
Urađena prva vantelesna oplodnja belog nosoroga
Kritično ugroženi severni beli nosorog mogao bi da bude spasen od izumiranja nakon što su naučnici izvršili prvu uspešnu vantelesnu oplodnju ove vrste.

Foto: Pixabay
Nakon što je poslednji mužjak severnog belog nosoroga, Sudan, uginuo 2018. godine, izgledalo je da je nestanak ove vrste neminovan. Ostale su samo dve neplodne ženke severnih belih nosoroga, Fatu i Nadžin, koje su pod 24-satnom zaštitom u rezervatu u Keniji, prenosi Gardijan.
Međunarodni tim istraživača iz "BioRescue" - konzorcijuma, koji podržava nemačka vlada sa ciljem da zaustavi izumiranje, izvršio je prve uspešne transfere embriona kod južnih belih nosoroga.
U septembru 2023. godine, naučnici su preneli dva embriona južnog belog nosoroga u surogate u rezervat "Ol Pejeta Conservancy" u Keniji, što je rezultiralo uspešnom trudnoćom. Iako se obično koristi kod ljudi, konja i krava, metoda nikada ranije nije korišćena kod nosoroga.
Posle prvog uspešnog transfera embriona belog nosoroga, otac i trudna majka uginuli su nakon što su dobili retku, nepovezanu bakterijsku infekciju kada je fetus bio star 70 dana.
Međutim, istraživači su rekli da je trudnoća dokaz da tehnika može da funkcioniše. Tomas Hildebrant, šef projekta "BioRescue" i profesor na Lajbnic institutu za istraživanje zooloških vrtova i divljih životinja, rekao je da je ova tehnika ključni korak u spasavanju severnog belog nosoroga.
"To što je proces funkcionisao kod nosoroga predstavlja veliki napredak Ljudi su jednostavni! Radimo sa sisarom od dve i po tone", dodao je on.
Do maja ili juna ove godine naučnici planiraju da implantiraju prvi embrion severnog belog nosoroga. Embrioni severnog nosoroga su stvoreni korišćenjem sperme prikupljene od dva sada mrtva mužjaka i jajašca prikupljenih od Fatua. Njih će u Keniji nositi surogat južnog belog nosoroga. Ostalo je samo 30 embriona, uskladištenih u tečnom azotu na -196 stepeni Celzijusa u Berlinu (Nemačka) i Kremoni (Italija). Nosorogu surogatu se embrion ubrizgava kroz anus.
Ako 16-mesečna trudnoća bude uspešna, to bi bio prvi severni beli nosorog rođen od 2000. To bi takođe moglo da otvori put za očuvanje sumatranskog nosoroga, kojih u divljini ima oko 40. Istraživači su rekli da bi izvršili više transfera embriona ako prva trudnoća prođe dobro, što znači da bi čak šest mladunaca severnih belih nosoroga moglo da se rodi u kratkom periodu.
Naučnici su naveli da bi za mladunce bilo važno da upoznaju Fatu i Nadžina dok su još živi, da nauče kako da se ponašaju kao severni beli nosorog. Međutim, čak i ako se rodi nekoliko mladunaca severnih belih nosoroga, oni neće biti dovoljno genetski raznoliki da bi proizveli održivu populaciju, rekao je Hildebrandt. Svih 30 preživelih embriona severnih belih nosoroga zasnovano je na jajima Fatu i spermi dva mužjaka.
Ako se rodi više sisara, istraživači napominju da će nastojati da koriste uređivanje gena kako bi poboljšali genetičku raznolikost budućih potomaka, uzimajući i genetski materijal iz muzejskih uzoraka. Naučnici planiraju da implantiraju prvi embrion severnog belog nosoroga u maju ili junu, koji će nositi surogat južnog belog nosoroga u Keniji.
"Planiramo da idemo u sve muzeje sa primercima severnog belog nosoroga. To nije samo naučni eksperiment, mi zaista želimo da ga vratimo", rekao je Hildebrant.
Prošle godine je objavljeno da se populacija južnog belog nosoroga povećala prvi put od 2012. godine, sa 15.942 na kraju 2021. godine na 16.803. Ali ostaje zabrinutost za njihov dugoročni opstanak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Kućni ljubimci čuvaju mozak starijih
06.07.2025.•
0
Posedovanje pasa ili mačaka može da ima pozitivan uticaj na očuvanje kognitivnih funkcija u starijoj životnoj dobi, pokazuju rezultati nove studije, prenosi "Gardijan".
VIDEO: Istopolni par pingvina odgaja mladunče koje su odbacili njegovi roditelji
06.07.2025.•
0
U zoo vrtu Čester u Velikoj Britaniji dva mužjaka Humboltovih pingvina, Skampi i Flaunder, preuzela su brigu o mladunčetu koje su odbacili njegovi biološki roditelji.
Slon ubio dve turistkinje u Zambiji
06.07.2025.•
0
Dve turistkinje u Zambiji ubijene su od strane slona tokom pešačkog safarija u nacionalnom parku ove zemlje.
VIDEO: Mladunče beloglavog orla u ruskom zoološkom vrtu dobilo ime po Trampu
06.07.2025.•
0
Mladunče beloglavog orla, prvo te vrste u zoološkom vrtu Malinki u Rostovskoj oblasti, dobilo je ime Tramp, po američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Kako pomoći pticama po vrućini: Ostavite im ovo voće
05.07.2025.•
3
Leto je posebno izazovan period za mnoge ptice , posebno one koje hrane svoje mladunce i troše mnogo energije.
Medved u Rumuniji ubio motociklistu
03.07.2025.•
0
Motociklistu je ubio medved danas u lovištu "Arefu", u rumunskoj oblasti Transfagarašan.
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva
02.07.2025.•
0
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva i njihovo ispuštanje iz aviona iznad Meksika i južnog Teksasa da bi suzbila opasnu larvu muve koja jede meso.
Orangutanu dala e-cigaretu, on izgubio apetit i odbija kontakt s posetiocima
02.07.2025.•
0
Ruska MMA borkinja Anastasija Lučkina (24) dospela je u centar pažnje nakon što se snimila kako daje elektronsku cigaretu ugroženom orangutanu u safari parku Taigan na Krimu.
VIDEO: U Australiji odložen let zbog zmije u avionu
02.07.2025.•
0
Let VA337 australijske avio-kompanije "Virgin Australia" odložen je za dva sata nakon što je u tovarnom prostoru aviona otkrivena zmija.
FOTO: Mače preživelo ciklus pranja od 3.000 obrtaja u veš mašini
02.07.2025.•
3
Burmansko mače staro devet meseci čudesno je preživelo nakon što je slučajno zatvoreno u veš mašinu i prošlo kroz ceo ciklus pranja.
Kako lovi čipkasti pauk: Toksinima na plen obmotan nitima
29.06.2025.•
0
Istraživači su otkrili kako jedna vrsta pauka parališe, odnosno truje svoje žrtve tako što koristi svilene konce svoje mreže uz sadržaj iz želuca.
VIDEO: Kit viđen u hercegnovskom zalivu
26.06.2025.•
3
Crnogorski Institut za biologiju mora saopštio je da je u hercegnovskom zalivu uočen kit.
FOTO: Naučnici otkrili novu vrstu pećinskog insekta i nazvali ga po Ivani Španović
26.06.2025.•
2
Srpski entomolozi otkrili su novu vrstu insekta i nazvali je "Remyelal spanovicae", odnosno Španovićkina remijela u čast najbolje srpske atletičarke svih vremena Ivane Španović.
Kitovi-ubice prvi put snimljeni kako se međusobno neguju koristeći alge
24.06.2025.•
0
Naučnici su dronom snimili orke - "kitove-ubice" kako se kod obala SAD i Kanade međusobno neguju trljajući jedni druge morskim algama.
Dva medveda pobegla iz svog prostora u Zoo vrtu, odjurili da se najedu meda
24.06.2025.•
0
Dva mlada medveda su u ponedeljak pobegla iz svog ograđenog prostora u zoološkom vrtu na jugu Engleske i pojurila ka rezervi meda ostavljenoj u blizini, saopštio je taj zoo vrt.
FOTO Veoma redak prizor: U Crnoj Gori ulovljena mlada velika bela ajkula, pa puštena nazad u vodu
24.06.2025.•
4
Mladi primerak velike bele ajkule uhvaćen je i pušten u crnogorskim teritorijalnim vodama, što je jedno od retkih zabeleženih pojavljivanja ove ugrožene vrste u Mediteranu u poslednjih 30 godina.
Otkrivene vrste morskog pauka koje se hrane metanom
22.06.2025.•
0
Metan, gas koji zadržava toplotu, verovatno je najpoznatiji po opasnostima po ljude i Zemljinu atmosferu.
Naučnici upozorili: Ajkule će se približavati toplijim britanskim morima
22.06.2025.•
0
Velika Britanija mogla bi da zabeleži veliki porast broja ugroženih vrsta ajkula, raža i ostriga pošto se te vrste usled povišenih temperatura okeana premeštaju iz svojih staništa.
Jedna vrsta moljca prelazi hiljade kilometara tako što se orijentiše po zvezdama
22.06.2025.•
0
Jedna vrsta australijskog moljca prati zvezde tokom godišnje migracije - koristeći noćno nebo kao kompas, pokazuje nova studija.
U Crnoj Gori upozorenje: Medvedi na planinama - izbegavajte kontakt i ne ostavljajte im hranu
22.06.2025.•
0
Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG) upozorili su posetioce planina Lovćen, Durmitor, Prokletije i Biogradska gora na mogućnost susreta sa medvedima.
VIDEO: Američki rakuni preplavili nemački grad, ubrzano se šire Evropom
22.06.2025.•
0
Svako u nemačkom Kaselu ima priču o rakunima. Neki se bore s onima koji su ispod krovova njihovih domova jer jednostavno ne žele da odu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar