Tokofobiju ima sve veći broj žena

Društvene mreže odavno su prerasle iz platforma za praćenje događanja u moćan servis koji ne samo da oblikuje javno mišljenje, već i menja životne navike.
Tokofobiju ima sve veći broj žena
Foto: Pixabay
U moru niza trendova koji su krenuli upravo s neke od društvenih mreža u poslednje vreme ističe se i onaj koji porođaj tretira kao stravičnu priču iz života svake žene. I dok takvi detalji iz porodilišta mogu pomoći onim ženama koje bi uskoro trebalo da rode, kritičari će reći kako takva iskustva dovode do razvoja odbojnosti prema rađanju, pa tako i prema trudnoći i majčinstvu. 
 
To mišljenje deli i Katriona Džouns sa Univerziteta Hul, koja objašnjava kako takve "horor priče" o porođaju koje se dele preko interneta mogu doprineti razvoju tokofobije - parališućeg straha od porođaja. 
 
Forumi poput Mumsneta i Netmumsa, pa i mnogi drugi koji se tim temama bave, platforme su gde majke i one buduće mogu razmenjivati svoja iskustva, što one i čine, bez obzira koliko detalji svake priče bili zastrašujući. 
 
"To su mahom priče kako je to strašno, kako je to krvoproliće, a s tim se nije lako nositi", rekla je i dodala kako takve priče mogu podstaći negativni "cunami". "Negativne priče koje možemo pronaći na internetu dovode do razvoje anksioznosti među ženama, posebno onima koje su trudne i pred porođajem i čitaju takve priče", naglašava.  
 
Oko 14 odsto žena pati od tokofobije, kako su pokazala istraživanja, ali posebno zabrinjava činjenica što je njihov broj u konstantnom porastu od 2000. godine. 
 
Džouns je zamoljena da sprovede istraživanje na ovu temu nakon što je zabeležen porast broja zdravih trudnica koje samoinicijativno traže porođaj carskim rezom, piše "Independent".   
 
"Žene im se obraćaju u kasnom studijumu trudnoće i s njima se mora raditi kako bi se rešio njihov strah od porođaja", naglasila je. 
 
Međutim, kako kaže osnivačica portala Mumsnet Džastin Roberts anegdote iz porođajne sale mogu pomoći trudnicama,  bez obzira na detalje tih neugodnih iskustava.  
 
"Naši korisnici smatraju da odrasle žene imaju pravo da znaju čitav spektar iskustava i onoga što se događa tokom porođaja, bez obzira da li je reč o predivnim ili negativnim iskustvima. Većinom se poruke koje se mogu čuti fokusiraju na ono pozitivno pa se mnoge majke pitaju, nakon porođaja, zašto im niko nije rekao istinu o tome koliko strašno to može biti", naglašava.  
 
Urednica foruma Netmums Eni O' Liri razočarana je tvrdnjama kako stranice poput njihovih podstiču strah od rađanja.  
 
"Svako iskustvo je drugačije i iza svake 'horor' priče kako ju ju nazvala Džouns, postoje i priče onih žena koje će reći samo dobre stvari o svom iskustvu", naglašava.  
 
Da u ovom slučaju krivicu ne bi trebalo svaljivati na društvene mreže smatraju i u britanskoj agenciji za savetovanje oko trudnoće u kojoj ističu važnost takvih foruma kao mesta razmene iskustava žena, bila ona dobra ili loša. Takve priče pružaju zdravstvenim radnicima i političarima uvid u potrebna poboljšanja celog sistema. Naglašavaju kako iskustva žena sa porođaja, bez obzira kakva ona bila, ne bi trebalo osuđivati ili kritikovati, bez obzira što je često reč o iskustvima koja bi mogla zaplašiti druge buduće majke. 
  • Neko

    19.09.2018 07:26
    Moja zena se poroddila u ns. Nju i ostale koje nisu imali neku vezu su tretirali kao zivotinje. Uzas jedan. Sramota je to velika za ovu drzavu. Nije ni cudo sto se zene boje porodjaja i treba u ovoj zemlji....
  • Lala

    18.09.2018 16:44
    Porođaj
    Porođaj, pa još u našem porodilištu (u ns) a nemaš neku vezu ili nisi platio tamo di treba, je gore od horora.
  • haha

    18.09.2018 13:39
    Ma porođaj je divan...
    https://youtu.be/gnYBWXG4ww0

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom