina su tu bili takvi radovi, treba se setiti ko je izvodio, ko je platio i koliko...
  • Liman

    05.05.2025 15:40
    A zašto je poprave kupatilo i bazene, neka građani koriste. Isplatilo bi se. A zgrada je predivna, bazeni su bili suer.
  • i kradu i lazu

    05.05.2025 15:17
    "...Sređivanje fasade koštaće oko 930.000 dinara, dok će sanacija dimnjaka biti oko 220.000 dinara."
    Ali zato je ispalo da je krecenje Gradske kuce milion evra.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti